دنیای دوربین شماره 184
سفر 120 ثانیه‌ای عکس‌ها در شبکه
وقتی عکاس آژانس Getty Images عکسی از رقابت‌های المپیک می‌گیرد، این عکس به‌سرعت و در عرض چند دقیقه به مشتریان عرضه می‌شود. شاید باورش سخت باشد، اما برای دستیابی به این سرعت، برنامه‌ریزی چندساله صورت گرفته است.

1606683296_1_0.gif

 Ken Mainardis، معاون بخش تصاویر ورزشی Getty Images می‌گوید: «ما مذاکرات اولیه با کمیته بین‌المللی المپیک را حدود هفت سال پیش از برگزاری بازی‌ها آغاز کردیم. برای المپیک ریو، در سال 2009 با آن‌ها مذاکره کردیم. با همکاری کمیته المپیک، شرایط مناسب برای تعیین موقعیت عکاسان در میادین و نحوه برقراری ارتباط آن‌ها با بخش ویرایش تصاویر در مرکز اصلی خبری (main press center) مشخص شد. طراحی چنین شبکه‌ای به سال‌ها زمان نیاز دارد؛ زیرا رقابت‌ها در شهرهای مختلفی برگزار می‌شود و شبکه طراحی‌شده باید پاسخ‌گوی حدود یک‌ونیم میلیون عکسی باشد که در طول برگزاری المپیک گرفته می‌شود.» این شبکه مبتنی بر اتصالات اِتِرنت است و به عکاسان اجازه می‌دهد به شبکه متصل شوند. مدل‌های پیشرفته DSLR شرکت‌های کانن و نیکون، به عکاسان اجازه می‌دهد مستقیماً  کابل اِتِرنت را به دوربین خود متصل کنند، به طوری که دوربین به بخشی از شبکه تبدیل شود. Mainardis می‌گوید: «ما در مکان‌های مشخصی از محل بازی‌ها (خط پایان استخر یا پیست دو و میدانی) کابل‌هایی داشتیم و اگر عکاسان نیاز داشتند حرکت کنند، می‌توانستند دوربین را از یک محل اتصال جدا کرده و کمی آن‌سوتر، به کابل دیگری وصل کنند.»

مطلب پیشنهادی

بطری و ماهی لو دهنده
دنیای دوربین شماره 184

در مناطقی با شرایط خاص نظیر کوهستان‌های سوشی (Sochi) در المپیک زمستانی سال 2014، شبکه مبتنی بر هات‌اسپات‌های وای‌فای بود. اما Mainardis می‌گوید: «ترجیح ما همیشه استفاده از کابل است؛ زیرا قابل اعتمادتر است. در این صورت دیگر نگران مشکلاتی نظیر تداخلاتی که گاهی در شبکه‌های مبتنی بر وای‌فای با آن روبه‌رو می‌شوید، نخواهید بود. با این حال در محیط‌هایی با شرایط دشوار، از هات‌اسپات‌ها استفاده می‌کنیم.» عکس‌هایی که این شبکه گرفته است، بلافاصله در اختیار ویرایشگران عکس در مرکز خبری (press center) قرار می‌گیرد. به گفته Mainardis، در آزمایش‌های صورت‌گرفته مشخص شد از طریق چنین شبکه‌ای، در عرض یک ثانیه حدود ده فریم قابل ارسال است. گروه فنی Getty Images سال گذشته به آزمایش این سامانه در محل‌های برگزاری بازی‌ها پرداختند.
گروهی حدود 110 نفر از عکاسان، ویرایشگران، متخصصان فنی و پشتیبانی به محل بازی‌ها اعزام شدند. از یک‌و‌نیم میلیون عکس گرفته‌شده در طول مسابقات، تنها 85 هزار عکسِ نهایی‌شده به عنوان خروجی در اختیار مشتریان این آژانس قرار می‌گیرد. بعد از انتخاب،  با نرم‌افزار فوتوشاپ، تنظیمات مختصری در رنگ و کنتراست اعمال شده و در صورت نیاز قاب‌بندی دوباره انجام می‌شود. با کمک نرم‌افزاری اختصاصی، عکس‌ها برچسب زده می‌شوند و فراداده‌هایی (metadata ) نظیر مشخصات دوربین و نوردهی، تاریخ و مکان گرفتن عکس به آن اضافه می‌شود. در مرحله نهایی نیز اطلاعاتی نظیر نام ورزشکاران و جزئیاتی درباره عکس اضافه می شود. Mainardis می‌گوید: «لحظه گرفتن عکس تا انتخاب عکس مناسب، انجام تصحیحات، قرار گرفتن روی شبکه و ارائه به مشتری نهایی، حدود 120 ثانیه طول می‌کشد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟