کارت‌های بانکی ایمن‌تر
02 ارديبهشت 1396
مسترکارت از کارت مجهز به حسگر اثر انگشت رونمایی کرد
خیلی وقت است که حس‌گر اثر انگشت روی سامانه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ملموس‌ترین ابزاری که از این حس‌گرها استفاده می‌کند گوشی هوشمند است. اما مسترکارت به دنبال آن است تا از این فناوری امنیتی در کارت‌های خود استفاده کند. این شرکت به تازگی از اولین نمونه کارت‌های پرداختی خود که به حس‌گر اثرانگشت تجهیز شده‌اند، رونمایی کرد. ابداع خاصی که در صورت موفقیت تحول عظیمی را به وجود خواهد آورد.

shabake-mag.jpg

شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری از مدت‌ها پیش مکانیزم‌ پرداخت مبتنی بر گوشی‌ هوشمندی را در اختیار مردم قرار داده‌اند. مکانیزمی که بر مبنای احراز هویت اثرانگشت به کاربران اجازه انجام تراکنش‌های مالی را می‌دهد، با استقبال خوبی از سوی مردم روبرو شده است. اکنون سازمان‌های مالی نیز به دنبال بهره‌مندی از این ویژگی هستند.

مطلب پیشنهادی

اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند
مشکلی دیگر در ارتباط با اثرانگشت

در همین ارتباط مسترکارت به طور آزمایشی از یک پویشگر اثرانگشت داخلی در بخش زیرین کارت‌های اعتباری خود استفاده کرده‌ است. در حالی که این حس‌گر به درون کارت‌ها وارد شده اما در مقابل تغییری در حجم کارت به وجود نیامده و به مشتریان اجازه می‌دهد به جای وارد کردن گذرواژه تنها با لمس کارت تراکنش خود را انجام دهند. اگر این مکانیزم با موفقیت به سرانجام برسد به معنای آن خواهد بود که در ارتباط با تراکنش‌های مالی و مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز در آینده نزدیک به گذرواژه‌ها نیازی نباشد.

مسترکارت گفته است که کارت‌های جدید از سوی تمامی دستگاه‌های تشخیص تراشه و پین‌کد به استثنای ترمینال‌های مبتنی بر نوارهای مغناطیسی پشتیبانی می‌شود. در حال حاضر این کارت‌ها به طور آزمایشی در آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما گفته شده است که در ماه‌های پیش‌رو فازهای آزمایشی این طرح در بخش‌هایی از اروپا، آسیا و استرالیا به مرحله اجرا در خواهد آمد.

آجای باهالا، مدیر امنیتی مسترکارت گفته است: «این مکانیزم دو دستاورد مهم برای کاربران به همراه خواهد داشت. اول آن‌که امنیت آن‌ها را بهبود می‌بخشد و دوم آن‌که به کارگیری کارت‌ها را ساده‌تر می‌کند. اما نباید از این موضوع غافل شوید که اثرانگشت نیز ممکن است همانند هر فناوری دیگری به سرقت برود.» این‌گونه به نظر می‌رسد که سازوکار به کارگیری اثرانگشت در کارت‌های تولیدی مسترکارت دقیق‌تر از نمونه‌هایی باشد که در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به واسطه آن‌که بافت‌های بیشتری از انگشت مخاطب را مورد تحلیل قرار می‌دهند.

بسیاری از کارشناسان حوزه امنیت بر این باور هستند که تراشه‌ها در مقایسه با گذرواژه‌ها قدرتمندتر هستند و شاید به کارگیری اثرانگشت در این زمینه رویکرد عاقلانه‌ای است. کارت‌های مجهز به اثرانگشت مسترکارت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مجهز به یک حافظه داخلی بوده و به مالک اجازه می‌دهند تعداد دو اثرانگشت را روی آن‌ها ذخیره‌سازی کند. مالکان این کارت‌ها با مراجعه به مراکز مربوطه باید اثرانگشت خود را اسکن کنند تا درون حافظه کارت ذخیره‌سازی شود. اثرانگشتی که در قالب داده‌های رمزنگاری شده روی تراشه EMV جای می‌گیرند. با این حال، مسترکارت این موضوع را متذکر شده است که هر دو اثرانگشت باید متعلق به یک نفر باشند و این امکان وجود ندارد که اثرانگشت متعلق به دو انسان را روی یک کارت ذخیره‌سازی کرد.

به نظر می‌رسد، سازوکاری که در آن بدون نیاز به گذرواژه، تنها از طریق لمس کارت تراکنش‌های مالی انجام می‌شوند بیش از اندازه ساده و ایمن است. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟