ترفندی برای افزایش سرعت و کاهش مصرف باتری
13 ارديبهشت 1394
چگونه از اجرا شدن برنامه‎های آندروید در پس‎زمینه جلوگیری کنیم
بسیاری از مواقع، برخی از برنامه‎های آندرويدی بعد از بسته شدن هم همچنان مشغول فعالیت هستند و همین امر باعث کند شدن موبایل یا تبلت شما شده و مصرف باتری آن را هم بالا می‎برد. فراموش نکنید که بسیاری از برنامه‎هایی که در پس‎زمینه دستگاه شما مشغول اجرا شدن هستند با هدفی مثبت و برای انجام یک کار ضروری این کار را انجام می‎دهند. به عنوان مثال، بعضی از آن‎ها مشغول همگام‌سازی هستند، برخی داده‎های مرتبط با موقعیت مکانی شما را جمع آوری می‎کنند و بعضی ديگر هم مشغول انجام وظایفي هستند که به منظور آن طراحی شده‎اند. اما گاهی لازم می‎شود شما اطلاع داشته باشید كه کدام برنامه‎ها بیش از اندازه از پردازنده استفاده می‎کنند و گاهی هم مایلید کل برنامه‎هایی که در پس‎زمینه مشغول فعالیت هستند را متوقف كنيد تا هم سرعت کار دستگاه شما افزایش پیدا کند و هم مصرف باتری آن کمتر شود. در ادامه چگونگی انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

shabake-mag.jpg

وضعیت پردازش و مصرف باتری

استفاده از برنامه‎های مختلف، انتخاب بسیار خوبی است اما مثل هر چیز دیگری باید کنترل آن‎ها را در دست داشت.

قبل از هر چیز، اگر می‎خواهید بدانید کدام برنامه‎ها در حال اجرا شدن در پس‎زمینه هستند و چه مقدار از انرژی دستگاه شما را مصرف می‎کنند، خود آندرويد گزینه‎هایی را برای بررسی این موارد در اختیار شما قرار می‎دهد.

  • برای فعال شدن بخش Developer Options به Settings > About Phone رفته و روی شماره Build چند بار تقه بزنید تا پیغام فعال شدن بخش Developer Options را دریافت کنید.
  • بعد از انجام این مرحله به Settings > Developer Options > Process Stats بروید، در این بخش شما می‎توانید مشاهده کنید که برنامه‎های مورد نظر شما چه مدتی است که در حال اجرا هستند. روی یکی از برنامه‎ها تقه بزنید تا مقدار حافظه رم مصرف شده توسط این برنامه را مشاهده کنید.
  • در مرحله بعد به بخش Settings > Battery رفته و سپس روی برنامه مورد نظر خود تقه بزنید تا مقدار باتری مصرف شده توسط این برنامه را ملاحظه کنید.

Process Stats به شما اين امكان را می‎دهد که برنامه‎هایی را که همیشه در حال اجرا هستند را شناسایی کنید.
تصمیم نهایی با شما است که انتخاب کنید کدامیک باید و کدامیک نباید اجرا شود.

کدام برنامه‎ها را باید متوقف کرد؟

بیشترین مصرف حافظه رم و باتری در پس‎زمینه مربوط به بازی‎هایی می‎شود که شما در حال بازی با آن نیستید و برنامه‎های پخش موزیک که از آنها استفاده نمی‎کنید. اگر شما برنامه‎ای را می‎بینید که دلیل منطقی برای اجرا شدنش در پس‎زمینه وجود ندارد بهتر است آن را ببندید.
در حالت کلی، شما نباید دست به اکثر برنامه یا سرویس‎هایی که با عبارت Google شروع شده‎اند بزنید و اجرای آنها را متوقف كنيد. برنامه‎هایی که در ادامه ذکر می‎شوند از جمله سرویس‎هایی هستند که شما نباید اجرای آن‎ها را متوقف کنید (هر چند خود سرویس‎های حیاتی و لازم به شما اجازه استفاده از گزينه force stop را نمی‎دهند)، این برنامه‎ها شامل:Google Search ،Google Play services ،Google Contacts Sync ،Google Keyboard و Google Play Store هستند.

در فهرست Process Stats شما به سادگی می‎توانید بر اساس میزان استفاده از هر برنامه مشخص کنید که کدام برنامه‎ها باید در پس‎زمینه باقی بمانند. این فهرست اطلاعات خوبی در ارتباط با شناسایی برنامه‎هایی که میزان زیادی از حافظه رم را اشغال کرده و زیاد هم مورد استفاده قرار نمی‎گیرند (مثل Moto Care که در تصویر بالا مشاهده می‎کنید)، یا سرویس‎هایی مثل Google Play Music که احتمالا چندان از آن استفاده نمی‎کنید را در اختیار شما قرار می‎دهد.

با مشاهده جزئیات تنظیمات باتری، شما می‎توانید ببینید کدام برنامه‎ها دستگاه شما را روشن نگه می‎دارند و چه مقدار از باتری و توان پردازنده را مصرف می‎کنند.

چگونه برنامه‎های موجود در پس‎زمینه را غیرفعال، متوقف یا حذف کنیم؟

اگر شما به برنامه‎ای برخورد کردید که فکر می‎کنید بدون دلیل و بیش از اندازه از پردازنده استفاده می‎کند و یا بیش از آنچه باید در پس‎زمینه اجرا می‎شود، باید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

  • با رفتن به Settings > Apps در بخش App Manager آن برنامه را غیرفعال كنيد، برای انجام این کار روی برنامه مورد نظر تقه بزنید و سپس Disable را انتخاب کنید.
  • در نسخه به روزرسانی شده آندروید آبنبات چوبی شما می‎توانید به راحتی آخرین برنامه‎های باز شده را ببندید، ابتدا روی دکمه Recent Apps در تلفن خود (سمت راست دکمه home) تقه بزنید و سپس برنامه مورد نظر را به چپ یا راست بکشید تا بسته شود.
  • با رفتن به بخش Settings > Apps و تقه زدن روی برنامه مورد نظر و انتخاب گزینه Uninstall برنامه را به طور کل از روی دستگاه خود پاک کنید.
  • و یا با رفتن به بخش Settings > Apps، و کشیدن آن به سمت راست تب Running، تقه زدن روی برنامه و در نهایت انتخاب گزینه Force Stop اجرای برنامه مورد نظر را متوقف کنید.

به خاطر داشته باشید كه اگر نمی‎دانید برنامه یا سرویس مورد نظر چیست و چه کاری انجام می‎دهد بهتر است که اجرای آن را متوقف نکنید، مگر اینکه این برنامه مقدار زیادی از حافظه رم و باتری شما را مصرف می‎کند و شما هم ریسک از کار افتادن تلفن خود را می‎پذیرید.

برنامه‎های غیر ضروری (چپ) را می‎توان حذف کرد، اما برنامه‎های ضروری (راست) را نمی‎توانید حذف کنید.

Greenify

Greenify یک برنامه متوقف کننده موقتی سایر برنامه‎ها است که به شما اجازه می‎دهد برنامه‎های خود را وقتی از آنها استفاده نمی‎کنید به حالت تعلیق درآوردید. در واقع این برنامه نسخه خودکار گزینه Force Stop است اما انجام مراحل Force Stop در زمانی که به یک برنامه احتیاج ندارید و فعال كردن مجدد آن در زمان مورد نیاز کار خسته کنندهای است و استفاده از این برنامه کار شما را راحت می‎کند. Hence Greenify یکی از بهترین برنامه‎های مدیریت برنامه موجود است.

Greenify کار مدیریت برنامه‎ها را بسیار آسان می‎کند.

برای بهره مندی از حداکثر توانایی‎های Greenify شما به دسترسی به ریشه (root access) نیاز خواهید داشت. کاربرانی که دسترسی به ریشه ندارند، به عنوان مثال، امکان hibernate کردن خودکار برنامه‎ها را نخواهند داشت، اما می‎توانند به سادگی با استفاده از یک ویجت، برنامه‎های مورد نظر را به حالت تعلیق درآورند (یک راه حل کارآمد برای کسانی که مایل نیستند دستگاه خود را روت کنند.)
 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟