با همین فرمان ادامه دهید!
در این سال چه رخدادهایی پر سر و صدا خواهند بود؟ کدام فناوری لقب «فناوری سال 2015» را به‌خود اختصاص می‌دهد؟ آیا امسال، در تاریخ دنیای شبکه به واسطه یک جهش و انقلاب بزرگ ثبت می‌شود؟

سال 2014 به اتمام رسید و وارد سال 2015 شدیم. فکر می‌کنید در این سال چه رخدادهایی پر سر و صدا خواهند بود؟ کدام فناوری لقب «فناوری سال 2015» را به‌خود اختصاص می‌دهد؟ آیا امسال، در تاریخ دنیای شبکه به واسطه یک جهش و انقلاب بزرگ ثبت می‌شود؟ جواب کارشناسان «خیر» است. آ‌ن‌ها اعتقاد دارند سال 2015 ادامه‌دهنده فناوری‌ها و استانداردهای سال قبل است و شاهد توسعه و تثبیت خواهیم بود. در سال‌های اخیر، چند فناوری و استاندارد مانند افزایش سرعت سوییچ‌های بالانشین رک،
،RFID ،802.11ad ،IoT ،NFV ،SDN ،25Ethernet ،G.Fast  سیلیکون فتونیک و ده‌ها عنوان دیگر مطرح شدند و هریک به مرحله‌ای از توسعه و تثبیت رسیدند، ولی هنوز جای کار دارند و باید شرکت‌های سازنده سخت‌افزار و اپراتورها و توزیع‌کنندگان به پروتکل‌های مشترکی روی این فناوری‌ها و راه‌کارها برسند تا فراگیر شوند و شاهد استفاده عمومی‌ آن‌ها باشیم. 
در میان این فناوری‌ها و استانداردها، SDN ماجرای دیگری دارد و توجه بسیاری از شرکت‌ها و کارشناسان را به‌خود معطوف کرده است. سال 2014 را سال «استراتژی‌های SDN» نام‌گذاری کرده بودند. طبق پیش‌بینی‌ها در این سال SDN به رشد و توسعه خود ادامه داد و راه‌کارها و راهبردهای مختلفی از سوی برندهای مطرح بازار معرفی شد. همچنین، نسخه‌های جدیدی از پروتکل‌هایی مانند OpenDayLight ،OpenFlow و به‌ویژه OpenStack منتشر شد که دربردارنده سیاست‌های مشترک و کامل‌تری بودند. در سال 2014،SDN توانست به حوزه‌های دیگر رسوخ کند و بازارهایی مانند تجهیزات ذخیره‌سازی، کلاود و به‌ویژه مراکز داده را تحت تأثیر قرار دهد. به‌ طوری که می‌توان گفت در تمام حوزه‌ها و زیرشاخه‌های شبکه‌های کامپیوتری شاهد حرکت‌ها و رویکردهای جدیدی برای کنترل و مدیریت نرم‌افزار بودیم. وضعیت SDN در سال 2015 چگونه خواهد بود؟ باید منتظر چه اتفاقی باشیم و پایان سال روی کدام پله ایستاده‌ایم؟ طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی Infonetics، در امریکای شمالی نزدیک به 87 درصد کسب‌ و کارها تصمیم گرفته‌اند تا سال 2016 مراکز داده خود را مبتنی‌بر SDN کنند. این میزان از گرایش به SDN به‌‌خوبی نشان می‌دهد چه بازار نوپا و فعالی پیرامون محصولات و راه‌کارهای این فناوری شکل خواهد گرفت. اگر تاکنون شرکت‌های مشتری و مصرف‌کننده نظاره‌گر تغییر و تحولات بازار بودند و منتظر ماندند تا گرد و غبار ناشی از ورود SDN پس برود، در سال 2015 ناگزیر هستند دست به انتخاب و سفارش و خرید بزنند و یک یا چند راه‌کار و محصول سازگار با یکدیگر را برگزینند. این اتفاق خوش‌یمنی است؛ زیرا بدنه بازار به تکاپو خواهد افتاد و از حرف به عمل می‌رسیم. در این میان، کاستی‌ها و ناسازگاری‌ها و نیازمندی‌های جدید مشخص می‌شوند و توسعه‌دهنده‌گان می‌فهمند چه باید بکنند. 
این حرف‌ها به این معنی نیست که به پایان راه توسعه SDN نزدیک شدیم. اتفاقاً برآورد و پیش‌گویی تحلیل‌گران بازار نشان می‌دهد سال 2015 سال «توسعه همه‌جانبه SDN» خواهد بود. نرم‌افزارهای منبع‌باز بیش‌تری به سوی این فناوری و استانداردهای آن رانده خواهند شد و چه‌بسا استانداردهای مشترک جدیدی نیز وضع کنند. اپراتورهای بزرگ شبکه و مخابراتی نیز روی خوش به SDN نشان می‌دهند و پس از مجازی‌سازی و کلاود به ارزش SDN پی می‌برند. پیامد بعدی این اتفاق، خرید و سفارش راه‌کارها و محصولات حرفه‌ای در مقیاس‌های بزرگ است. وقتی یک اپراتور با میلیون‌ها مشتری از SDN استفاده کند، به طور خودکار شرکت‌های سرویس‌دهنده جزئی و منشعب شده و حتی مشتریان SDN را انتخاب می‌کنند و به استقرار این فناوری شتاب بیش‌تری می‌دهند. اتفاق بعدی که احتمالاً در سال 2015 شاهدش خواهیم بود، انتشار نسخه‌های جدیدی از پروتکل OpenFlow و البته با پیش‌فرض‌هایی از ارتباطات رو به پایین (Southbound) برای دستوردهی و هدایت سخت‌افزارهای مختلف و متنوع است. این پروتکل نقش بسیار حیاتی در استقرار SDN دارد و توانمندسازی و استانداردسازی آن برای تمام توسعه‌دهند‌گان ضروری و لازم است. اگر این پروتکل موفق شود، میان سخت‌افزار و لایه‌های پایین شبکه که فقط انتقال‌دهنده اطلاعات هستند با لایه‌های بالای شبکه و برنامه‌های API که کنترل‌کننده هستند، ارتباطی بدون عیب و نقص برقرار کند، سلطه SDN بر شبکه‌ها حتمی و قریب‌الوقوع است. همراه با همه این اتفاقات، آموزش و کسب مهارت نیز ضروری به نظر می‌رسد. شرکت‌های بزرگ بازار که می‌خواهند در هیاهوی SDN تماشاچی نباشند، باید شروع به آموزش و انتقال مهارت‌های نصب و راه‌اندازی SDN به نیروهای خود کنند تا بتوانند به‌موقع و در کم‌ترین زمان استقرار SDN در شبکه‌های حرفه‌ای گسترده‌ و اپراتورهای بزرگ را انجام دهند. همچنین، سرویس‌دهی به شرکت‌هایی که به SDN مهاجرت کردند، اهمیت دو چندانی دارد. 
در یک جمع‌بندی تمام شواهد، گزارش‌ها، پیش‌گویی‌ها و روند حرکت بازار نشان می‌دهد امسال نیز SDN حرف اول و آخر را خواهد زد و با فاصله زیادی نسبت به دیگر فناوری‌ها قرار دارد. البته در سال 2015 شاهد رشد و توسعه شبکه‌های پرسرعت چند صد گیگابیتی، شبکه‌های پرسرعت مبتنی‌بر کابل‌های مسی، سوییچ‌های بالانشین شبکه و مراکز داده خواهیم بود و مجازی‌سازی، کلاود و به‌ویژه SaaS ادامه می‌یابند، اما SDN جولان بیش‌تری می‌دهد. 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال