دنیای موبایل شماره 189
روتری برای امواج الکترومغناطیس
تلفن‌های همراه و کامپیوترها برای ارسال و دریافت اطلاعات، از امواج الکترومغناطیس استفاده می‌کنند. اما پهنای باند در دسترس روی طیف الکترومغناطیس محدود است.

مهندسان معتقد هستند برای غلبه بر این محدودیت، دستگاه‌های بی‌سیم باید ارسال و دریافت اطلاعات را روی یک فرکانس انجام دهند. این راهکار چالش‌هایی به همراه دارد که تداخل امواج ارسالی و دریافتی از جمله این چالش‌ها است. به‌تازگی مهندسان برق دانشگاه UCLA راهکاری ارائه کرده‌اند که ممکن است این مشکل را حل کند. آن‌ها معتقد هستند با یک Circulator (دستگاه کوچکی که از طریق درگاه‌های مختلف، امواج الکترومغناطیس را ارسال و دریافت می‌کند) که از آنتن مشترکی استفاده می‌کند، می‌توان سیگنال‌ها را به طور هم‌زمان ارسال و دریافت کرد. با ارسال و دریافت امواج روی یک فرکانس مشترک، طیف فرکانسی در دسترس تراشه‌ها برای انتقال داده، دو برابر خواهد شد. اساس این روش بسیار مشابه راهکاری است که در هدایت قطارهای مسافربری از یک مسیر به مسیر دیگر استفاده می‌شود چنانکه حتی با وجود مسیرهای محدود، چندین قطار بدون تصادف با هم به یک ایستگاه وارد یا از آن خارج می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

روتر پرقدرت و جدید تندا
تازه‌های شبکه شماره 189

این گروه تحقیقاتی با استفاده از قطعات موجود در بازار نمونه‌ای اولیه از طرح خود آماده کرده‌اند و در حال آزمودن آن روی تراشه‌های اختصاصی هستند. به گفته محققان در مقایسه با روش‌های مشابه، این روش نخستین نمونه‌ای است که پهنای باند نامحدود ارائه می‌کند و به‌سادگی می‌توان آن را به کمک روش‌های فعلی تولید تراشه پیاده‌سازی کرد. محققان معتقد هستند ابزاری که قادر به مسیریابی امواج الکترومغناطیسی باشد، بخشی اساسی هر مداری خواهد بود و در دسترس قرار دادن پهنای باند نامحدود، تحولی در طراحی تلفن‌های همراه، حسگرهای مورد استفاده در اتومبیل‌ها یا حتی کامپیوترهای کوانتومی ایجاد خواهد کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟