اگزواسکلتون مخصوص کودکان
برای اولین بار در دنیا روباتی برای جلوگیری از معلولیت کودکان ساخته شد
مؤسسه تحقیقات ملی اسپانیا (CSIC) موفق به طراحی و ساخت یک مدل از روبات اگزواسکلتون برای بچه‌ها شده است که هدف از آن کمک به کودکانی است که از مشکل عضلانی نخاعی رنج می‌برند.

1606683296_1_0.gif

به دلیل این‌که SMA باعث بروز بسیاری از نورون‌های حرکتی می‌شود، جسم بیمار شروع به خشک شدن می‌کند تا سرانجام به نقطه‌ای می‌رسد که خیلی از کودکان بیمار علیل شده و روی تخت می‌افتند و دیگر هیچ‌گاه قادر به حرکت کردن نخواهند بود. اگزواسکلتون جدید از آلومینیوم و تیتانیوم ساخته شده و وزن آن حدود 11.7 کیلوگرم است و از ۵ موتور کمکی در هر پا استفاده می‌کند تا به کودک این امکان را بدهد که فعال باشد؛ حرکت بکند و از بروز ناراحتی‌های بیشتری که در اثر عدم تحرک به‌سراغ جسم می‌آید دوری کند. موتورهایی که در هر پا به‌کار گرفته می‌شود از ۵ سنسور استفاده می‌کنند تا کوچک‌ترین نشانه‌ها از حرکت را شناسایی کنند. سپس یک کامپیوتر تمام گام‌های کودک را دنبال می‌کند تا بهترین قدم‌های مکانیکی را بسازد.

مطلب پیشنهادی

تبلت‌ها و اسمارت‌فون‌ها برای ذهن کودکان خطرناک نیستند
به شرطی که صحیح و به اندازه استفاده شود

از آن‌جایی‌که بچه‌ها دائما در حال رشد و حرکت هستند در این فرآیند از پشتیبانی تلسکوپی استفاده شده تا با رشد بیمار بزرگ‌تر شده و قد آن افزایش پیدا کند. روش هوشمند CSIC مشابه همان الگوریتمی است که اخیرا مجموعه شرکت‌های SRI‌ در قالب یک اگزوسوت مافوق انعطاف ساخت و با کمی دست‌کاری در الگوریتم آن می‌توان عمر باتری پوشش CSIC را از ۵ ساعت بالاتر برد. شرکت CSIC در حال حاضر مشغول تست و آزمایش این اگزواسکلتون بر روی سه خردسال داوطلب در شهرهای مادرید و بارسلونا است.

در همین حال در آمریکا هم تیمی از مهندسان هاروارد با شرکت ReWalk Robotics تفاهم‌نامه‌ای را به امضاء رسانده‌اند تا اگزواسکلتون‌هایی را با همین طراحی ولی برای افراد بزرگسالی که امکان حرکت و راه رفتن ندارند، بسازند.

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟