استفاده بهتر از تلگرام با یادگیری ترفندهای کاربردی این اپلیکیشن پیام‌رسان
ترفندهای جالب تلگـرام که بهتر است آن‌ها را بدانید (بخش پایانی)
تلگرام یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان فعلی موجود محسوب می‌شود که محبوبیت آن در بین ما ایرانی‌ها به‌شکل ویژه‌ای افزایش یافته است. در بخش اول این مطلب ۵ ترفند جذاب و پنهانی تلگرام را آموزش دادیم. در ادامه و بخش پایانی شما را به خواندن و یادگیری ۵ ترفند جذاب دیگر درباره تلگرام دعوت می‌کنیم.

برنامه تلگرام توسط کارآفرین روسی به‌نام پاول دورف (Pavel Durov) حمایت می‌شود و از سیستم رمزنگاری سرتاسری (End-to-end encryption) بهره‌ می‌برد. بنابراین، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های تلگرام به امن بودن آن و حفظ حریم خصوصی کاربران مربوط می‌شود.

مطلب پیشنهادی

ترفندهای جالب تلگـرام که بهتر است آن‌ها را بدانید (بخش اول)
استفاده بهتر از تلگرام با یادگیری ترفندهای کاربردی این اپلیکیشن پیام‌رسان

تلگرام در اوایل سال 2016 به‌صورت رسمی اعلام کرد ماهانه بیش از صد میلیون کاربر فعال دارد و به‌طور میانگین هر روز 15 میلیارد پیام بین کاربران این اپلیکیشن رد و بدل می‌شود. بدون تردید این آمار هم‌اکنون که در سال 2017 به سر می‌بریم، بیش از پیش افزایش یافته است. اپلیکیشن تلگرام رابط کاربری نسبتاً ساده و روانی دارد و این موضوع از ویژگی‌های خوب این برنامه پیام‌رسان به شمار می‌رود. اما سادگی رابط کاربری یک اپلیکیشن به‌معنای ساده یا محدود بودن قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که ارائه می‌کند نیست! تلگرام شامل قابلیت‌های متعددی می‌شود که شاید اغلب کاربران ایرانی و عادی از آن بی‌خبر باشند. آشنایی با این قابلیت‌ها و ترفندها می‌تواند تجربه‌ای حرفه‌ای‌تر و کاربردی‌تر از تلگرام را برایتان به همراه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم برخی از جالب‌ترین و کاربردی‌ترین ترفندهای اپلیکیشن محبوب تلگرام را برای شما عزیزان شرح دهیم. با ماهنامه شبکه همراه باشید.

ترفند ششم: بررسی دستگاه‌هایی که اکانت شما در آن‌ها فعال است

 را برایتان شرح می‌دهیم. اغلب ما این نگرانی را داریم که نکند فرد سودجویی نظیر یک هکر به اکانت تلگرام ما دسترسی پیدا کند و محتوای آن را به سرقت ببرد! خوشبختانه تلگرام به مسئله امنیت کاربران اهمیت خاصی می‌دهد و در منوی تنظیمات خود گزینه‌ای تحت عنوان Active Sessions را ارائه کرده است که با مراجعه به آن می‌توانید فهرست تمام دستگاه‌هایی که اکانت تلگرام شما در آن‌ها فعال بوده و است را مشاهده کنید. با مراجعه به این فهرست می‌توانید ضمن مشاهده دستگاه‌های در تعامل با اکانت تلگرام خود، دسترسی هریک از آن‌ها را هم به اکانت خود غیرممکن کنید.

به‌منظور مشاهده فهرست تمام دستگاه‌هایی که اکانت تلگرام شما در آن‌ها فعال بوده و است به‌صورت زیر عمل کنید:
    • منوی اصلی تلگرام را اجرا کنید.
    • وارد بخش Settings شوید.
    • گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
    • گزینه Active Sessions را انتخاب کنید.
به‌منظور غیرممکن کردن دسترسی هریک از دستگاه‌های موجود در این فهرست کافی است نام آن را لمس کنید. با لمس گزینه قرمز رنگ Terminate All Other Sessions هم می‌توانید دسترسی تمام دستگاه‌هایی که با اکانت تلگرامتان در تعامل هستند را قطع کنید. در این شرایط اکانت تلگرام شما تنها در دستگاهی فعال باقی می‌ماند که از طریق آن به تنظیمات بخش Active Sessions مراجعه کردید.

ترفند هفتم: مشاهده پیام دریافتی تلگرام بدون مطلع شدن فرد ارسال‌کننده

هنگامی که شما یک پیام دریافتی از طریق تلگرام را مشاهده کنید، تیک کوچکی که در کنار آن پیام قرار دارد به‌صورت دو تیک تغییر شکل می‌دهد. این امر ارسال‌کننده پیام را از خوانده شدن پیامش توسط شما مطلع می‌سازد. اپلیکیشن رسمی تلگرام این امکان را فراهم نمی‌کند تا کاربران این پروسه را غیرفعال کنند. از این رو، بسیاری از افراد به‌منظور جلوگیری از بروز این امر، به‌جای تلگرام از اپلیکیشن‌های مشابه دیگری نظیر موبوگرام استفاده می‌کنند. اما جالب است بدانید با استفاده از یک ترفند جالب در نسخه اصلی اپلیکیشن تلگرام، قادر به مشاهده پیام‌های دریافتی بدون مطلع شدن فرد ارسال‌کننده و دو تیک شدن آن پیام خواهید بود! 
به‌منظور مشاهده یک پیام دریافتی و مطالعه پنهانی آن در نسخه اصلی اپلیکیشن تلگرام، کافی است پس از دریافت پیام سریعاً اتصال اینترنت (موبایل دیتا یا وا‌ی‌فای) دستگاه را قطع کنید یا حالت پرواز گوشی هوشمندتان را فعال کنید. حال با خیال راحت اپلیکیشن تلگرام را اجرا و پیام دریافتی را مطالعه کنید. 
سپس از تلگرام خارج شوید و دوباره وضعیت ارتباطی گوشی هوشمند خود را به حالت عادی بازگردانید. در این شرایط پیام دریافتی و مد نظر را خوانده‌اید، اما تلگرام آن را دو تیکی نمی‌کند و ارسال‌کننده پیام نمی‌تواند متوجه شود شما آن پیام را مشاهده کرده‌اید.

ترفند هشتم: ارسال پست بی‌صدا در کانال و ویرایش پست ارسال شده

این احتمال وجود دارد که ادمین کانال‌ها در برخی شرایط تمایل داشته باشند تا پستی بی‌صدا و بدون اعلان را برای کاربران کانال خود ارسال یا محتوای یک پست ارسال شده را ویرایش کنند. هر دو امر مد نظر از طریق اپلیکیشن تلگرام قابل انجام است. با انتخاب آیکون زنگوله موجود در کنار فیلد تایپ متن در کانال، قادر به ارسال پست‌های بی‌صدا خواهید بود. همچنین، ادمین کانال‌های تلگرام با لمس پست‌های ارسال شده و انتخاب گزینه Edit در هر زمان قادر به ویرایش آن‌ها هستند. این دو مورد ساده هم از دیگر ترفندهای کاربردی تلگرام هستند که لازم است با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

ترفند نهم: آرشیو کردن پست‌های منتخب

این امکان وجود دارد که از بین پست‌های مختلفی که به دستتان می‌رسد، برخی از آن‌ها بیش از پیش مورد پسندتان واقع شوند. مطمئناً بسیار جالب می‌شد اگر می‌توانستید این قبیل پست‌ها را به‌عنوان پست‌های منتخب و مورد علاقه خود در یک پنجره گفت‌وگوی اختصاصی آرشیو کنید! خوشبختانه اپلیکیشن تلگرام این امر را امکان‌پذیر کرده است. شما می‌توانید پست‌های منتخب و مورد علاقه خود را در پنجره گفت‌وگوی اختصاصی که مربوط به اکانت خود شما است و نوعی حافظه ابری محسوب می‌شود، آرشیو کنید.

برای دسترسی به این پنجره گفت‌وگوی اختصاصی و ابری به‌صورت زیر عمل کنید:
    • منوی اصلی تلگرام را اجرا کنید.
    • آیکون شبیه به ابر ضمیمه شده در کنار نام کاربری خود را لمس کنید.
در این شرایط پنجره‌ گفت‌وگویی تحت عنوان You نمایان می‌شود. در این بخش می‌توانید پست‌های منتخب خود را به‌صورت یک آرشیو ذخیره کنید.

ترفند دهم: سنجاق کردن (Pin) پنجره چت، گروه یا کانال‌های مهم به ابتدای فهرست گفت‌وگوها

با افزایش تعداد کانال‌ها و گروه‌ها در تلگرام دیده می‌شود که هر کاربر در گروه و کانال‌های زیادی عضو است. افزایش تعداد کانال و گروه‌هایی که در آن عضو هستید یک بدی عمده دارد و آن مربوط به شلوغ شدن فهرست گفت‌وگوهای تلگرام و افزایش احتمال از دست دادن برخی پیام‌های مهم می‌شود. مطمئناً تمام کانال‌ها، گروه‌ها یا پنجره‌های گفت‌وگوی شخصی شما در تلگرام از نظر اهمیت سطح یکسانی ندارند؛ بنابراین، بسیار جالب می‌شد اگر می‌توانستید برای برخی از آن‌ها برتری قائل شوید! خوشبختانه این امر در اپلیکیشن تلگرام به‌واسطه قابلیت سنجاق کردن گفت‌وگوها امکان‌پذیر شده است. 

با استفاده از قابلیت سنجاق کردن در اپلیکیشن تلگرام، می‌توانید هریک از پنجره‌های گفت‌وگوی مد نظرتان که از اهمیت بیشتری برخوردارند را به بخش فوقانی فهرست گفت‌وگوهای پروفایل خود سنجاق کنید. به این صورت هر زمان که اپلیکیشن تلگرام را اجرا کنید، اولین پنجره‌های گفت‌وگویی که پیش رویتان قرار می‌گیرند، پنجره‌های سنجاق شده و حائز اهمیت شما هستند. پنجره‌های گفت‌وگویی که شما آن‌ها را پین یا سنجاق می‌کنید، می‌توانند یک پنجره چت معمولی، گروه یا کانال باشند. به‌منظور سنجاق کردن پنجره‌ گفت‌وگو در اپلیکیشن تلگرام به‌صورت زیر عمل کنید:
    • پنجره گفت‌وگوی مد نظرتان را بیابید.
    • انگشت خود را روی آن قرار دهید و کمی نگه دارید.
    • گزینه Pin to Top را انتخاب کنید.
به‌همین سادگی، پنجره گفت‌وگوی مد نظرتان به ابتدای فهرست مکالمات یا گفت‌وگوهای اکانت تلگرام منتقل می‌شود. سعی کنید پنجره گفت‌وگوی افراد حائز اهمیت، گروه‌ها و کانال‌های برتر خود را در فهرست سنجاق کنید تا هرچه سریع‌تر قادر به بررسی آن‌ها باشید و بدین صورت از سردرگمی‌های احتمالی ممانعت به عمل آورید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟