مدیریت روند استخدام (از منظر کارجو)
چگونه هنگام مصاحبه شغلی، پیشنهاد شغلی دیگری را بررسی کنیم؟
در شرایطی که مشغول مصاحبه شغلی هستید و یک پیشنهاد کاری دیگر هم دارید و احتمال می‌دهید از یک شرکت دیگر هم پیشنهاد کار دریافت کنید، مهم است به‌جای آن‌که شتاب‌زده عمل کنید یا پیشنهادهای دیگر را رد کنید شرایط را مدیریت کنید. تقریبا بیشتر مردم دوست دارند پیشنهادهای کاری مختلف را بررسی کنند تا بهترین گزینه را انتخاب کنند یا حداقل اطلاعاتی در ارتباط با شرکت‌های دیگر به‌دست آورند که ممکن است در آینده برای آن‌ها مفید باشد.

پس از ماه‌ها مصاحبه برای یافتن شغل جدید، بالاخره پیشنهاد کار دریافت می‌کنید. هیجان‌زده هستید، اما این اولین انتخاب شما نیست. همچنان مشغول مصاحبه برای یافتن شغل رویایی خود هستید و هنوز اطلاعات‌تان کافی نیست. از طرفی دوست ندارید به پیشنهاد کاری جدید به‌سرعت پاسخ منفی دهید و مهم‌تر آن‌که در نظر دارید تا نتیجه فرآیند استخدام در شرکت‌های دیگر را بررسی کنید و در نهایت از میان گزینه‌های موجود، بهترین را انتخاب کنید. در چنین شرایطی چه کاری باید انجام دهید؟ در ادامه با پنج راهکار جالبی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کنند پیشنهاد کاری فعلی خود را زمانی که نمی‌دانید آیا پیشنهاد دیگری در راه هست یا خیر، حفظ کنید.

بگویید برای تصمیم‌گیری نیاز به زمان دارید

مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، ابراز علاقه و هیجان است. بدون داشتن لحن مثبت و تاثیرگذار، این احتمال وجود دارد که پیشنهاد کاری را از دست بدهید. باید به فرد استخدام‌کننده نشان دهید که برای کار در آن شرکت هیجان‌زده هستید. نشان ‌دهید برای پیوستن به آن شرکت وقت کافی صرف کرده‌اید و مهارت‌هایی متناسب با نیاز آن‌ها دارید. 

در ادامه، می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید حداکثر یک هفته به شما فرصت دهند تا این پیشنهاد را بیشتر بررسی کنید. واکنش استخدام‌کننده را ارزیابی کنید. برخی از شرکت‌ها نمی‌خواهند آن‌قدر منتظر بمانند، زیرا بازار رقابتی است و شرکت می‌خواهد از این نکته مطلع شود که آیا باید به‌سراغ داوطلب دیگری برود یا جست‌وجو را از نو آغاز کند. اگر استخدام‌کننده واکنش سردی نسبت به این موضوع داشت، از او بپرسید برای پذیرفتن پیشنهاد کاری آن‌ها چه مدت زمانی فرصت دارید، بدون آن‌که جزئیات بیشتری ارائه دهید. به‌طور حتم قصد ندارید به آن‌ها بگویید در جای دیگری مشغول انجام مصاحبه کاری هستید، زیرا این تصور ایجاد می‌شود که هیجان‌تان در مورد عنوان شغلی که قرار است به شما واگذار شود واقعی نیست.

درخواست ملاقات با افراد بیشتر و بازدید از دفتر کار را داشته باشید

اگر نمی‌توانید از این طریق مدت زمانی را که برای بررسی پیشنهاد کاری نیاز دارید به‌دست بیاورید، می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری با درخواست ملاقات با افردی که هنوز با آن‌ها روبه‌رو نشده‌اید یا درخواست بازدید از دفترکار (در صورت وجود داشتن) برای خود زمان بخرید. درخواست بازدید از دفتر کار، حتا دفتر کار خالی، به شما کمک می‌کند با فرهنگ و فضاهای مشارکتی آشنا شوید. سعی کنید این درخواست ملاقات را برای هفته بعد برنامه‌ریزی کنید تا این‌گونه فرصت داشته باشید مصاحبه با شرکت‌های دیگر را به‌پایان برسانید.

مطالب پیشنهادی:

شرکت‌هایی را که علاقه‌ای به کار کردن با آن‌ها ندارید کنار بگذارید

طی این مدت، اگر با شرکت‌هایی مصاحبه کرده‌اید که علاقه‌ای به کار با آن‌ها ندارید، با استخدام‌کنندگان تماس بگیرید یا ایمیل بزنید و به آن‌ها اطلاع دهید که یک پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اید و قصد دارید آن‌‌را بپذیرید. دقت کنید که این مسئله را به‌شکل محترمانه انتقال دهید تا ارتباط‌تان با آن‌ها قطع نشود، زیرا ممکن است در آینده موقعیت شغلی جالبی در آن شرکت پیدا کنید. با استخدام‌کنندگان همان‌قدر با احترام رفتار کنید که دوست دارید دیگران با شما چنین رفتاری داشته باشند.

بررسی کنید که آیا در شرکت دیگری عملکرد بهتری دارید یا خیر

با فرد استخدام‌کننده یا مدیر استخدام شرکتی که انتخاب اول شما است تماس بگیرید و دومرتبه شور و اشتیاق خود را برای پیوستن به آن شرکت عنوان کنید و به آن‌ها بگویید که اولین گزینه انتخابی شما هستند، اما از شرکت دیگری هم پیشنهاد کار دریافت کرده‌اید. از او بخواهید که اگر گزینه مناسبی برای این شرکت نیستید، این موضوع را با شما در میان بگذارد، زیرا نمی‌خواهید پیشنهاد شرکت دیگر را از دست بدهید. همچنین، سوال کنید که آیا واقعا در رقابت با شخص دیگری هستید یا خیر و با دقت به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهید. اگر بگویند که شما گزینه قابل قبولی نیستید، می‌توانید شرکت مذکور را نادیده بگیرید. اگر بگویند که فرآیند استخدام را به‌تازگی شروع کرده‌اند، به این معنا است که هر چقدر هم که عالی باشید، این احتمال وجود دارد که فرد دیگری جایگزین شما شود. اگر آن‌ها می‌گویند که شما گزینه قابل قبولی هستید و پیشرفت خوبی در فرآیند مصاحبه داشته‌اید، می‌توانید سوال کنید که آیا مصاحبه دیگری نیز وجود دارد تا بتوانید در نهایت شغل را احراز کنید یا خیر. اگر هنوز در مراحل اولیه مصاحبه هستید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که روند آن‌را تسریع کنند تا مشخص شود آیا شما بهترین گزینه برای این شغل هستید یا خیر. اگر آن‌ها بتوانند فرایند مصاحبه را تسریع کنند، بسیار عالی است! اما اگر نتوانند، باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید ریسک از دست دادن پیشنهادی را که هم‌اکنون دارید بپذیرید یا خیر.

شغل پیشنهادی را بپذیرید و از آن‌ها بخواهید کارتان را با تاخیر آغاز کنید

فردی که به‌تازگی استخدام شده معمولا بین دو تا چهار هفته پس از پذیرش پیشنهاد، می‌تواند کار خود را آغاز ‌کند یا حداقل به‌شکل آزمایشی کار خود را آغاز می‌کند. اگر از نظر مالی مشکلی ندارید، پیشنهاد کار را بپذیرید و به آن‌ها بگوید که از ماه دیگر کار خود را آغاز خواهید کرد. با این‌کار فرصت لازم را پیدا می‌کنید تا فرآیند مصاحبه با دیگر شرکت‌ها را به پایان برسانید و بفهمید کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر هستند. انجام این کار مزایا و معایبی دارد: 

مزایا

اگر شغل پیشنهادشده را بپذیرید، خیال‌تان راحت می‌شود و می‌دانید که کار در انتظار شما خواهد بود، بنابراین دیگر نگرانی چندانی بابت این موضوع که آیا شرکت‌های دیگر به شما پیشنهاد کار می‌دهند یا خیر، نخواهید داشت. این درخواست تاخیر چهار هفته‌ای به شما فرصت می‌دهد با بررسی‌های بیشتر یا با خیال راحت این پیشنهاد کار را بپذیرد و از جان و دل برای آن مایه بگذارید یا به سراغ گزینه‌های دیگر بروید و آن‌ها را امتحان کنید.

معایب

اگر شغل را نپذیرید و بخواهید یک ماه صبر کنید، در این مدت بیکار هستید و حقوقی دریافت نمی‌کنید ضمن این‌که ممکن است مدت بیشتری را بدون درآمد بمانید که منجر به مشکلات مالی می‌شود. اگر نگرانی مالی هم نداشته باشید، این‌که بخواهید پس از پذیرفتن پیشنهاد کار  نظر خود را تغییر دهید می‌تواند برای خودتان ناراحت‌کننده باشد، به‌ویژه اگر نتوانید به‌شکل خوبی طرف مقابل را قانع کنید که چرا تمایل به کار در شرکت‌ آن‌ها را ندارید. 

اگر قبلا پیشنهاد کاری شرکتی را پذیرفته‌اید و حالا نظرتان عوض شده و قصد همکاری با شرکت دیگری را دارید، بهتر است در اسرع وقت با استخدام‌کننده شرکت اول تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که نظر خود را تغییر داده‌اید. ممکن است فکر کنید که ارسال ایمیل می‌تواند راه خوبی برای این کار باشد، اما یک تماس تلفنی همراه با عذرخواهی تاثیرگذارتر است، مهم نیست که چقدر ناراحت‌کننده باشد. 

در نهایت این‌که شما می‌خواهید شغل مناسب خود را پیدا کنید و شرکت‌ها نیز می‌خواهند فرد مناسب خود را بیابند. اگر فکر می‌کنید پیشنهاد کاری شرکتی با آرزوهای شغلی و فرهنگ شما مغایرت دارد یا به هر دلیلی مناسب نیست، بهتر است این پیشنهاد را رد کنید. اگر قادر هستید بر نگرانی‌های خود غلبه کنید و از نظر مالی مشکلی ندارید، به جست‌وجوی خود ادامه دهید. شرکتی که به قدر کافی حرفه‌ای و معتبر باشد، نه‌تنها احساس خوبی در هنگام انتخاب و تصمیم‌گیری در شما ایجاد می‌کند، بلکه برای سابقه کاری شما هم مهم است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟