بدافزار یا افزونه‌های کلاهبردارانه
این بدافزار از تصاویر فیسبوک و لینکدین برای نفوذ استفاده می‌کند
شما مجبور هستید کدهایی را دانلود کنید که این کدها می‌توانند کامپیوتر شما را گروگان بگیرند. این مرتبه شبکه‌های اجتماعی به طور ناخواسته قربانی هکرها شده‌اند. اما به درستی مشخص نیست، کاربران قربانی یک باج‌افزار شده‌اند یا آن‌ها قربانی افزونه‌های کلاهبردارانه‌ای شده‌اند که آن‌ها را اغفال کرده‌اند.

بدافزارها همیشه نیازی ندارند تا کامپیوتر شما را از طریق اکسپلویت‌های موجود در مرورگرها یا رخنه‌های موجود در سیستم‌عامل‌ها مورد حمله قرار دهند. بعضی مواقع، شبکه‌های اجتماعی خود به یک مشکل جدی تبدیل می‌شوند. پژوهشگران امنیتی موفق به شناسایی گونه جدیدی از باج‌افزارها شده‌اند. این باج‌افزار جدید که از گونه‌های باج‌افزار Locky است از رخنه‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و لینکدین (شبکه‌های مشابه) استفاده کرده و به کاربران تصاویر آلوده را پیشنهاد می‌کند. ترفندی که این باج‌افزار از آن استفاده می‌کند به این شکل است که ابتدا کاربر را وادار می‌سازد تا تصاویر کدگذاری شده را دانلود کند، در ادامه پس از آن‌که کاربر تصاویر را دانلود کرده و آن‌ها را باز کرد، فایل‌های مهم و حساس کاربر را قفل می‌کند. در ادامه کاربر برای آن‌که بتواند به فایل‌های خود دست پیدا کند باید باج مربوطه را پرداخت کند تا اجازه دسترسی به فایل‌ها را داشته باشد. در حالی که فایل‌های باج‌افزار لاکی شناخته شده هستند و کاربر به راحتی می‌تواند از مشاهده آن‌ها صرفنظر کند، اما کارشناسان از مکانیزمی که این باج‌افزار از آن استفاده کرده است، ابزار نگرانی کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی

چگونه هکرها به آیفون مجهز به گذرواژه نیز نفوذ می‌کنند؟
آی‌فون شما حتا با وجود گذرواژه‌ها نیز نفوذپذیر است

 بیشتر برنامه‌های امنیتی به صراحت در خصوص اعتماد کردن به شبکه‌های اجتماعی بزرگ هشدار داده‌اند، اما با این وجود بیشتر مردم در خصوص فایل‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک دانلود می‌کنند، به هیچ عنوان نگران نیستند. کارشناسان امنیتی اعلام داشته‌اند که در ماه سپتامبر هشدارهای لازم را برای فیسبوک و لینکدین ارسال کرده‌اند، اما هنوز به درستی مشخص نیست آیا این دو شرکت اقدامات لازم برای ترمیم رخنه‌های موجود را انجام داده‌اند یا خیر. اما واقعیت این است که ما نمی‌توانیم به امنیت شبکه‌های اجتماعی اعتماد کنیم، در نتیجه اگر در قبال این شبکه‌ها یک رویکرد محتاطانه را در پیش بگیریم در امنیت بیشتری قرار خواهیم داشت.

مطلب پیشنهادی

۵ کتاب پیشنهادی برای علاقه‌مندان امنیت
معرفی بهترین کتاب‌های دنیای فناوری

در همین ارتباط فیسبوک گزارش کرده است که کارشناسان امنیتی اشتباه کرده‌اند. این یک باج‌افزار نیست. آن‌ها در واقع افزونه‌های بد کروم هستند که برای تبلیغ یک کلاهبرداری پیام‌هایی را برای دیگران ارسال می‌کنند. آن‌ها چند روز قبل مسدود شده‌اند. سخن‌گوی این شرکت در این ارتباط گفته است: «تحلیل انجام گرفته اشتباه بوده است. هیچ‌گونه ارتباطی میان لاکی یا هر نوع باج‌افزار مشابه دیگری وجود ندارد و هیچ‌گونه رخنه‌ای در ارتباط با Messenger یا فیس‌بوک وجود ندارد. ما این گزارش را مورد بررسی قرار دادیم و کشف کردیم که چند افزونه بد کروم وجود دارد که ظرف چند هفته گذشته آن‌ها را مسدود کرده‌ایم. ما گزارش این افزونه‌های بد را برای بخش‌های مربوطه ارسال کرده‌ایم.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟