منطقه، نژاد، سلیقه یا تخصص، کدام مهمتر است
مهندسان نرم افزار در نقاط مختلف جهان چقدر درآمد دارند؟
یک تحقيق جدید منتشر شده توسط گروه علم تجزیه و تحلیل داده شرکت Hired که در زمینه کاریابی برای متخصصان فناوری فعالیت دارد نشان می‎دهد که چرا برای مهندسان نرم افزار در سانفرانسيسكو حتی با وجودی که به نسبت دیگر هم‌حرفه‎های خود در ایالات متحده و سایر کشورهای جهان پول بیشتری به دست می‎آورند امرار معاش سخت‎تر است.

بر اساس 280000 درخواست مصاحبه شغلی و آگهی استخدام ارائه شده از طرف بیش از 5000 شرکت به 45000 هزار جویای شغل که در پلتفرم Hired به ثبت رسیده است، گروه تحقيقات این شرکت متوجه شدند که میانگین حقوق یک مهندس نرم افزار در Bay Area معادل 134000 دلار است. این میزان درآمد برای یک مهندس نرم افزار بیشتر از هر جای دیگری در این کشور است. بعد از آن Seattle  با پرداخت میانگین 126000 دلار به مهندسان خود در جایگاه دوم قرار دارد. در دیگر قطب‎های فناوری مثل Boston, Austin, L.A., New York و Washington, D.C مهندسان نرم افزار به طور میانگین بین 110 تا 120 هزار دلار درآمد دارند.

با این حال، حقوق بیشتر در مقايسه با اجاره‎های کمرشکن و دیگر هزینه‎های مرتبط با زندگی در Silicon Valley و سانفرانسيسكو چندان به چشم نخواهد آمد. طبق نظر متخصص تجزیه و تحلیل داده‎های Hired، جسیکا کرک‎پتریک، در واقع، با در نظر گرفتن مخارج زندگی، سانفرانسيسكو کمترین حقوق را نسبت به سایر شهرها به مهندسان نرم افزار پرداخت می‎کند. طبق برآورد او 110000 دلار درآمد یک مهندس در Austin معادل پرداخت تقریبی 198000 دلار در Bay Area است. همین موضوع در مورد ملبورن استرالیا نیز صدق می‎کند که به مهندسان نرم افزار حقوق نسبتا کم 107000 دلاری پرداخت می‎کنند، اما همین میزان معادل ارزش پرداخت تقریبی 150000 دلار در سانفرانسيسكو است.

در حقيقت کارفرمایان می‎گویند درصد زیادی از متقاضیان ما به بازارهای دیگری که علاقه به استخدام متقاضیان غیر بومی دارند جذب می‎شوند. کرک‎پتریک می‎گوید در Austin، 60 درصد آگهی‎های استخدام به افرادی از خارج از تگزاس سپرده می‎شود. باید توجه داشت که متقاضیانی که رویای نقل مکان به یک شهر جدید را در سر دارند اغلب حقوق بیشتری از متقاضیان محلی دریافت می‎کنند. طبق اعلام Hired این موضوع به ویژه در بازار اروپا، کانادا و آسیا بیشتر دیده می‎شود که در آن به طرز حیرت انگیزی متقاضیان غیر بومی‎ تا 57 درصد بیشتر از کارمندان بومی‎ درآمد دارند.

اعمال سلیقه در پرداخت دستمزد

مطالعات Hired اطلاعات دیگری را نیز آشکار می‎کند که شامل میزان دستمزد متخصصان تجزیه و تحلیل داده و مدیران تولید در 16 کلان شهر و اطلاعاتی در مورد میزان تغییرات دستمزد در طی زمان است. اما چیزی که بیشتر مورد توجه است بخش دیگری از این تحقيق است که روی اعمال سلیقه در نحوه استخدام و پرداخت حقوق تمرکز دارد. Hired نزدیک یک سال پیش شروع به جمع آوری اطلاعات دموگرافیک از متقاضیان داوطلبی کرد که در این بررسی نشان می‎داد که چگونه هویت آنها روی دستمزد مورد نظر آنها و چیزی که دریافت می‎کنند تاثیر می‎گذارد.

مسلما اعمال سلیقه چیز جدیدی نیست. در یک بررسی که چند روز پیش توسط سایت کاریابی Indeed.com منتشر شد، یک چهارم کارمندان آمریکایی حوزه فناوری اعلام کردند که آنها به علت نژاد، جنس، سن یا مذهب، تبعیض در کار را تجربه کرده‎اند. در این بین تقريبا 29 درصد از کسانی که معتقد به تجربه تبعیض بودند را زنان و 21 درصد را مردان تشکیل می‎دهند. در همین حال، 32 درصد از کارمندان آسیایی غیر سفید پوست در مقايسه با 22 درصد کارمندان سفید پوست مورد تبعیض قرار گرفته بودند.

اخبار حاکی از آن است که تعصب و اعمال سلیقه فراتر از آنچه هر روزه اتفاق می‎افتد روی پرداخت دستمزد نیز تاثیر می‎گذارد. بر اساس داده‎های جمع آوری شده در Hired، به عنوان مثال توسعه دهندگان نرم افزار سیاه پوست در یک سطح از دانش و تجربه با همکاران سفید پوست خود وقتی برای شغل مهندسی فرم درخواست پر می‎کنند، 115000 دلار حقوق درخواست و دریافت می‎کنند، در حالی که متقاضیان سفید پوست 125000 دلار درخواست و دریافت می‎کنند. این تفاوت ارقام برای مهندسان نرم افزار لاتین تبار و آسیایی نیز قابل مشاهده است و به آنها نیز به طور میانگین بین 120000 تا 122500 دلار دستمزد پرداخت می‎شود.

به متقاضیان جوان‎تر نیز کمتر از متقاضیان مسن‎تر حقوق پرداخت می‎شود. حداکثر سن برای کارمندان با حقوق بالا 45 سال است و بعد از این سن دستمزدها دوباره سیر نزولی پیدا می‎کند. در پلتفرم Hired متقاضیان کار در سنین بین 25 تا 30 سال به طور میانگین 102000 دریافت می‎کنند، در حالی که افراد 45 ساله 140000 دلار دریافت می‎کنند. حقوق متقاضیان بین 50 تا 60 سال نیز تا 130000 دلار در سال کاهش پیدا می‎کند.

کرک‎پتریک می‎گوید: «بخشی از این موضوع می‎تواند به این دلیل باشد که کارمندان مسن‎تر سابقه کاری بیشتری دارند و به فناوری‎های قدیمی‎تر تسط کافی دارند. اما با نگاه به متقاضیانی که برای عناوین شغلی یکسان اقدام می‎کنند نیز ما شاهد روند یکسان هستیم و این اختلافات پرداخت همچنان دیده می‎شود.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟