طراحی سامانه سایبری تسخیرناپذیر
تا سال 2050 چین ابرقدرت سایبری جهان خواهد شد!
هم‌اکنون کشور چین با جمعیت بالای خود توانسته تا بزرگ‌ترین گردش مالی سالیانه جهان را به خود اختصاص دهد. اما به نظر می‌رسد این کشور به دنبال ایجاد یک سامانه سایبری تسخیر‌ناپذیر است تا جایگاه خود را به عنوان قدرت اول حوزه سایبر تثبیت کند. چین رویای تبدیل‌شدن به ابرقدرت سایبری جهان را در سر دارد و یک طرح اطلاعاتی ملی مطرح کرده که متعهد می‌شود یک سامانه سایبری تسخیرناپذیر تا سال 2050 راه‌اندازی شود. این سامانه با همکاری گروهی از شرکت‌های چندملیتی در سطح شبکه جهانی ارتباطات موبایلی تحقق خواهد یافت.

1606683296_1_0.gif

از آنجایی که چین یکی از سخت‌گیرترین کشورها در اجرای قوانین سایبری است، برای اجرای پروژه جهانی اینترنت و همچنین اجرای بازار آزاد اقتصادی با مشکل مواجه شده است. این کشور همچنان درهای خود را به روی وبگاه‌های زیادی مانند گوگل، فیس‌بوک و توییتر بسته نگاه داشته است و اجازه فعالیت به اپراتورهای مخابراتی خارجی را نمی‌دهد. در همین حال مردم چین خواهان به دست‌آوردن بهترین فناوری در جهان هستند. ژوانگ‌رانگ‌ون، معاون اداره فضای مجازی عنوان کرد که فناوری اطلاعات و ارتباطات تنها وسیله تقویت چین نیست؛ بلکه موضوع وضعیت ملت چین در یک بستر تاریخی نیز اهمیت دارد. وی در این باره افزود: «ما فرصت‌های خود را در انقلاب صنعتی از دست داده‌ایم و هرگز نباید در پشت دور جدید رقابت‌ها قرار داشته باشیم.»

مطلب پیشنهادی

چین؛ کلید واقعیت مجازی در آینده
تلاش سازندگان چینی در عرضه هدست‌های واقعیت مجازی بهتر

به گزارش سایبربان، چین با درآمد 11 تریلیون یوان در سال گذشته توانسته عنوان بزرگ‌ترین دارنده صنایع اطلاعات و الکترونیک را در جهان به خود اختصاص دهد. هم‌اکنون اینترنت همه شهرها و 95 درصد از روستاهای این کشور را پوشش می‌دهد. با این‌حال هنوز به عنوان ابرقدرت فضای سایبری شناخته نشده است. این برنامه جامع که به عنوان یک خط مشی در سیاست‌گذاری‌های آینده عمل خواهد کرد، یک سند گام‌به‌گام چشم‌انداز «حاکمیت فضای مجازی» نیز هست. طبق این برنامه، چین در سال 2020 باید در برخی فناوری‌های کلیدی در اطلاعات و ارتباطات، پیشگام باشد. پیشرفت فناوری 5G نیز هم‌زمان با این طرح انجام خواهد شد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟