دنیای پشت‌سر یک نام ساده
نام روترها چه اطلاعاتی را فاش می‌کنند؟
شاید نامی که برای شبکه وایرلس انتخاب می‌کنیم، خیلی مهم به ‌نظر نرسد، اما در واقع پنجره‌ای است برای معرفی ما به یک دنیای مرتبط و متصل به‌هم. یکی از مواردی که هر فرد بعد از خرید یک روتر و انجام تنظیمات آن باید در موردش تصمیم بگیرد، انتخاب نام برای شبکه وایرلس است. معمولاً نام‌هایی که انتخاب می‌شوند، گویای شخصیت کاربر هستند.

نوع رفتار و شخصیت هر کس بر نام‌هایی که انتخاب می‌کند، تأثیر می‌گذارد. اما چه چیزی باعث می‌شود یک ویژگی فنی ساده به یک بیلبورد شخصی تبدیل شود؟ امبر برتون یکی از سخنرانان ارشد در حوزه ارتباطات و رسانه‌های دیجیتال که در حال حاضر مشغول تحقیق و بررسی روی هویت‌های دیجیتالی است، نام‌گذاری شبکه‌های وایرلس را به تی‌شرت دیجیتالی تشبیه می‌کند.

مطلب پیشنهادی

سامسونگ اینترنت 5G فوق‌سریع را به لندن می‌برد
سرمایه‌گذاری یک میلیارد پوندی انگلستان در زیرساخت‌های دیجیتالی

«همه ما در دوران نوجوانی دوستانی داشتیم که تی‌شرت‌‌هایی با طرح‌های خاص به‌ تن می‌کردند. معمولاً جمله‌هایی روی این لباس‌ها نوشته می‌شود که عکس‌العمل عموم را در پی خواهد داشت.»
البته در بین نام‌هایی که برای روتر انتخاب می‌شوند، می‌توان به مواردی اشاره کرد که عمداً و برای آزار و اذیت سایرین انتخاب می‌شوند. اما اکثر آن‌ها تاحدودی محرمانه هستند. چرا ما همیشه اسم‌های خاصی را انتخاب می‌کنیم و این نام‌ها گویای چه چیزی از وجود ماست؟ برتون اعتقاد دارد نام‌هایی که ما انتخاب می‌کنیم در واقع تلگراف کردن شخصیت و هویت‌ خودمان بر اساس شرایطی است که داریم. «این کلمات بیان‌کننده روشی است که دوست داریم خودمان را معرفی کنیم و نشان دهیم.»
اگر یک اسم مضحک یا یک عبارت جالب از زبانی که به آن گویش می‌کنیم را انتخاب کنیم، در واقع در حال پخش هویت خود هستیم.
اما وقتی صحبت از نام شبکه به میان می‌آید، کمی اوضاع پیچیده می‌شود. نه‌تنها از طریق اسمی که برای شبکه انتخاب می‌کنیم در حال برقراری ارتباط با دنیای بیرون هستیم، بلکه از دیگران می‌خواهیم خود را با آن تطبیق دهند و بپذیرند.

اگر یک اسم مضحک یا یک عبارت جالب از زبانی که به آن گویش می‌کنیم را انتخاب کنیم، در واقع در حال پخش هویت خود هستیم.

برتون می‌افزاید: «انتخاب نام‌های غیرمعمول و عجیب، بیشتر شرایط صاحب آن را بازگو و دریافت‌کننده را مجاب به پذیرفتن آن می‌کند. چون دریافت‌کننده چاره‌ای جز کلیک کردن و پذیرفتن آن ندارد.»
به‌عنوان مثال، اگر کسی در تگزاس امریکا یک نام نژادپرستانه را برای شبکه خود انتخاب کند، باعث تعجب دیگران نمی‌شود، بلکه باعث طبیعی شدن شرایط و قبول همکاری از طرف دیگران است.
فردریکو میلز که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد، به‌منظور تحقیق در این خصوص «پروژه وای‌فای برلین» را راه‌اندازی کرد: نقشه‌‌ای از شهر برلین با انبوهی از نام‌های شبکه که در هم تداخل کرده‌اند. وی زمانی‌که در تلاش بود یک ارتباط وای‌فای را از گوشی خود در داخل قطار برقرار کند، به فکر راه‌اندازی چنین پروژه‌ای افتاد.

همین ‌طور که قطار در حال عبور از داخل شهر بود، نام‌ها دائم در حال تغییر بودند؛ برخی خنده‌دار، برخی شخصی و برخی اسرارآمیز.

«همین ‌طور که قطار در حال عبور از داخل شهر بود، نام‌ها دائم در حال تغییر بودند؛ برخی خنده‌دار، برخی شخصی و برخی اسرارآمیز. از این ایده که خیابان‌ها مجموعه‌ای از پیام‌های محرمانه به نقاط مخلتف دنیا بودند، لذت بردم.»
وای‌فای شخصی میلز EasyBox-876524 نام دارد. وقتی از او سؤال شد این نام چه چیزهای را درباره او بازگو می‌کند، وی گفت: «من به‌قدری تنبل هستم که حوصله ندارم یک نام را عوض کنم.»
ولی پروژه وی دنیایی از نوآوری‌های مبتنی بر روتر را نمایان ساخته است. میلز می‌گوید: «محبوب‌ترین من آن‌هایی هستند که پیامی را به همسایه‌های خود انتقال می‌دهند: "لطفاً صدای موسیقی خود را کم کنید!" "نزدیک سوپرمارکت سر و صدا خیلی زیاد است!" و "فرزندان بی‌ادبی دارید!".»
تحقیقات میلز باعث آشکار شدن فعل و انفعالات عجیبی هم شده است. برخی از نام‌هایی که در یک منطقه استفاده شده شباهت زیادی به ‌هم دارند و همگی معنای مشابهی دارند. به ‌همین دلیل، وی و همکارانش در حال رمزنگاری کردن از این نام‌‌ها هستند.
به‌ عنوان مثال، یکی از این نام‌ها Prinzessin Anabell بود که بعداً مشخص شد نام یک کاراکتر انیمیشنی در یکی از برنامه‌های کودک کشور چک‌اسلواکی است. Reichts Nach Genf یکی دیگر از این نام‌ها است که ارجاعی به یک داستان مصور بسیار جنجالی است.

در حالی‌ که نام روترها می‌تواند برای انتقال پیام‌های جالب، خنده‌دار یا شخصی استفاده شود، اما زمانی ‌که به‌ دست هکرها بیافتد، شرایط فرق می‌کند و می‌تواند کمی خطرناک باشد.
آرون سینگر مدیر سرویس تحویل در Pulsar Online که یک شرکت امنیت اینترنتی است، توصیه می‌کند پیش از کلیک کردن روی چیزی که به‌ نظر یک وای‌فای با دسترسی باز است، خوب فکر کنید.
«شاید هکرها یک هات‌اسپات وای‌فای ساختگی با نام BT Openreach را تنظیم کرده باشند. وقتی شما با کلیک آن را انتخاب می‌کنید، اطلاعات مربوط به بانک‌داری اینترنتی یا شبکه‌های اجتماعی خود را بارگذاری می‌کنید. در حالی‌ که هکرها پشت پرده در حال دزدیدن اطلاعات شما هستند. آن‌ها حتی می‌توانند خود را در ظاهر روتر شخصی شما جا بزنند. این‌ها از جمله مواردی است که اتفاق می‌افتد.»

در حالی‌ که نام روترها می‌تواند برای انتقال پیام‌های جالب، خنده‌دار یا شخصی استفاده شود، اما زمانی ‌که به‌ دست هکرها بیافتد، شرایط فرق می‌کند و می‌تواند کمی خطرناک باشد.

علاوه بر تمام مسائلی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، یک دلیل دیگر هم برای انتخاب نام‌ها دخیل است. با این‌که خیلی از نام‌هایی که برای شبکه‌های وای‌فای انتخاب می‌شوند بر اساس اتفاقات خنده‌دار یا با مضمون در آن برهه از زمان هستند، اما در نهایت همه این نام‌ها زودگذر و فانی هستند. شعاری که امروز به ‌نظر ما جالب می‌آید خیلی زود تکراری، خسته‌کننده و بی‌معنا می‌شود. انسان‌ها همواره در حال ارزش‌گذاری‌های دوباره بر روی چیزهایی هستند که آن‌ها را به دنیای عظیم بیرون معرفی می‌کند. حتی کسی که در تگزاس امریکا زندگی می‌کند و امروز دارای عقاید نژادپرستانه است، ممکن است بعد از مدتی به اشتباهات خود پی ببرد و وقتی این اتفاق بیافتد، تغییر تنها به اندازه یک کلیک فاصله دارد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟