اگر می‌خواهید اطلاعات کارت بانکی‌تان لو نرود، ساعت هوشمند نبندید!
بی‌شک ورود "ساعت‌های هوشمند" به سبد نیازمندی‌های کاربران، تحول چشمگیری را دنیای فناوری به وجود آورد. امکان دریافت تماس، پیامک، کنترل سلامتی کاربر و ... همگی از مزایای بارز ساعت‌‌های هوشمند هستند. اما شاید کمتر کسی تصور کند که ممکن است همین ابزار فناورانه کوچک و دوست‌‌داشتنی موجود در بازار، بلای جان اطلاعات محرمانه و شخصی کاربرش شود! به تازگی محققین دانشگاه بینگهامتون نیویورک دریافتند که در صورت استفاده از ساعت‌های هوشمند، احتمال سرقت اطلاعات محرمانه بانکی به‌خصوص "رمز کارت‌های بانکی" کاربران به شدت افزایش می‌یابد.

در این تحقیق، محققان دانشگاه بینگهامتون با به کارگیری حسگرهای حرکتی موجود در ساعت‌های هوشمند، موفق شدند تا هنگام استفاده کاربران از خودپرداز، رمز کارت بانکی آنها را با 20 درصد خطا به دست آورند. در این مطالعه در مجموع بیش از 5000 آزمایش حرکتی ثبت‌ شده توسط برندهای مختلف ساعت‌های هوشمند موجود در بازار مورد بررسی قرار گرفت. یان ونگ، متخصص علوم رایانه‌ از دانشگاه بینگهامتون می‌گوید: "در ابتدای این مطالعه احتمال سرقت اطلاعات محرمانه کاربران توسط ساعت‌های هوشمند بعید به نظر می‌رسید، اما با پیشرفت مطالعات مشخص شد که حسگرهای زیاد موجود در ساعت‌های هوشمند امکان آشکارسازی دقیق حرکات دست را مهیا می‌سازند. متاسفانه با عرضه پیوسته گجت‌های هوشمند در مرحله اول فقط کاربردهای مثبت آنها به کاربران معرفی می‌شود، اما با توجه به نصب حسگرهای پیشرفته در این وسایل، امکان دریافت اطلاعات محرمانه و به دنبال آن کارهای سودجویانه مثل سرقت اطلاعات بانکی افراد بسیار زیاد است."

مطلب پیشنهادی

نیمی از مردم نمی‌توانند وای‌فای امن از ناامن را تشخیص دهند!
خطرات نهفته در شبکه‌های وای‌فای ناامن

با توجه به پیچیدگی الگوهای حرکتی دست انسان، محققان در یک حرکت هوشمندانه از یک الگوی مشترک هنگام وارد کردن رمز کارت خودپرداز استفاده کردند. در واقع این الگو همان حرکت مشترک هنگام فشردن کلید اینتر (Enter) پس از وارد کردن رمز عبور است. در ادامه محققان با استفاده از الگوی حرکتی مشترک کلید اینتر توانستند هنگام وارد کردن رمز عبور، حرکات دست را با دقت بسیار بالایی پیش‌بینی کنند.

به گزارش ایسنا، پژوهش‌گران معتقدند که برای هک‌کردن رمز عبور کارت بانکی کاربران هیچ وسیله خاصی نیاز نیست و تنها با استفاده از یک رایانه یا گوشی متصل به ساعت هوشمند چه به صورت انتخابی یا از طریق هک می‌توان سیگنال‌های حرکتی حسگر ژیروسکوپ دستگاه را سرقت کرد و سپس با تحلیل اطلاعات در نرم‌افزار، رمز کارت بانکی کاربران را با دقت بالای 80 درصد بدست آورد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟