پرونده ویژه 4K
شش دردسر اصلی هنگام مهاجرت به 4K
کم‌کم حضور 4K در دنیای ویدیو به‌خوبی احساس می‌شود. با وجود بازی‌های ویدیویی و تلویزیون‌هایی که ویژه تفکیک‌پذیری 4K ساخته می‌شوند، بسیاری از سازندگان ویدیو در این فکر هستند که آیا گذار به این فناوری جدید ارزش دارد یا خیر و اگر ارزش دارد، باید انتظار چه مسائلی را داشته باشند. جاستین کرکاف، کارگردان و فیلم‌بردار شرکت Digital Shakedown، از نخستین افرادی بود که خود را با 4K تطبیق داد. وقتی شرکت «رِد دیجیتال سینما» در سال 2006 خبر عرضه دوربین RED ONE 4K را اعلام کرد، او برای نخستین‌بار درباره گذار به این فرمت فکر کرد. اگرچه بسیاری در ابتدا به این فرمت شک داشتند، کرکاف ارزش سرمایه‌گذاری روی آن را در‌یافت و به مدت پنج سال با ویدیوهای 4K کار می‌کرد. کرکاف تجربه مهاجرت به 4K را با ما به اشتراک گذاشت و شش دردسر اصلی را که هنگام گذار به یک فرآیند کاری با ویدیوی 4K از سر گذرانده بود، با ما در میان گذاشت. در ادامه، آن‌چه را که باید پیش از گذار به 4K بدانید، مطالعه خواهید کرد؛ از انتخاب و خرید یک دوربین 4K گرفته تا نیاز به ارتقا یا تعویض کامپیوتر.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «4K» است. برای دانلود کل این پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

1- هزینه دوربین در مقابل کیفیت
در سال 2008 دوربین Red One تنها دوربین 4K موجود در بازار بود و چندان هم ارزان نبود. در ابتدا بدنه این دوربین به‌تنهایی، 17500 دلار قیمت‌گذاری شده بود و کرکاف یکی از صدها فیلم‌برداری بود که آن را پیش‌خرید کرد. او می‌گوید: «تصمیم گرفتم هزار دلار برای پیش‌خرید دورین رِد بگذارم و نمی‌دانستم باقی پول را می‌خواهم از کجا جور کنم.»
اما امروزه که چندین دوربین 4K در بازار موجود است، دانستن این‌که کدام دوربین، مناسب کار است، شاید کاری دشوار باشد. آیا باید به دنبال هزینه بود یا کیفیت؟ پاسخ کرکاف هیچ‌کدام از این دو مورد نیست. او می‌گوید: «همه چیز به بودجه شخص بستگی دارد. سونی و پاناسونیک هر دو دوربین‌های 4K دارند که قیمت آن‌ها زیر 10 هزار دلار است که در بخش ارزان‌تر بازار قرار می‌گیرند و حتی رِد هم با رِد اسکارلت دوربینی در این رده عرضه کرده ‌است.»


 شکل 1: جاستین کرکاف، کارگردان و فیلم‌بردار شرکت Digital Shakedown روی صحنه. شرکت او یکی از نخستین پذیرندگان تولید ویدیوی 4K بود.

وقتی مقدار پولی که می‌خواهید هزینه کنید، مشخص شد، باید تصمیم بگیرید که در مرحله پساتولید روی فیلم‌های گرفته‌ شده با چه روشی کار کنید. کرکاف ادامه می‌دهد: «حالا بخش عمده کار پساتولید است و چیزی که اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند، تصحیح رنگ و درجه‌بندی رنگی است. شرکت‌هایی در زمینه پساتولید هستند که فقط چنین خدماتی ارائه می‌دهند. آن‌ها هیچ ویرایشی نمی‌کنند، بلکه فقط تصحیح رنگی می‌کنند.»

مطلب پیشنهادی: کوچک‌ترین دوربين 4K دنیا با قابلیت تعویض لنز

بهترین راه برای داشتن آزادی در تصحیح رنگ، ضبط ویدیو به‌صورت RAW است. گرفتن فیلم به‌صورت RAW به فیلم‌بردار اجازه می‌دهد که در مرحله پساتولید نوردهی خراب و میزان سفیدی نادرست را اصلاح کند. از آن‌جا که ویدیوی RAW غیرمخرب (Non-Destructive) است، برخلاف دوربین‌هایی که RAW نمی‌گیرند، به هنگام فیلم‌برداری هیچ اصلاحی روی تصویر تثبیت نمی‌شود. علاوه‌بر این، هیچ نگرانی‌ای درباره تأثیر فشرده‌سازی روی ویدیو وجود ندارد.


 شکل 2: دوربین‌های 4K، (مثلاً دوربین‌های شرکت RED) امکان ضبط با کیفیت حرفه‌ای را فراهم می‌کنند و بیش از همیشه، برای استفاده کامل از همه ظرفیت آن‌ها به مهارت بالایی نیاز است.

احتمالاً در حال حاضر، در بازار به پنج دوربین مختلف 4K بر خواهید خورد. برخی از دوربین‌ها ویدیوی RAW ضبط نمی‌کنند. برخی فقط در حالت رنگی‌ای کار می‌کنند که اصلاحات خودکاری را روی ویدیو اعمال می‌کند تا ویدیو بلافاصله پس از ضبط بهتر به‌نظر برسد. اما اگر قصد دارید، خودتان روی نتیجه کار کنید و تغییرات را با صلاح‌دید خود روی ویدیو اعمال کنید، می‌توانید با صرف هزینه بیش‌تر، فیلم خود را به‌صورت RAW بگیرید. پس از آن هم باید روش‌های اصلاح رنگ و اعمال تغییرات مختلف روی ویدیو در مرحله پسا‌تولید را یاد بگیرید.

2- نیازمندی‌های کامپیوتری
پس از تعیین و خرید دوربین، باید از این مسئله اطمینان یابید که کامپیوترتان می‌تواند از پس ویدیوها بر‌آید. در برخی موارد ممکن است مجبور شوید یک کامپیوتر کاملاً جدید خریداری کنید. کرکاف به‌تازگی یک MacBook Pro جدید خریده است، زیرا کامپیوتر قبلی او دیگر از پس کار بر نمی‌آمد. کرکاف می‌گوید: «باید ویدیوهای4K،م15 ثانیه‌ای را ویرایش می‌کردم و کامپیوتر من با ادامه کار کرش می‌کرد. (پس از آن دریافتم) وقت آن رسیده است یک کامپیوتر جدید خریداری کنم، زیرا دستگاه قدیمی شش سال بود که کار می‌کرد. آن دستگاه حدود سه هزار دلار هزینه بر‌داشته بود که امروز با چنین پولی می‌توان دستگاه‌های قدرتمندی خرید.»

صبر یا مهاجرت؟
موارد استفاده و ظرفیت برای 4K بسیار زیاد است. با این حال، ویدیوی 4K هنوز جا نیفتاده است. 4K از نظر استفاده و مقبولیت در حال رشد است، اما دشوار است که تصور کنیم مانند اچ‌دی جا بیفتد و همگانی شود. در حال حاضر به 4K به‌عنوان یک وسیله تجملی نگاه می‌شود. ممکن است 4K در میان فیلم‌سازان، مشتاقان فیلم و حتی دوست‌داران بازی، جایگاه خود را پیدا کند.

اگرچه ممکن است نیازی به ارتقا یا خرید کامپیوتر جدید نباشد، اما به گفته کرکاف، اگر در حال حاضر با تفکیک‌پذیری 1080p فیلم می‌گیرید و کامپیوترتان کم و بیش از پس تکه‌فیلم‌های خام بر‌می‌آید، ممکن است مجبور شوید چند هزار دلار برای ارتقا آن هزینه کنید. اگر کامپیوتر شما به‌خوبی از پس ویدیوی 1080p بر‌نمی‌آید، وقت آن رسیده است که یک سیستم جدید خریداری کنید. اما اگر سیستم شما به‌خوبی از پس ویدیوی Full HD بر‌می‌آید، ممکن است به ارتقا چندانی نیاز نباشد. همچنین، اگر می‌خواهید قطعه‌های خاصی از کامپیوتر خود را ارتقا دهید، بهتر است بخش ذخیره‌سازی را در اولویت قرار دهید. کرکاف می‌گوید: «باید درایوی بخرید که سرعت خواندن و نوشتن آن با سرعت واقعی تکه‌فیلم خام به هنگام پخش هماهنگی داشته باشد.» کرکاف همچنین پیشنهاد می‌کند که دست‌کم 8 گیگابایت رم در کنار یک پردازنده گرافیکی قدرتمند در کامپیوتر خود داشته باشید.

3- ذخیره‌سازی و آرشیو
هر کسی با ویدیو کار کرده باشد می‌داند که فایل‌های ویدیویی فضای بسیار زیادی از هارددیسک را اشغال می‌کنند. کار کردن با فرمتی که چهار برابر فرمت فعلی جا می‌گیرد، به معنای این است که باید روی مقداری فضای ذخیره‌سازی اکسترنال سرمایه‌گذاری کنید. کرکاف به‌طور معمول برای هر پروژه یک ترابایت فضا در نظر می‌گیرد، با توجه به این‌که پروژه‌های او معمولاً بین یک تا دو دقیقه زمان دارند.
او می‌گوید: «از آن‌جا که ممکن است به ذخیره نسخه‌های کپی یا ذخیره نسخه‌های ProRes از فایل‌ها احتیاج پیدا کنید، همواره باید فضای اضافه داشته باشید. من 8 ترابایت فضای ذخیره‌سازی را همواره با خود دارم، زیرا سرعت عمل مهم است و همیشه باید بیش از مقدار کافی فضا داشت.»


 شکل 3: کرکاف از هر پروژه دو هارددیسک را نگه می‌دارد و یکی را هم به مشتری تحویل می‌دهد.

کرکاف به هنگام کار کردن روی یک پروژه جدید، سه  هارددیسک اکسترنال می‌خرد، یکی برای کار کردن روی پروژه، یکی برای ذخیره نسخه کپی و یکی هم برای عرضه کار به مشتری. با این روش، او مجموعه بزرگی از هارد درایوها دارد. کرکاف در هارددیسکی که به مشتری ارائه می‌دهد، همه متعلقات را در نظر می‌گیرد؛ از جمله یک نسخه کاملاً رندرشده از ویدیوی نهایی.

4- انتشار
چالش دیگر به هنگام کار با 4K انتشار کار است. کرکاف می‌گوید: «یوتیوب به دلیل ترافیک زیاد در حال حاضر به‌سختی می‌تواند از پس 720p بر‌آید. اگرچه ویدیوهای 4K روی یوتیوب موجود است، تماشای آن‌ها غیرممکن است، زیرا یوتیوب هنوز الگوریتم مناسبی برای تبدیل این ویدیوها به یک چیز قابل‌تماشا پیدا نکرده است.» اگرچه گزینه‌های استریمینگ زیادی برای انتشار ویدیوی 4K وجود دارد، کرکاف به آینده فناوری فیبر امیدوار است. او می‌گوید: «از آن‌جا که سرعت اینترنت با فناوری‌های مبتنی بر فیبر گوگل و AT&T بیش‌تر می‌شود، زمان زیادی طول نخواهد کشید که محتوای 4K همه جا ظاهر شود، زیرا از پس نرخ داده [4K] بر خواهند آمد.»

مطلب پیشنهادی: هر آنچه باید در مورد نمایشگرهای 4K (یا UltraHD) بدانید

5- مشکلات روی صفحه‌نمایش
عالی بودن 4K به دلیل جزئیات زیادی است که در تصویر ثبت می‌کند. اما، گاهی خود این موضوع می‌تواند یک مشکل باشد. کرکاف به یاد می‌آورد که در ابتدای کوچ به اچ‌دی یک برنامه تلویزیونی را تماشا می‌کرده است. او می‌گوید: «در برخی از بخش‌های دکور، آن‌جا که مجری با مهمان برنامه گفت‌وگو می‌کرد، می‌شد تکه‌چسب‌هایی را دید که بخش‌هایی را کنار هم نگه داشته بودند. در کیفیت استاندارد قبلی چنین چیزهایی به چشم نمی‌آمدند. اما با کوچ به اچ‌دی احتمالاً به خود گفته‌اند: “مردم واقعاً می‌توانند این‌ها را ببینند!”»
خبر خوب این است که می‌توان این موارد را در پساتولید اصلاح کرد، اما سریع‌ترین درمان این است که نگاه کنید آیا تنظیمات پیش‌فرض دوربین روی شفاف‌سازی اضافه تصویر تنظیم شده است یا خیر. کرکاف متذکر می‌شود که برخی دوربین‌ها شفاف‌سازی اضافه توکار دارند. این شفاف‌سازی ممکن است نقص‌ها یا آرایش بازیگر را بیش از اندازه نمایان کند و برای بیننده ناخوشایند باشد. این یک ایراد احتمالی شفاف‌سازی طبیعی در چنین دوربین‌هایی است.

فیلم‌برداری جاستین کرکاف
کرکاف «Digital Shakedown» را در سال 2008، با یک هدف در ذهن تأسیس کرد: عرضه تولیدات ویدیویی شرکتی و تبلیغاتی به مشتری‌ها، به‌عنوان یک رسانه موفق در کسب‌وکار. بیش از پنج سال بعد، او افتخار تولید ویدیوهای تبلیغاتی و شرکتی برای مشتری‌هایی همچون: 
Coors Light ،Doritos ،Ducati ،Fuddruckers ،Home Depot، لاجیتک، دانشگاه تگزاس شمالی، دانشگاه تگزاس در آستین، فرودگاه وَله و ورایزن را داشت. کرکاف همچنین چندین فیلم کوتاه برنده جایزه را کارگردانی کرده است، همچنین در طول دو سال گذشته برای شرکت Quiet Company کلیپ ساخته است. از جمله کلیپ‌های او می‌توان به کلیپ تحسین‌شده 
Fear and Fallacy و Sitting In a Tree اشاره کرد.

از طرف دیگر، یکی از مشکلات روی صفحه نمایش که دوربین‌های 4K آن را کاهش می‌دهند، مشکل موج‌دار شدن است. به گفته کرکاف، دوربین‌های DSLR از همه حس‌گر استفاده نمی‌کنند: «وقتی به ویدیویی ضبط شده با DSLR نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که کناره‌های بیش‌تر چیزها چندان عالی به نظر نمی‌رسند. بنابراین، اگر با یک دوربین SLR از کسی با لباس راه‌راه فیلم بگیرید، یک جلوه وحشتناک موج‌دار خواهید دید. اما دوربین‌های 4K حس‌گرهایی غول‌آسا دارند. بنابراین، اگر یک چارت تفکیک‌پذیری برای تست جلوه موج‌دار بگیرید، چارت یک سری دایره خواهد بود که به‌صورت نمایی بزرگ می‌شوند. این همان چیزی است که می‌خواهید ببینید.»

6- فروش فرمت
چنان‌که کرکاف می‌گوید، پس از آن‌که از جنبه‌های فنی کوچ به 4K عبور کردید، بزرگ‌ترین دردسر، فروش فرمت به مشتری‌ها است. او می‌گوید: «سخت‌ترین بخش مهاجرت به 4K فهماندن امکانات و مزایای فرمت بود. وقتی به آن‌ها بگویید: “ما با فرمتی فیلم می‌گیریم که چهار تا پنج برابر بزرگ‌تر از اچ‌دی است” آن‌ها حتی نمی‌توانند ذهن خود را با این موضوع تطبیق دهند.»


 شکل 4: از آن‌جا که کوچک‌ترین گام اشتباه می‌تواند تصویر محو از موضوع را در پی داشته باشد، کنترل دوربین 4K بسیار اهمیتدارد.

او چنین ادامه می‌دهد: «مسئله اصلی این است که این شرکت‌ها فقط می‌خواهند [ویدیوی‌شان] به حد کفایت خوب باشد. 1080p برای این افراد به اندازه کافی خوب است. همان‌طور که کیفیت استاندارد در دهه 1980 و 1990 به اندازه کافی خوب بود، اما وقتی اچ‌دی از راه رسید، افراد با خود گفتند: “یعنی ما باید چنین چیزی داشته باشیم!” زیرا این شرکت‌ها کارگاه، سمینار و گردهمایی‌های سالیانه دارند، این نمایش‌های عظیم هنگام اجرا روی نمایشگرهای غول‌آسا می‌توانند به‌شکل کامل از مزایای 4K بهره‌مند شوند.»
کرکاف عقیده دارد که اگر این کوچ را انجام می‌دهید، همواره روی تصمیم خود ثابت‌قدم باشید و با فرمت 4K فیلم بگیرید. وقتی از او می‌پرسیم که آیا مشتری‌ای بوده که از او بخواهد ویدیو را به‌جای فرمت 4K، با اچ‌دی بگیرد، پاسخ می‌دهد: «گمان نکنم هیچ‌وقت چنین گفت‌وگویی با هیچ کدام از مشتری‌هایم انجام داده باشم، زیرا همیشه به آن‌ها می‌گویم: “این چیزی است که فیلم‌برداری می‌کنیم و کم‌تر از این هم انجام نمی‌دهیم.” ممکن است که نتیجه نهایی اچ‌دی عرضه شود، اما ما فیلم خود را 4K می‌گیریم.»

جمع‌بندی
مهاجرت  به فناوری جدیدی می‌تواند هزینه‌بر باشد. در هر صورت، اگر به‌خوبی تحقیق و جست‌و جو کنید، می‌توانید با حدود 10 هزاردلار یک مجموعه برای کار در قالب 4K فراهم کنید. اگر مدتی است که با Full HD کار می‌کنید، احتمالاً فقط باید کارت گرافیک خود را ارتقا دهید و به‌طور عمده روی ذخیره‌سازی سرمایه‌گذاری کنید. اگر هنوز هم شک دارید، کرکاف این توصیه نهایی را برای شما دارد: «به ذات فناوری و مسیر آن توجه کنید. اگر شرکت‌های پرشماری را دیدید که فرمت جدید را می‌پذیرند، این نشانه خوبی است از این‌که زمان مهاجرت فرا رسیده ‌است.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

1607870047_0.gif

نظر شما چیست؟