زمان عرضه رسمی سیستم‌عامل مک
از چه زمانی سیستم‌عامل High Sierra قابل دانلود خواهد بود
اپل از زمان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان که ماه ژوئن برگزار شد نسخه‌های آزمایشی مختلفی از سیستم‌عامل بعدی خود را منتشر کرد. اما در جریان برگزاری کنفرانس دیشب خود اعلام داشت نسخه رسمی و نهایی این سیستم‌عامل به زودی برای دانلود در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

همانند روال گذشته سیستم‌عامل جدید اپل به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار داشته و مالکان مک‌هایی که دستگاه آن‌ها از سال 2009 به بعد تولید شده است قادر هستند سیستم‌عامل جدید را دانلود کنند. اپل در جریان برگزاری کنفرانس دیشب اعلام داشت که یکسری تغییرات در نسخه جدید به وجود آمده است که باعث می‌شود یکسری برنامه‌های قدیمی دیگر روی نسخه جدید قابل استفاده نباشند. در به‌روزرسانی جدید Sierra یک سیستم‌ فایلی جدید موسوم به APFS اضافه شده که به میزان قابل توجهی فضای ذخیره‌سازی روی مک‌ها را آزاد می‌سازد. همچنین سرعت این سیستم‌عامل در اجرای وظایف مختلف بیشتر شده و در نهایت تهیه نسخه پشتیبان از آن به شکل ساده‌تری انجام می‌شود. کدک ویدویی جدید HEVC نیز به منظور کم کردن حجم ویدیوها به کار گرفته شده است. پشتیبانی از واقعیت افزوده و پردازشگر گرافیکی خارجی از دیگر ویژگی‌های این سیستم‌عامل به شمار می‌رود. این اولین باری است که مک از واقعیت افزوده پشتیبانی می‌کند. به‌گونه‌ای که با هدست‌های استیم‌وی‌آر و HTC Vive VR سازگاری کامل دارد. در کنار موارد یاد شده یکسری برنامه‌های کاربردی مربوط به هسته سیستم‌عامل همچون Photos، مرورگر سافاری، Mail، Notes، سیری و اسپات‌لایت نیز تغییراتی را شاهد بوده‌اند. از این پس کاربران می‌توانند ویدیوهایی که به شکل خودکار پخش می‌شوند را از طریق یک تنظیم جدید در مرورگر سافاری مسدود کنند. بر خلاف نگارش‌ قبلی سیستم‌عامل مک در سیستم‌عامل جدید اپل تصمیم گرفته است به جان آن‌که روی روابط کاربری و ظاهر متمرکز شود بیشتر بر هسته سیستم‌عامل متمرکز شود. تغییراتی که بیشتر بر عملکرد متمرکز بوده‌‌اند. 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال