تکرار یک تجربه تلخ یا آغاز تحولی بزرگ
چرا گوگل  واحد موبایل اچ‌تی‌سی را می‌خرد؟
چند روزی است خبر مربوط به تصاحب بخش تولید گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی از سوی گوگل مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. گوگل در حالی به دنبال خرید بخش تولید گوشی‌های هوشمند است که شرکت تایوانی اچ‌تی‌سی همچنان در بخش‌های تولید هدست‌های واقعیت مجازی وایو به فعالیت مستقل خود ادامه خواهد داد.

1606683296_1_0.gif

شاید از شنیدن این خبر تعجب کنید، اما اگر به عقبه مشکلاتی که در سال‌های اخیر شرکت اچ‌تی‌سی با آن روبرو بوده است و از طرفی گوگل نیز به دنبال آن است تا اپل را در حوزه گوشی‌های هوشمند به چالش بکشد نگاه کنید، مشاهده می‌کنید این خبر چندان تعجب‌برانگیز نیست. گوگل سال گذشته میلادی به‌طور رسمی از اولین تلفن همراه رسمی خود پیکسل رونمایی کرد. در حالی که این گوشی از سوی کاربران مورد استقبال قرار گرفت، اما میزان استقبال همانند آی‌فون نبود. اما تصاحب شرکتی که در زمینه تولید تلفن‌های همراه به فعالیت اشتغال دارد، گوگل را در موقعیت بهتری قرار خواهد داد.

به واسطه آن‌که گوگل نه تنها به بخش سخت‌افزار این شرکت برای تولید گوشی‌های قدرتمند دسترسی خواهد داشت، بلکه به دانش فنی و تجربه‌ اچ‌تی‌سی در طول این سال‌ها دست پیدا خواهد کرد. این رویکرد به گوگل اجازه می‌دهد بر روند تولید گوشی‌هایی که خود تولید می‌کند نظارت دقیق‌تری داشته باشد. این اولین باری نیست که گوگل سعی می‌کند یک شرکت فعال در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند را تصاحب کند. در سال 2012 گوگل شرکت موتورلا را به ارزش 12.5 میلیارد دلار تصاحب کرد. در حالی که در آن زمان اعلام می‌شد که این خرید باعث می‌شود تا نسخه‌های بهتری از گوشی‌های نکسوس تولید شود اما این‌گونه نشد.

بعدها مشخص شد که این خرید یک شکست تجاری کامل برای گوگل بوده است، به واسطه آن‌که هر کدام از این شرکت‌ها در عمل بر مبنای استراتژی‌های خاص خود حرکت می‌کردند. همچنین گوگل هیچ‌گاه تلاش نکرد تیم‌های اندرویدی و موتورلا را با یکدیگر ادغام کند. به‌طوری که در نهایت گوگل تصمیم گرفت موتورلا را به ارزش 2.9 میلیارد دلار به لنوو واگذار کند.

اکنون گوگل خود را آماده می‌کند از نسل بعدی گوشی‌های هوشمند پیکسل 2 رونمایی کند و به همین دلیل به دنبال آن است تا واحد تولید گوشی‌های هوشمند اچ‌تی‌سی را تصاحب کند. اگر قرارداد این خرید نهایی شود، هر دو طرف یک سود بردبرد را به دست می‌آورند. به واسطه آن‌که گوگل در آن واحد به دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار شرکت اچ‌تی‌سی دسترسی خواهد داشت و به شکل قدرتمندتری اپل را در حوزه آی‌فون‌ به چالش خواهد کشید. از طرفی اچ‌تی‌سی نیز اکنون با مشکلات عدیده مالی روبرو شده و تقریبا سهم آن از بازار چشم‌گیر نیست در نتیجه اچ‌تی‌سی نیز راغب است به زیر چتر شرکت قدرتمندی همچون گوگل برود. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟