سرعت امنیت را پشت سر می‌گذارد
کامپیوترها دیوانه‌وار گذرواژه‌ها را می‌شکنند
شاید کمی گیج‌کننده به نظر برسد، اما کامپیوترهای قدرتمند امروزی این توانایی را دارند تا گذرواژه‌های ضعیف را در اختفای کامل درهم شکنند. آیا از خود سوال می‌کنید چگونه این امر امکان‌پذیر است؟ ما به شما می‌گویم برای یک لحظه چشمان خود را ببندید و به میلیاردها حدسی که در یک ثانیه پردازش‌گر مرکزی کامپیوتر می‌زند، فکر کنید.

1606683296_1_0.gif

اکنون بسیاری از کارشناسان دنیای امنیت اطلاعات به این نتیجه رسیده‌اند که گذرواژه‌ها آسیب‌پذیری دنیای اینترنت هستند. آن‌ها آزاردهنده به دنیا آمدند، به خاطر سپاری آن‌ها آزاردهنده است و اغلب باعث اتلاف وقت می‌شوند، به دلیل این‌که در بعضی موارد کاربران ساعت‌های متوالی را برای ساخت گذرواژه‌های پیچیده برای حساب‌های کاربری خود باید سپری کنند. اما این گذرواژه‌ها که در اغلب موارد از حساس‌ترین اطلاعات حیاتی شما همچون اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی و ایمیل‌های شخصی محافظت به عمل می‌آورند به شکلی افراطی مهم هستند.

این میل بیش از اندازه به آن‌ها خود تبدیل به عاملی به نام ترس شده است. به‌طوری که همه ما با شنیدن هک شدن گذرواژه‌های خود بسیار بسیار نگران می‌شویم. زمانی که درباره هک شدن یا حدس زدن گذرواژ‌ه‌ها فکر می‌کنید، ممکن است به تکنیک‌هایی همچون brute force فکر کنید. رویکردی که در آن کامپیوترها شروع به حدس زدن کلماتی همچون aaaaa و aaab و... می‌کنند، آن‌ها این‌کار را به طرز بسیار عجیبی سریع انجام می‌‌دهند. اما این تنها یکی از روش‌ها است. تاکتیک‌های مدرنی که بر پایه فرهنگ‌های لغت کار می‌کنند و البته گذرواژه‌های پیچیده‌تر و کارآمدتری را شناسایی می‌کنند در اغلب موارد اغواگر هستند. آن‌ها این توانایی را دارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن کلمات یا حتا عبارت مختلف را حدس زده و در بعضی موارد ده‌ها میلیون کلمه را تنها در یک ثانیه حدس بزنند.

فقط سعی کنید بهترین گذرواژه‌های ممکن را برای حساس‌ترین حساب‌های کاربری خود انتخاب کنید. سعی کنید از گذرواژه‌هایی طولانی و متشکل از اعداد، سمبل‌ها و رشته‌ای از کاراکترها که جزء کلمات عادی نیستند استفاده کنید. در نهایت همواره سعی کنید در سرویس‌های مختلف بر مکانیزم احراز هویت دو عاملی تکیه کنید. هکرهای امروزی می‌دانند باید در جستجوی چه چیزی باشند و تکنیک آن‌ها به مرور زمان بهتر می‌شود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟