مشکلی دیگر در ارتباط با اثرانگشت
اثرانگشتی که قفل هر گوشی هوشمندی را باز کند
به تازگی دانشمندان علوم کامپیوتر دانشگاه نیویورک و دانشگاه ایالتی میشیگان موفق به ابداع راهکاری شده‌اند که به نام چاپ اصلی (master prints) شناخته می‌شود. این طرح نوآورانه که بر مبنای الگوریتم‌های هوشمند عمل می‌کند، اجازه می‌دهد چیزی معادل اثرانگشت هر فردی را تولید و از این اثرانگشت به منظور گمراه کردن سامانه‌های تشخیص اثرانگشت استفاده کنید.

نصیر ممون، دانشمند علوم کامیپوتر در دانشکده School of Engineering که مقاله مربوط به این دستاورد را نوشته، در این ارتباط گفته است: «پژوهشی که انجام دادیم نشان داد که ابزارهایی شبیه به masterprints ممکن است از سوی مجرمان سایبری مورد استفاده قرار گیرند. اگر یک هکر چیزی شبیه به اثرانگشت اصلی را در اختیار داشته باشد با ضریب موفقیت بسیار بالایی قادر خواهد بود به هر سامانه مبتنی بر اثرانگشت نفوذ کرده و سامانه‌های تشخیصی را فریب دهد.»

این دانشمند توضیح می‌دهد مشکلی که امروزه حس‌گرهای اثرانگشت دارند این است که آن‌ها کوچک هستند. در نتیجه فرآیند ارزیابی و تطابق اثرانگشت با نمونه واقعی بر مبنای فاکتورهای محدودی انجام می‌شود. زمانی که اثرانگشت خود را روی دستگاه جدیدی ثبت می‌کنید، اثرانگشت شما به مربع‌های کوچکی شکسته می‌شود. این به معنای آن است که برای سامانه تشخیصی مهم نیست انگشت خود را به چه شکلی در مقابل حس‌گر قرار می‌دهید. دستگاه همراه شما بر مبنای یکسری ورودی‌های محدود فرآیند شناسایی را انجام می‌دهد.

اما زمانی که اثرانگشت کاملی از شما گرفته شود، یکسری ویژگی‌های منحصر به فرد وجود خواهد داشت. مشکل کار این است که سامانه‌های امروزی، اثرانگشت را به یکسری اجزا کوچک تقسیم می‌کنند که همین موضوع باعث می‌شود سطح ایمنی به شدت کاهش پیدا کند. به طور مثال، به چهره افراد توجه کنید. زمانی که دو چهره را مورد مقایسه قرار می‌دهید، مشاهده می‌کنید که وجه تمایز بسیاری میان دو چهره وجود دارد. اما اگر فقط به بخشی از صورت یک فرد نگاه کنید، شانس این‌که نقاط مشترکی را در دو چهره مشاهده کنید زیاد خواهد بود و شناسایی به سختی امکان‌پذیر خواهد بود.

ممون و تیم تحت سرپرستی او بیش از 800 اثرانگشت را از بانک‌های اطلاعاتی در دسترس استخراج کردند تا نمونه‌های ناقص را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه اثرانگشت masterptint را به منظور شبیه‌سازی اثرانگشت‌های ناقص مورد استفاده قرار دادند و مشاهده کردند در 26 تا 65 درصد موارد ابزار طراحی شده از سوی این کارشناسان موفق شد سامانه‌های تشخیص اثرانگشت را فریب دهد.

ممون گفته است که این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و تنها با سامانه‌های شبیه‌سازی کامپیوتری آزمایش شده است. اما گزارش منتشر شده از سوی این گروه نشان می‌دهد که هکرها قادر هستند از طریق راهکارهای مشابهی همچون تکنیک‌های چاپ اثرانگشت اقدام به شبیه‌سازی اثرانگشت کنند. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟