جذب استعدادهای برتر هوش مصنوعی
چرا اپل نتیجه دستاوردهایش در هوش مصنوعی را منتشر کرد؟
همه ما با اپل آشنایی داریم. شرکتی که سعی می‌کند تا حد امکان کمترین اطلاعات در ارتباط با فعالیت‌هایش را رسانه‌ای کند. به عبارت دیگر رویکرد اپل تفاوت بسیاری با شرکت‌هایی همچون گوگل دارد که پژوهشگران آن معمولا نتایج دستاوردهای خود را در قالب مقالات علمی منتشر می‌کنند. اما اپل در اقدامی عجیب تصمیم گرفته است، موضع قبلی خود را تغییر داده و نتایج حاصل از پژوهش‌هایی که در زمینه هوش مصنوعی به دست آورده است را به طور عمومی در اختیار کارشناسان قرار دهد.

760 4_0.gif

راس سالاتینوف، مدیر هوش مصنوعی اپل در یک پست توییتری که در تاریخ 6 دسامبر منتشر کرد، اعلام کرد: «اپل در نظر دارد نتایج حاصل از تحقیقاتی که در زمینه یادگیری ماشینی انجام داده است و همچنین دستاوردهایی که در این سال‌ها و به دور از چشم رسانه‌ها نائل به کسب آن‌ها شده است را منتشر سازد. این شرکت در نظر دارد نتایج دستاوردهای خود را با موسسات و آژانس‌‌های دانشگاهی به اشتراک قرار دهد.»

در همین ارتباط نویسنده سایت انگجت از اپل درباره جزییات این طرح سوالاتی پرسیده است که انتشار مقالات به چه شکلی خواهند بود. آیا اپل نتایج حاصل از تحقیقات روز خود را منتشر خواهد کرد یا در نظر دارد مقالاتی را به صورت گزینشی منتشر کرده یا مقالات خود را تنها در اختیار گروه مشخصی از افراد قرار دهد. سخن‌گوی اپل در این خصوص هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است.

اکنون کارشناسان حوزه فناوری این سوال را مطرح کرده‌اند، در شرایطی که این روزها هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی یک بازار به شدت رقابتی را به وجود آورده‌اند اپل بر مبنای چه رویکردی تصمیم گرفته است، نتایج حاصل از دستاوردهای خود را با دیگران به اشتراک قرار دهد؟ به ویژه آن‌که همگان می‌دانند دستاوردهای اپل در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. محتمل‌ترین جوابی که به ذهن می‌رسد این است که اپل در نظر دارد استعدادهای برتر و شاخصی که در این زمینه فعالیت می‌کنند را جذب کند.

دانشمندان و پژوهشگران هوش مصنوعی همواره تمایل دارند تا نتایج حاصل از تحقیقات آن‌ها به طور عمومی منتشر شده و همگان با تلاش‌های آن‌ها آشنا شوند. اما رویکرد اپل در این سال‌ها بر خلاف این دیدگاه بوده است و به نظر می‌رسد اپل سعی دارد خود را کمی منعطف‌تر در این زمینه نشان دهد. در نتیجه پژوهشگران این حوزه اگر متقاعد شوند که اپل تحت قانون داخلی خودش که دستاوردهایش را اسرار تجاری توصیف کرده و مانع از انتشار آن‌ها می‌شود، عمل نمی‌کند در نتیجه انگیزه بیشتری خواهند داشت تا به سمت اپل متمایل شوند. به طوری که انتظار می‌رود در آینده اپل قدرتمندترین تیم هوش مصنوعی که متشکل از دانشمندان و افراد برجسته این حوزه است را گردهم آورد. فراموش نکنید که اپل در زمینه پرداخت دستمزد بالا به کارکنان خود معروف است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟