نگاهی به بزرگ‌ترین سرویس موبایلی تاکسی در ایران
اسنپ در ایران سرمایه ۲۰ میلیون یورویی جذب کرد + لینک دانلود اپلیکیشن
با گسترش روزافزون استفاده از موبایل و سرویس‌هایی که روی پلتفرم‌های موبایلی ارائه می‌شوند؛ شاهد ظهور پدیده‌ای به‌نام «اشتراک‌گذاری سفر» یا درخواست تاکسی از طریق این شیوه نوین هستیم. از نمونه‌های خارجی موفق می‌توان به اوبر اشاره کرد که در بسیاری از کشورهای دنیا راه‌اندازی شده و باعث شده تا مدیرعامل آن به یکی از ثروتمندترین مدیران حوزه فناوری در آمریکا تبدیل شود. در ایران نیز از حدود 2 سال پیش یک ایده استارت‌آپی در همین حوزه شکل گرفت که در ابتدا «تاکسی‌یاب» نام داشت اما سپس به »اسنپ» تغییر نام داد. با موفقیت‌های عظیمی که این استارت‌آپ در این مدت به‌دست آورده حالا شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیادی هستند که تمایل به سرمایه‌گذاری در آن دارند. سایت تک‌کرانچ گزارش نسبتا مفصلی از این استارتاپ و سرمایه‌گذاری اخیر در آن منتشر کرده است.

گروه اینترنت ایران موفق به جذب سرمایه 20 میلیون یورویی Series A برای اپلیکیشن اشتراک‌گذاری سفر به‌نام اسنپ شده است. شرکت MTN که یک شرکت تلفن همراه از کشور آفریقای جنوبی توانست با بالابردن درخواست خود در آخرین دور جذب سرمایه برای این اپلیکیشن به تنها سرمایه‌گذار اسنپ تبدیل شود.

مطلب پیشنهادی

جمع‌آوری اطلاعات لحظه‌ای میلیون‌ها خودرو برای مقابله با ترافیک
راه‌کاری جدید در رهایی از گره‌های ترافیکی

همان‌طور که می‌دانید شرکت MTN عمده‌ترین سهام‌دار اپراتور ایرانسل و هم‌چنین مجموعه هلدینگ اینترنت ایران است و علاوه بر آن با شرکت آلمانی «راکت اینترنت» در ایران یک همکاری مشترک دارد.

اپلیکشین اسنپ در سال 2014 راه‌انداری شد؛ خدماتی که در آن زمان تحت عنوان «تاکسی‌یاب» معرفی شد.

جذب سرمایه ۲۰ میلیون یورویی؛ دومین سرمایه‌گذاری عظیم یک شرکت در اکوسیستم روبه‌رشد استارت‌آپ در سال جاری در ایران است. در ماه مارس 2016؛ شرکت سرمایه‌گذاری Pomegranate از سوئد ۶۰ میلیون یورو در «سرآوا» سرمایه‌گذاری کرد. سرآوا شرکت پیشرو در حوزه سرمایه‌گذاری در دنیای دیجیتال؛ وب و موبایل است و تمرکز زیادی روی تجارت الکترونیک دارد. این شرکت حامی دیجی‌کالا؛ یکی از موفق‌ترین استارت‌آپ‌های حوزه تجارت الکترونیک در تاریخ ایران است.

در حال حاضر سرویس اسنپ فقط در تهران فعال است. به‌گفته شهرام شاهکار؛ مدیرعامل اسنپ؛ این استارت‌آپ تا به امروز موفق شده حدود 10 هزار راننده را در شهری که جمعیت ساکن آن به 8.1 میلیون نفر می‌رسد جذب خود کند. از نظر جذب تعداد مشتری؛ آن‌ها توانسته‌اند بیشتر از 500 هزار خدمات گیرنده داشته باشند که بیشتر آن‌ها از طریق تبلیغات دهان به دهان با این سرویس آشنا شده‌اند. این شرکت از دادن هرگونه اطلاعات در خصوص میزان درآمد یا ارزشی که در حال حاضر دارد؛ خودداری کرد.

طبق آمار رسمی؛ ایران دارای 27 میلیون خودروی ثبت شده است که از این تعداد 80 هزار خودرو به‌صورت رسمی به‌عنوان تاکسی در سامانه این کشور به ثبت رسیده‌اند. در ایران؛ تاکسی‌های خصوصی و "تاکسی‌های اشتراکی" تحت عنوان «سواری» مشغول به‌کار هستند که کرایه آن‌ها کنترل شده است. شاهکار می‌گوید: علاوه بر این آمار؛ حدود 80 هزار راننده خصوصی و 200 هزار راننده آزاد هم وجود دارند که در سیستم حمل‌ونقل عمومی ایران مشغول جابه‌جایی مسافران هستند بدون این‌که به‌صورت رسمی ثبت شده باشند.

اسنپ دقیقا مشابه سیستم اوبر عمل می‌کند. اپلیکشین را روی گوشی دانلود و نصب می‌کنید؛ درخواست راننده می‌دهید و به‌راحتی به سمت مقصد حرکت می‌کنید. اما تفاوت این دو سرویس در نحوه سیستم پرداخت آن‌ها است. از آن‌جایی‌که سیستم پرداخت هزینه در ایران هم‌چنان مبتنی بر پول نقد است؛‌ رانندگان نیز از همین شیوه برای دریافت کرایه استفاده می‌کنند.

شاهکار افزود: "یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود سرویس اسنپ متفاوت از اوبر باشد؛ آن است که کرایه راه از قبل تعیین می‌شود. سیستم تعیین کرایه قبل از سفر وجه تمایر این سرویس است که از هرگونه چانه‌زنی‌های احتمالی جلوگیری می‌کند."

اوبر هم در حال حاضر این روش را به‌کار گرفته است. مدیرعامل اسنپ اضافه می‌کند که اوبر پیش از ما از این روش استفاده نکرده بود. پس این احتمال وجود دارد که از سیستم ما کپی کرده باشند.

تمام رانندگانی که به استخدام سرویس اسنپ درمی‌آیند باید دارای گواهی‌نامه رانندگی و بیمه معتبر باشند. همه آن‌ها قبل از استخدام از لحاظ سوء پیشینه مورد بررسی قرار می‌گیرند و تیم متخصص اسنپ پیش از این‌که اجازه دهد خودرویی وارد سیستم حمل‌ونقل مسافر شود؛ آن‌ها را از نظر فنی به‌خوبی بازرسی می‌کند.

قسمت اعظم جمعیت 80 میلیونی ایران زیر 30 سال سن دارند که از این تعداد 98 درصد سواد خواندن و نوشتن دارند. نزدیک به 65 درصد خانوارهای ایرانی به پهن‌باند دسترسی دارند و ضریب نفود موبایل در این کشور رقم خیره‌کننده 136 درصد است. تخمین زده می‌شود که تعداد مشترکان تلفن همراه 83.2 میلیون باشد که در منطقه خاورمیانه بالاترین رقم است.

وقتی از شهرام شاهکار در خصوص برنامه‌های آتی این شرکت و به‌ویژه توسعه‌هایی که اسنپ خواهد داشت سئوال کردیم؛ وی پاسخ داد: ما همه تمرکز خود را روی بازار ایران گذاشته‌ایم و می‌خوهیم "ارزش" ارائه دهیم. یکی از هدف‌های ما سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های فعلی است و این‌که بتوانیم آن را به شهرهای دیگر توسعه دهیم. علاوه بر آن؛ می‌خواهیم سرویس‌های مختلفی مانند خودروهای بهتر و با کیفیت‌تر معرفی کنیم و ویژگی‌های جدیدی را ارائه کنیم.

در ایران هم مشابه آمریکا؛ رقبای مختلفی در حوزه اپلیکیشن‌های اشتراک‌گذاری سفر وجود دارد که یکی از آن‌‌ها سازمان تاکسیرانی تهران است. این سازمان اعلام کرده که در سال 2017 میلادی یک سیستم درخواست موبایل آنلاین مشابه سیستم اوبر را راه‌اندازی می‌کند.

شاهکار می‌گوید: کسانی‌که برای شرکت ما کار می‌کنند؛ بهترین هستند؛ افرادی که از بهترین دانشگاه‌های ایران گزینش شده‌اند.

اسنپ 130 کارمند دارد و به‌گفته شاهکار؛ این کارمندان نقطه قوت اسنپ در رقابت با سایرین هستند. "این افراد از دانش و آگاهی محلی برخوردار هستند که این مسئله برای شهر بزرگ و پیچیده‌ای مانند تهران ضروری است." پایتخت ایران دارای قوانین و محدودیت‌های ترافیکی زیادی در حوزه راهنمایی و رانندگی است. اما مدیرعامل اسنپ با اطمینان می‌گوید ما هم‌چنان قسمت اعظم بازار در زمینه اشتراک‌گذاری سفر را در اختیار خواهیم داشت. "شما نمی‌توانید در عرض یک روز همه فوت و فن بازار را یاد بگیرید."

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟