برنامه‌نویسی در محیطی تا به دندان مسلح
6 مورد از بهترین محیط‌های توسعه یکپارچه ویژه جاوا اسکریپت
واقعیت این است که امروزه جاوا اسکریپت در انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بیشتر اوقات جاوا اسکریپت همراه با HTML5 و CSS به‌منظور ساخت برنامه‌های تحت وب به‌کار می‌رود. اما جاوا اسکریپت در زمینه ساخت برنامه‌های موبایلی نیز به‌شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است و به طراحان کمک می‌کند. در این میان نباید از نقش تأثیرگذار Node.JS غافل شویم. در حالی که طراحان می‌توانند کدهای جاوا اسکریپت را در یک ویرایشگر ساده بنویسند و به عبارت دقیق‌تر به محیط توسعه خاصی نیاز ندارند، اما خوشبختانه ابزارهای توسعه قدرتمندی در هر دو حوزه ویراستاری/ ویرایشگری و IDE در اختیار توسعه‌دهندگان قرار دارد. زمانی که ابزارهایی همچون WebStorm, Visual Studio 2017, Visual Studio Code, NetBeans, Komodo و Eclipse در اختیارتان قرار داشته باشد، قدرت شما دوچندان می‌شود. قدرتی که به شما اجازه می‌دهد هر چالش جدید برنامه‌نویسی را قبول و برای مشکلات راه‌ حل‌های خلاقانه‌ای ابداع کنید.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه«جاوااسکریپت آینده است» شماره 198 ماهنامه شبکه است. علاقه‌مندان می‌توانند کل این پرونده ویژه را از روی سایت شبکه دانلود کنند.


چرا باید به‌جای یک ویرایشگر از یک محیط توسعه یکپارچه استفاده کنیم؟

به دلیل اینکه یک محیط توسعه یکپارچه می‌تواند فرآیند اشکال‌زدایی کدها را انجام دهد و نمایی از کدهای شما را به تصویر بکشد. محیط‌های توسعه یکپارچه ضمن آن‌که از مکانیسم‌های مدیریت چرخه حیات نرم‌افزار (ALM) پشتیبانی می‌کنند، با مخازنی همچون گیت‌هاب، گیت، Mercurical، Subversion و Perforce یکپارچه هستند. اما در مقابل اکثر ویرایشگرها امکانات محدودی را ارائه کرده و پشتیبانی آن‌ها از ALM کمتر و متغیر است. 

Eclipse Neon همراه با Web Tools Platform

سه سال پیش، زمانی که برای اولین بار تعدادی از برنامه‌های کاربردی اندروید را با Eclipse نوشتم، یک تجربه کاربری رضایت‌بخش داشتم، زمانی که تلاش کردم Eclipse Lund را با JSTD (مؤلفه ابزار توسعه جاوا اسکریپت) به‌منظور ساخت برنامه‌های جاوا اسکریپت مورد استفاده قرار دهم، به‌ طور مرتب خطاهای کاذب و اشتباهی را در ارتباط با کدهای معتبری که نوشته بودم دریافت کردم. خوشبختانه، چند فروشنده و توزیع‌کننده محصولات متن باز، از آن زمان تا به امروز ویژگی‌هایی را به Eclipse اضافه کردند. Eclipse Neon 3 همراه با Web Tools Platform 3.8.2 یک ویرایشگر نسبتاً خوب برای جاوا اسکریپت است، اما درباره Typescript نمی‌توانید روی آن حساب زیادی باز کنید. به‌دلیل اینکه نمی‌داند چه فایل‌هایی به Angular، ES6 یا JSX تعلق دارد و کدام‌یک توسط React مورد استفاده قرار می‌گیرند.


خواننده گرامی: برای ادامه مطالعه این مقاله نیاز به عضویت در سایت دارید. اگر عضو سایت هستید اطلاعات کاربری خود را وارد کنید؛ در غیر این‌صورت ثبت نام نمایید، تا به تمامی مقالات دسترسی داشته باشید.

برچسب: