وب‌سایت‌ها در آینده بدون صفحه طراحی خواهند شد
۸ دلیل برای طراحی وب‌سایت‌های بدون صفحه
این روزها طراحی وب‎سایت‎ها دستخوش تغییرات زیادی شده است. هدف عمده این تغییرات کشش و جذب بیشتر مخاطب است. طراحان و توسعه دهندگان وب در تلاش هستند تا با بهره‌گیری از فناوری‎های جدید معرفی شده که سرورها، سیستم عامل‎ها و زبان‎های برنامه نویسی را در بر می‎گیرد، تعامل بین وب‎سایت و بازدیدکننده را راحت‎تر و خوشايندتر کنند.

با پیشرفت فناوری که از قابلیت‎های مرورگرهای وب تا محدودیت‎های سرعت اینترنت و همین‎طور زبان‎های برنامه نویسی تحت وب نظیر HTML, CSS و JavaScript را شامل می‎شود، امکانات و پیشرفت‎های فراوانی حاصل ‎شده است و حالا این ما هستیم که باید حداکثر بهره‌برداری را از آن ببریم.  

موضوع جدیدی که اخیرا در صنعت طراحی و توسعه وب بسیار از آن صحبت می‎شود، طراحی بدون صفحه (Pageless Design) یا تنها با یک صفحه است که به‌وسیله آن تمام اطلاعات مطرح شده یک وب‎سایت در یک صفحه واحد نمایش داده می‎شود و بازدیدکننده می‎تواند با حرکت دادن آن به بالا و پایین به این محتوا دسترسی داشته باشد. در این روش، دیگر برای دانلود، دسترسی به اطلاعات و تصاویر موجود در یک وب‎سایت نیازی به کلیک کردن برای رسیدن به چندین صفحه مختلف نیست، زیرا تمام آنها در یک‌جا گردآوری شده‎اند. این نوع از طراحی وب‎سایت به دلیل توانایی فراهم کردن تجربه‎ای بهتر در وبگردی برای کاربران، افزایش امکان تبدیل شدن به پلتفرم‎های مختلف و کاهش هزینه‎های توسعه در حال رواج است. اما چرا آینده وب را طراحی بدون صفحه شکل می‎دهد؟ در ادامه 8 دلیل اصلی اهمیت و محبوبیت طراحی بدون صفحه را بررسی خواهیم کرد.

1. بیان موضوع به‌شکل داستان در این نوع از طراحی بازدیدکننده را مشتاق و به عکس‎‌العمل وادار می‎کند.
هدف ما از راه‎اندازی یک وب‎سایت چیست؟ مسلما برای این که بتوانيم با مخاطبین حال و آینده خود در ارتباط باشیم. این مخاطبین را بازدیدکنندگان گذری، مشتریان، طرفداران و همکاران ما تشکیل می‎دهند. مخاطبین ما هر کدام از این گروه‎ها که باشند هدف اصلی به‌انجام رساندن یک عمل خاص است، چیزی که تقریبا همیشه به انجام یک عکس‌العمل خاص از طرف بازدیدکننده نیاز دارد. چگونه این هدف محقق می‎شود؟ با بیان یک موضوع مشخص و هدف‎مند، چیزی شبیه به داستان.

مطلب پیشنهادی

چگونه یک چاپگر شبکه را روی ویندوز راه‌اندازی کنیم
اضافه کردن قابلیت چاپ به شبکه خانگی

داستان‎ها به سادگی یک نیروی محرکه برای رساندن پیام را فراهم می‎کنند که نه‌تنها شنیده و درک می‎شوند، بلکه الهام بخش بوده و باعث ایجاد انگیزه و عکس‌العمل می‎شوند. علاوه بر این، ما در وب (برای اولین بار) می‎توانیم خودمان را از محدودیت‎های عمومی‎ رسانه‎های سنتی رها کرده و از مزایای هنر داستان‌پردازی بهرمند شویم. ما می‎توانیم با خلق تجارب حسی خلاقانه، همه‌جانبه و تعاملی که به‌ نسبت رسانه‎های سنتی یا حتی طراحی وب سنتی انگیزه بیشتری برای تعامل با مخاطب را فراهم می‎کند، بازدیدکنندگان را به فعالیت بیشتر تشویق کنیم.

2. این نوع از طراحی به‌شکل یک‎پارچه، بصری و قابل هضم است 
این روزها وقتی شما به بازدید از وب‎سایت‎ها می‎پردازید، بیش از نیمی‎ از آن‌ها با یک روال معمول همیشگی از شما استقبال می‎کنند. یک اسلایدر بزرگ تصویر، یک منوی دسترسی به بخش‎های مختلف در بالا یا گوشه صفحه، یک بخش اصلی متشکل از متن، عکس، آیکون‎ها و نوارهای کناری شامل لینک‎های مختلف و تصاویر گوناگون بخش‎هایی هستند که اغلب در طراحی تکرار می‎شوند. در خیلی از سایت‎ها در بدو ورود، حتی قبل از این که شما فرصت این را داشته باشید تا در مورد مالکین سایت اطلاعاتی کسب کنید، از شما خواسته می‎شود نام و آدرس ای‎میل خود را وارد کنید. انجام چنین کارهایی باعث دلزدگی و از دست دادن مخاطب می‎شود.
اما وقتی شما به یک سایت بدون صفحه سر می‎زنید، بلافاصله در یک محیط یک‎دست که یک هدف واضح و مشخص را دنبال می‎کند قرار خواهید گرفت. این طراحی فوق‎العاده ساده روش تعامل با مخاطب را هم ساده می‎کند و موضوع اصلی را که شما قصد بیان آن را دارید در تمام لحظات بازدید در مرکز توجه قرار خواهد داشت. تمام کاری که در آغاز انجام می‎شود عبارت است از بیان یک موضوع هدفمند که به‌خوبی گردآوری شده و تنها کاری که بازدیدکننده در روند بازدید خود باید انجام دهد همان شیوه معمول و همیشگی تعامل، یعنی اسکرول کردن است.

این تعامل ساده یک تجربه یک‎پارچه و یک‌نواخت را بدون درگیر شدن با لینک‎های تو در تو یا هر نوع دیگری از فرآیند انتخاب و کلیک کردن فراهم می‎کند. و از آنجا که این ساختار مالک وب‎سایت را وادار می‎کند چکیده دیدگاه خود را تنها در یک صفحه بیان کند، پیام کلی معمولا بسیار واضح‎تر و گویاتر از زمانی ارائه می‌شود که محتوا در چندین صفحه (مثل صفحه اصلی، درباره ما و صفحات فرعی برای بیان موضوعات مختلف) پخش می‎شود.

3. این نوع از طراحی از لحاظ حسی مخاطب را بیشتر راضی نگه می‎دارد 
به‌لطف امکانات پیشرفته به‌دست آمده از HTML5، CSS3 و JavaScript ما قادر هستیم با ساخت اجزای تعاملی هم راستا با خط سیر موضوع هدفمند خود، بازدیدکنندگان وب‎سایت خود را به حضور بیشتر و لذت بردن از آن تشویق کنیم. منوها و کادرهایی که با یک اشاره باز و بسته می‎شوند، دکمه‎های رنگی و چشم نوازی که هدف خود را بیان می‎کنند و انیميشن‎های خلاقانه‎ای که به درک جذاب‎تر موضوع کمک می‎کنند از جمله شیوه‎های تعاملی هستند که در گذشته هرگز قادر به انجام آن نبودیم.

وقتی در یک طراحی علاوه بر ظاهر زیبا حس خوبی را نیز به بازدیدکننده القا کنید،  باعث می‎شود تا مخاطبین برای سرگرمی‎ هم که شده بیشتر به وب‎سایت شما سر بزنند و بیشتر از عناصر مفرح و جذاب به کار رفته در ساختار سایت لذت ببرند. وقتی یک کاربر حس خوبی از حضور در وب‎سایت شما داشته باشد ناخودآگاه به استفاده از محصول یا خدمات شما نیز ترغیب می‎شود. 

4. این نوع طراحی میزان بازده سایت را افزایش می‎دهد
هیچ کدام از مزایای اشاره شده در بالا در صورتی که نتوانند به افزایش میزان بازدهی سایت کمک کنند ارزشمند و توجیه‌پذیر نخواهند بود. مطمئناً زیبایی، طراحی هوشمندانه و بیان درست موضوع در یک وب‎سایت همگی در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اما هدف کلی از راه اندازی یک وب‎سایت رسیدن به سطح مطلوبی از تعامل با مخاطب و افزایش میزان بازدهی است. هر وب‎سایتی که ما می‎سازیم باید یک هدف اصلی را دنبال کند. دستیابی به چشم اندازهای تازه، رشد ارتباطات آن‎لاین، معرفی یک شخص یا محصول، جذب مخاطب برای دانلود و دریافت محتوا و یا فروش بیشتر محصولات و خدمات همگی اهداف مشخصی هستند که تمرکز اصلی ما باید رسیدن به آن باشد.

چیزهایی وجود دارد که یک وب‎سایت یک صفحه‎ای بهتر از عهده انجام آن برمی‎آید. طراحی ساده و سرراست با ترکیب یک موضوع مشخص و تعامل شایسته با بازدیدکنندگان، ما را در راه رسیدن به هدف نهایی کمک خواهد کرد. آمارها نشان می‎دهد که با افزایش تعداد وب‎سایت‎های بدون صفحه بازدهی آنها نیز افزایش قابل ملاحظه‎ای پیدا می‎کند.

5. در این نوع از طراحی به‎روزرسانی و کپی برداری ساده‎تر، سریع‎تر و موثرتر انجام می‎شود.
در حالت کلی نه‌تنها بهتر می‎توان طراحی بدون صفحه را به فرمت‎های دیگر تبدیل کرد، بلکه اعمال تغییرات بر اساس تحلیل‎ها و واکنش بازدیدکنندگان نیز راحت‎تر، سریع‎تر و موثرتر قابل انجام است. این تغییرات به این دلیل راحت‎تر و سریع‎تر انجام می‎شوند زیرا شما تنها با یک صفحه برای انجام کارهای خود سر و کار دارید. به‌جای این که طراح سایت مجبور باشد برای حفظ ساختار و ظاهر سایت برای بازدیدکنندگان چندین صفحه را مورد بررسی قرار دهد، از قبل تمام تنظیمات و صفحه‌بندی در یک صفحه کامل انجام گرفته است.

حالا تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که جزئیات مورد نظر خود و شیوه‎های تعامل با مخاطب را که قبلا ایجاد کرده بودید تغییر دهید تا بتوانيد بهتر از گذشته و بر اساس خواسته مخاطبین با آنها ارتباط برقرار کنید.

6. این نوع طراحی میزان محتوای بی‌کاربرد را به حداقل رسانده و تمایل دیگران برای به اشتراک‌گذاری را افزایش می‎دهد.
به‌لطف تمام مزیت‎هایی که در بالا به آن اشاره شد، در سایت‎هایی که تنها از یک صفحه مرجع استفاده می‎کنند میزان محتوای زائد و بی‌کاربرد به حداقل خواهد رسید. این به دلیل آن است که عوامل بسیار کمتری برای حواس پرتی و استفاده از المان‎های تکراری و غیر ضروری وجود دارد. در این نوع از طراحی شما با مخاطب، یک موضوع هدفمند و یکسری از اجزای اصلی که مخصوص این وب‎سایت طراحی شده‎اند را به اشتراک می‌گذارید. اگر موضوع سایت و روند ارائه آن به اندازه کافی تاثیر‌گذار باشد، وجود مقدار اندکی از محتوای اضافی نیز نمی‎تواند بر جذب مخاطب تاثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این، به اشتراک‌گذاری کل محتوای یک وب‎سایت استاندارد با دیگران کار سختی است. حجم زیاد محتوا در چندین صفحه بازدیدکنندگان را مجبور می‎کند تا تنها بخش کوچکی از محتوای مورد نظر خود را انتخاب و به‌شکل نامناسب و غیر‌استاندارد با افراد دیگری به اشتراک بگذارند. در صفحات فرود (landing pages) اوضاع از این هم بدتر است. به اشتراک‌گذاری صفحات فرود به این دلیل که مشخص می‎شود شما تنها به دنبال پول یا اطلاعات آنها هستید چندان خوشايند و مورد استقبال بازدیدکنندگان نیست. اما به اشتراک‌گذاری یک موضوع مشخص، ساختار یافته و خوشايند کاری است که ما هر روز انجام می‎دهیم و این مطالب هم برای ما و هم افرادی که قصد اشتراک گذاری با آنها را داریم نیز مورد قبول خواهد بود.

7. ظاهر این نوع طراحی در هر دستگاهی عالی به‌نظر می‎رسد 
طراحی بدون صفحه یک ساختار یکنواخت و یکسان را در بین تمام پلتفرم‎ها ارائه می‎کند و کاربران برای دسترسی به محتوا، عناصر تعاملی و منوهای ناوبری بصری تنها کافی است صفحه را داخل دستگاه خود اسکرول کنند. طراحی اپلیکیشن‎های نصب شده در تلفن هوشمند و تبلت ما به‌گونه‎ای است که چندان با استانداردهای رایج طراحی وب سازگاری ندارد. این به‌دلیل محدودیت‎های خاصی است که این پلتفرم‎ها با آن مواجه هستند و به‌همین علت طراحان و توسعه‌دهندگان وب برای غلبه به این محدودیت‎ها به سراغ راه حل‎های جدیدی رفته‎اند تا موانع استانداردهای قدیمی‎ طراحی (مثل سایت‎های چند‌صفحه‎ای) را از پیش پای خود بردارند. نتیجه چنین کاری منجر‌ به‌ظهور انواع جدیدی از روش‎های تعامل دیجیتال نظير حرکات کشیدن دست، منوهای شناور، استفاده از اطلاعات جی‎پی‎اس، شناسایی حرکات بدن با کمک ژیروسکوپ، انیميشن‎ها و نظاير این شده است.

از خیلی جهات طراحی بدون صفحه می‎تواند با ارائه محتوای ساده‎تر و تجربه کاربری بصری بیشتر، کاری مشابه با اپلیکیشن‎ها را انجام دهد. چنین کاری با استفاده از نوعی طراحی تحت عنوان Responsive میسر می‎شود. انجام این کار نه‌تنها این اطمینان را به‌وجود می‎آورد که طراحی شما از لحاظ اندازه با هر دستگاهی سازگار خواهد بود، بلکه المان‎های به‌کار رفته در طراحی نیز در هنگام نمایش در دستگاه‎های مختلف در جای مناسب خود ظاهر خواهند شد.

8. این نوع از طراحی مقرون به صرفه است 
و در‌نهایت، یکی از مهمترین دغدغه‎های هر مالک وب‎سایتی موضوع هزینه‎های آن است. ساخت یک وب‎سایت زیبا و سفارشی به‌روش‎های مرسوم قدیمی‎ چه برای مشاغل و چه موارد استفاده شخصی پرهزینه است. این هزینه‎ها بر اساس میزان گستردگی فعالیت شما ممکن است از چند میلیون تا چند ده میلیون تومان متغیر باشد. اما خوشبختانه طراحی یک وب‎سایت بدون صفحه خیلی از این هزینه‎ها را کاهش می‎دهد. به ویژه با بهره گیری از خدماتی مثل Impress شما می‎توانید یک سایت تک صفحه زیبا را ظرف دو هفته با مبلغ بسیار کمتری ایجاد کنید. 
اگر چه ممکن است در نگاه اول یک وب‎سایت با طراحی بدون صفحه برای بازدیدکننده کمی‎ غیر عادی به نظر برسد، اما بلافاصله بعد از مشاهده ظاهر زیبا، ابزار گشت و گذار حرفه‎ای و در عين حال ساده و محتوای متمرکز و یک‎پارچه احساس خوشایندی از بازدید این سایت خواهد داشت.

آیا شما هم از طراحی بدون صفحه در وب‎سایت خود استفاده خواهید کرد؟
ما در این مقاله تلاش کردیم هشت دلیل اصلی را برای استفاده از طراحی بدون صفحه و این که چرا آینده وب به این سمت پیش خواهد رفت را بیان کنیم. حالا این شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا مایل به حرکت به سمت این آینده هستید یا خیر. شاید تغییر دادن ساختار فعلی وب‎سایت شما برایتان دردسر ساز باشد، اما به شما توصیه می‎کنیم در برنامه تغییرات بزرگ آتی و طراحی بعدی وب‎سایت خود حتما از مزایای طراحی بدون صفحه استفاده کنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟