روبات‌های کتاب‌دار
کتاب‌دارهای نسل جدید با دقت و هوش بالا از راه رسیدند
شما به خوبی به این مسئله اشراف دارید که وظیفه خود را انجام داده‌اید. یک کتابخانه را سازمان‌دهی کرده‌اید و برای محل قرارگیری کتاب‌ها فهرست‌بندی منظمی را پیاده‌سازی کرده‌اید. اما ناگهان مشاهده می‌کنید که یک کتاب را جا گذاشته‌اید و نمی‌دانید این کتاب از کجا آمده یا باید کجا قرار گیرد. اگر کتاب‌های کتابخانه شما به‌طور منظم سازمان‌دهی نشده باشند، بالطبع با مشتریان ناراضی روبرو خواهید شد. برای آن‌که سیستمی همچون کتابخانه در وضعیت مطلوب خود قرار بگیرد، لازم است تا کتاب‌ها با دقت و درستی در محل‌ خودشان قرار بگیرند. به نظر می‌رسد، روبات‌ها این توانایی را دارند تا این وظیفه را به درستی به سرانجام برسانند.

کتابخانه‌های بزرگی که در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی فعالیت می‌کنند، همواره با چالش غیر منتظره حجم سنگینی از کتاب‌ها روبرو هستند. با وجود دیجیتالی شدن بخش عمده‌ای از کتابخانه‌ها، این مشکل همچنان روند رو به رشدی دارد. به‌طوری که در کتابخانه‌های بزرگ و مادر فرآیند درخواست و بازیابی با تاخیری چند روزه روبرو است. نزدیک به دو سال قبل در ماه ژوئن کتابخانه Mansueto واقع در دانشگاه شیکاگو که هر ساله نزدیک به 150 هزار کتاب به آن وارد می‌شوند، دست به یک اقدام تحقیقاتی و عملیاتی زد. به‌طوری که فرآیند فهرست‌نویسی کتاب‌های درون کتابخانه را به‌طور کامل خودکارسازی کرد تا روند ذخیره‌سازی و بازیابی کتاب‌ها با مشکلات سنتی روبرو نشود. آن‌ها برای حل مشکل سازمان‌دهی درست کتاب‌ها از یک سامانه جدید روباتیکی استفاده کردند. سامانه‌ای که برای مرتب‌سازی دقیق 3.5 میلیون کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روبات که از سوی شرکت Dematic  ابداع شده است به راحتی درخواست‌های ارسال شده از سوی کاربران را دریافت کرده، آن‌ها را پیدا کرده و تحویل می‌دهد. این راه‌کار در نهایت باعث شد تا مدت زمان تحویل یک کتاب به 5 دقیقه کاهش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی

روباتی برای افراد فراموش‌کار
تعامل روبات Watch-Bot با زندگی انسانی

اما به تازگی محققان آژانس علم و فناوری سنگاپور (A*STAR) موفق به ابداع راه‌کاری شدند که به کتاب‌داران این توانایی را می‌دهد تا از تعدادی روبات برای به خاطر سپاری محل درست و دقیق کتاب‌ها در کتابخانه استفاده کنند. بخش روباتیک آژانس A*STAR موفق به طراحی یک روبات پویش‌گر مستقلی ویژه قفسه‌ کتاب‌ها شدند. این روبات که AuRoss  نام دارد، این توانایی را دارد تا به شما اعلام دارد کدام کتاب‌ها گم شده یا در مکان خود قرار ندارد. بسیاری از کتابخانه‌های امروزی از مدت‌ها قبل از برچسب‌های شناسايي فركانس‌هاي راديويي  (RFID) روی کتاب‌های خود استفاده می‌کنند. اما این راه‌کار باید به‌طور معمول با دستگاه‌های دستی اسکن شود. AuRoss از یک بازوی روباتی و یک پویش‌گر RFID برای فهرست‌بندی کردن محل کتاب‌ها استفاده کرده و همچنین از یک مکانیزم هدایت لیزری برای چرخش پیرامون قفسه‌های ناآشنا استفاده می‌کند. AuRoss قابل برنامه‌ریزی بوده تا در طول شب به اسکن قفسه کتاب‌ها پرداخته و به کتاب‌داران اعلام دارد، صبح روز بعد چگونه باید کتاب‌ها را به محل اولیه خود بازگردانند. در نتیجه کتابی که شما به ناخواسته در یک قسفه اشتباهی قرار می‌دهید  از دید AuRoss دور نماده و به سرعت آن‌را پیدا می‌کند. خالقان این روبات امیدوار هستند که RuRoss کتاب‌داران را از هدر رفت زمان برای پیدا کردن کتاب‌هایی که در جای خود به درستی قرار ندارند، نجات دهد.

بهتر است امیدوار باشیم که این روبات بیش از اندازه خوب نباشد که شغل این افراد را از دست آن‌ها خارج سازد! 

===============================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟