چگونه فناوری پوشیدنی قدرت ورزشکاران را برای المپیک 2016 ریو افزایش می‌دهد؟
دوپینگ با تجهیزات پوشیدنی
چهار سال پیش، تامی‎ دوکت رؤیای قهرمانی در المپیک را در سر داشت. بعد از ورود به رنکینگ 2 بوکس آمریکا، تمام تلاش وی این بود که بتواند نماینده شایسته‎ای برای کشورش در بازی‎های لندن 2012 باشد. اما دوکت بعد از شکست در یک مسابقه مقدماتی، ناکام ماند.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مجموعه مقالات پرونده ویژه «المپیک واقعی، بازی‌های مجازی» است. برای دانلود این پرونده ویژه می‌توانید اینجا کلیک کنید.

بعد از این اتفاق، دوکت به خانه بازگشت تا درسش را تمام کند. او طی مصاحبه‌ای خبری گفت: «رسیدن به المپیک یکی از رؤیاهای من بود. شکست با این اختلاف اندک، سؤالات زیادی را به وجود می‎آورد. شاید اگر کمی‎ متفاوت عمل می‎کردم، نتیجه متفاوتی هم به دست می‎آوردم. نه فقط در مدت مسابقه، بلکه در حین تمرینات. آیا باید بیشتر تمرین می‎کردم، بیشتر به کیسه بوکس ضربه می‎زدم، بیشتر می‎دویدم یا روزهای بیشتری تمرین می‎کردم؟ از طرف دیگر، این سؤالات هم مطرح است که آیا بیش از اندازه انرژی صرف کردم؟ آیا باید بیشتر استراحت می‎کردم؟»

بعد از آن، دوکت میزان مصرف انرژی خود را با دستگاهی پوشیدنی تحت نظر گرفت تا اطمینان حاصل کند که در دور بعدی المپیک دیگر چنین پرسش‌هایی مطرح نباشد. او برای این منظور«Hykso» را تأسیس کرد؛ تولیدکننده سنسوری که تعداد مشت‎های پرتاب‌شده را به همراه نوع و سرعت ضربات زده‌شده محاسبه می‎کند. این سنسور داخل پوشش دور دستان ورزشکار قرار می‎گیرد و از دو شتاب‌سنج مستقل به همراه یک ژیروسکوپ برای ردگیری کامل حرکات سه‌بعدی با دقت یک‌هزارم ثانیه استفاده می‎کند. در حین جلسات مبارزه و بعد از آن، این دستگاه اطلاعات دقیقی درباره نقاط ضعف تمرینات ارائه می‎کند و به ورزشکار این امکان را می‎دهد تا پیشرفت‎های ملموس در سرعت و نحوه مبارزه را مشاهده کند. همچنین به کمک آن، ورزشکاران می‌توانند تشخیص دهند که آیا نوع و نحوه پرتاب ضربات مشتشان از کیفیت لازم برخوردار بوده است یا نه.

این فارغ‌التحصیل دانشگاه بابسون می‎گوید: «این دستگاه بعد از بررسی ضربات مشت زده‌شده، وضعیت ضربات و سرعت آن‌ها، تصویر روشنی از وضعیت ورزشکار در اختیار مربی قرار می‎دهد تا وی بتواند درباره نحوه تمرینات تصمیمات دقیق‎تری بگیرد.» دوکت در ادامه می‎گوید: «این معیارها از اهمیت زیادی برخوردارند. اگر تعداد ضربات به میزان مشخصی نرسد، مبارزه هوشمندانه نخواهد بود. هر ورزشکار سهم مشخصی برای ضربه زدن دارد و در آن واحد نیز باید پاسخ‌گوی ضربات حریف باشد. اگر هر مبارزی بداند در هر دور باید چه تعداد مشت بزند، می‎تواند شانس پیروز شدنش را افزایش دهد.»
سنسور Hykso علاوه بر یاری رساندن به ورزشکاران تیم‎های بوکس آمریکا و کانادا، به مربیان نیز کمک می‎کند در ساعت‎هایی که مجبور بودند برای تجزیه‌وتحلیل به تماشای ویدیوی بازی‎ها بپردازند، به طرز چشمگیری صرفه‌جویی کنند.

مطلب پیشنهادی

فناوری‌های نوآور بازی‎های المپیک ریو ۲۰۱۶
المپیک واقعی؛ بازی های مجازی

بیلی والش، مربی باتدبیری در بوکس ایالات متحده است که می‎تواند هوشمندانه داده‎های به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل کند. او متوجه شده است که اصلی‎ترین عامل موفقیت در مسابقه‌ای در سطح المپیک، معیاری به نام زمان بین حملات است. هرچه فاصله زمانی بین حملات کوتاه‎تر باشد، شانس برنده شدن نیز بیشتر می‎شود.
دوکت می‎گوید: «برای دستیابی به این فاصله زمانی، باید صدها ساعت ویدیو را با حرکت آهسته، فریم‌به‌فریم تماشا کرده و تمام جزئیات آن را یادداشت کنند. از آنجا که سنسورهای ما زمان پرتاب هر مشت را با دقتی در حد میلی‌ثانیه ثبت می‎کنند، با اجرای یک نرم‌افزار می‎توانیم به طور خودکار تمام اطلاعات را ثبت کنیم.»

این داده‎ها برای افزایش اطلاعات خود ورزشکاران نیز بسیار مفید است. از آن جمله می‎توان به شانس کسب مدال طلای المپیک ریو در بخش سبک وزن توسط میکالا مایر اشاره کرد.
او می‎گوید: «مهم‌ترین چیزی که من به آن پی بردم، این بود که پیش از این هر 5 تا 6 ثانیه یک‌بار مشت می‎زدم و حالا این ضربات را به هر 2 تا 3 ثانیه کاهش داده‎ام. این موضوعی بود که من قبلاً هرگز به آن فکر نکرده بودم. حالا دیگر این تنها تصور من نیست که در کار پیشرفت کرده‎ام، داده‎های آماری نشان می‎دهند که من در تمرینات خود پیشرفت داشته‎ام.»

درکی بهتر از وضعیت بدن
یکی از تصمیمات جدی کمیته المپیک ایالات متحده این بود که با به کارگیری سنسور Hykso  در تمرینات ورزشی، توانایی تشخیص وضعیت عملکرد ورزشکاران و آموزش نحوه صحیح تمرینات از طریق تجزیه‌وتحلیل داده‎های به‌دست‌آمده را ایجاد کند.
یکی از وظایف منیر زاک، مدیر بخش فناوری و نوآوری کمیته المپیک ایالات متحده، نظارت بر ورود و استفاده از دستگاه‎های پوشیدنی در تمرینات ورزشی است. شغل او این است که قبل از ورود و فراگير شدن محصولات استارت‌آپ‎های نوظهور در بازار، آن‌ها را تحت نظر داشته باشد و پیش از اینکه دیگران بتوانند از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوند، تیم ورزشی ایالات متحده از آن استفاده کند.

مدل قابل استفاده برای مصرف‌كننده Hykso  که چهار برابر کوچک‎تر از نمونه اصلی است، تا اواخر تابستان وارد بازار نخواهد شد و در حال حاضر تنها 35 کیت آماده از آن وجود دارد.
زاک، طی گفت‌وگویی رسانه‎ای اعلام کرد: «وظیفه من این است که با اعمال نفوذ بر فناوری‎های نوظهور، آن‌ها را قبل از دیگران به دست آورم و قبل از اینکه این ابزار فراگير شوند، مزایای آن‌ها را برای تیم اعزامی‎ به المپیک آمریکا فراهم کنم. اکنون برای اولین بار است که از فناوری‎های پوشیدنی در بازی‎های المپیک استفاده خواهد شد. ما به مرحله‎ای رسیده‎ایم که ورزشکاران می‎توانند بدون اینکه مزاحمتی در فعالیتشان ایجاد شود، از این ابزار استفاده کنند.»
او در ادامه می‎افزاید: «هدف ما این است که با استفاده از فناوری پوشیدنی به ورزشکاران و مربیان آن‌ها کمک کنیم تا بهترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کنند. اگر بتوان به آن‌ها به گونه‎ای کمک کرد که درک بهتری از میزان عملکرد وضعیت بدنی خود داشته باشند، تأثیرگذاری بیشتری روی نحوه تصمیم‌گیری آن‌ها خواهیم داشت.»
زاک در تمام رشته‎های ورزشی المپیک از جمله بوکس، شنا، دوچرخه‌سواری، ژیمناستیک، کشتی، دو و میدانی و بسیاری از رشته‎های دیگر با ورزشکاران مشغول به کار است. هر موردی از فناوری که تا به حال در دسترس نبوده، در این دوره به کار گرفته شده است. او می‎گوید: «تاکنون به سؤالات و ابهامات زیادی که برای ورزشکاران و مربیان آن‌ها مطرح بوده، پاسخ داده شده است. حالا دیگر بوکسورها بسیار دقیق‎تر و سریع‎تر از دستان خود استفاده می‎کنند. ورزشکاران رشته شیرجه، سنسورهای ضدآب کوچکی را می‎پوشند که به آن‌ها می‎گوید پرششان چه میزان بوده و چه مدت طول کشیده است تا به نقطه اولین چرخش خود برسند. اکنون، به محض اينكه ورزشکاران از رینگ یا استخر خارج می‎شوند، می‎توانند روی یک صفحه نمایش تمام داده‎های مربوط به تمرینات خود را مشاهده کنند. این موضوع تحول بزرگی در زمينه آموزش‎های ورزشی محسوب می‎شود. آگاهی آن‌ها از وضعیت بدنی‎شان کمک بسیار بزرگی به افزایش سطح عملکردشان خواهد کرد.»

ابزار کوچکی که قدرت دوچرخه‌سواران را افزایش می‎دهد
وقتی صحبت از رقابت‎های جدی در سطح المپیک در میان باشد، اگرچه ممکن است سطح تمرینات مسابقات بوکس کمی‎ به رقابت‎های پرتاپ دیسک 100 متر نزدیک باشد، هیچ شباهتی با تمرینات دوچرخه‌سواری ندارد.
کمیته المپیک ایالات متحده شرایط استفاده امن از دستگاه پوشیدنی دیگری را فراهم کرده که تاکنون در اختیار مصرف‌کنندگان عادی نبوده است. نام این پوشیدنی جدید Solos Smart Eyewear است که برای ورزش دوچرخه‌سواری تولید شده و طراحی آن منحصراً برای رفع نیازهای مخصوص آن‌ها انجام گرفته است. همچنین برای اینکه این دستگاه از کیفیت بالای عینک آفتابی برخوردار باشد، نمایشگر قابل جابه‌جایی کوچک‎تری از اندازه مردمک چشم انسان نیز در آن تعبیه شده است. توسعه خود این نمایشگر بیشتر از 30 سال توسط شرکت Kopin و یک پیمانکار دفاعی سابق ایالات متحده طول کشیده است. در حال حاضر به جای اینکه در میدان نبردهای نظامی‎ برای افزایش توان سربازان آمریکایی از این فناوری استفاده شود، تصمیم گرفته شده است برای کمک به مدال‌آوری ورزشکاران این کشور در رقابت‎های المپیک به کار گرفته شود.

این نمایشگر کوچک مستقیماً جلوی چشم دوچرخه‌سوار قرار می‎گیرد و به وی اجازه می‎دهد معیارهای کلیدی مثل سرعت، قدرت، مسافت، سیر تکامل، آهنگ و نرخ ضربان قلب و تعداد دیگری از اطلاعات ضروری را از طریق سنسورهای متصل مشاهده کند.
این نمایشگر به اندازه‎ای کوچک است که با کمی‎ نگاه کردن به بالای آن مسیر روبه‌روی دوچرخه‌سوار کاملاً آزاد خواهد بود و وی به‌راحتی می‎تواند جاده را تحت نظر داشته باشد و در همان حال هم بدون نياز به نگاه کردن به کامپیوتر نصب‌شده روی دوچرخه، اطلاعات را جلوی چشم خود ببیند.
دکتر ارنستو مارتینز، مدیر پروژه Solos Smart Eyewear، می‎گوید: «مزیت در اختیار داشتن اطلاعات نمایش‌داده‌شده در میدان دید، بدون ایجاد مزاحمت برای کاربر امتیاز بزرگی محسوب می‎شود.  حالا مربی می‎تواند اهداف خاصی را تعیین کرده و ورزشکار نیز می‎تواند از آن پیروی کند و در هر لحظه می‎داند که چه میزان از هدف جلوتر یا عقب‎تر است. اکنون دیگر آن‌ها به معنای واقعی کلمه می‎دانند که تمرینات خود را چگونه و در چه سطحی انجام دهند. با استفاده از داده‎های به‌دست‌آمده می‌توانند میزان سرعت، قدرت و نوع حرکات خود را با دستورالعمل‎های ارسال‌شده از جانب مربی هماهنگ کنند.»
سارا همر، دارنده مدال نقره رقابت‎های المپیک لندن و مدال‌آور چندین مسابقه جهانی دیگر، کسی است که این دستگاه پوشیدنی را باور دارد. سارا امیدوار است تمریناتش با Solos بتواند به او در رسیدن به سکوی قهرمانی در ریو کمک کند.

وی به سایت wareable.com گفته‌است: «Solos یکی دیگر از ابزارهای فوق‌العاده‎ای است که من در مجموعه ابزارهای فناوری کمک به تمرینات خود از آن استفاده می‎کنم. نمایشگر کوچک تعبیه‌شده روی این عینک برای من این فرصت را فراهم کرده است که هم‌زمان با مشاهده مسیر، از وضعیت تمرینات نیز باخبر باشم. مشاهده آنی داده‎های مفید و مورد نیاز در تمرینات ورزشی، پدیده جدیدی به شمار می‎رود. برای اینکه بتوانم در بهترین وضعیت جسمانی و فنی باشم، باید بدانم که در لحظه اوضاع از چه قرار است، نه بعد از اینکه زمان تمرینات به پایان می‎رسد.»
او در ادامه می‌افزاید: «این حقیقت که Solos توانسته است فرصتی برای من فراهم کند که به صورت کاملاً امن بدون چشم برداشتن از مسیر پیش رو این‌کار را انجام دهم، جهش روبه‌جلویی در نحوه تمریناتم به حساب می‎آید.»
این صفحه نمایش شفاف میزان انسداد دید را به صفر می‎رساند. هر زمان که اراده کنید می‎توانید اطلاعات مورد نیاز را در اختیار داشته باشید و برای نادیده گرفتن آن تنها کافی است به آن نگاه نکنید.

" اگر با هر شیوه قانونی بتوانید وضعیت ورزش خود را ارتقا دهید، باید این کار را انجام دهید"

Solos در حال حاضر در سایت سرمایه‌گذاریابی کیک استارتر قرار دارد و فعلاً یک مدل اصلاح‌شده از آن برای استفاده ورزشکاران آمریکایی اعزامی‎ به المپیک ریو در نظر گرفته شده است و از ماه اکتبر به قیمت 500 دلار در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.
تا آن زمان، موضوع این است که در رقابت‎های المپیک ریودوژانیرو که از پازدهم مرداد آغاز می‎شود، آیا این تحول بیومکانیکی واقعاً می‎تواند راه حلی برای کسب عنوان قهرمانی تیم‎های شرکت‌کننده در این بازی‎ها باشد.
تامی‎ دوکت، سازنده Hykso می‎گوید: «من فکر می‎کنم احتمال آن زیاد است. کوچک‌ترین تغییری در نحوه انجام مسابقاتی در این سطح می‎تواند نتیجه را به کلی تغییر دهد. اگر با هر شیوه قانونی بتوانید وضعیت ورزش خود را ارتقا دهید، باید این کار را انجام دهید. آینده شغلی شما به این موضوع بستگی دارد»

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟