استاندارد USB3.2 با سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه
سرعت USB به دو برابر افزایش یافت
لپ‌تاپ‌های مجهز به درگاه USB 3.2 و همچنین درایوهای خارجی تا چند وقت دیگر این توانایی را خواهند داشت تا اطلاعات را با سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهند. اما برای دستیابی به چنین این فناوری و محصولاتی که بر پایه این فناوری عرضه خواهند شد باید تا سال 2019 صبر کنید.

shabake-mag.jpg

بدون شک این خبر برای آن گروه از کاربرانی که صدها یا هزاران عکس یا فایل ویدویی را روی هارددیسک‌های خارجی کپی می‌کنند، خبر خوشحال کننده‌ای است. امروزه گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها برای انتقال داده‌ها از درگاه USB استفاده می‌کنند. درگاهی که امروزه بسیاری از کامپیوترها از آن استفاده می‌کنند به پورت USB 3.1 تجهیز شده است که اطلاعات را با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه انتقال می‌دهد. اما فناوری جدید USB 3.2 قادر است این سرعت را دو برابر کرده و به 20 گیگابیت بر ثانیه برساند.

استاندارد USB 3.2 بر مبنای یک به‌روزرسانی افزایشی در آینده از سوی تولیدکنندگان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این فناوری قادر است از عملیات چند خطی موسوم به multi-lane میان دستگاه‌های میزبان و جانبی مبتنی بر USB 3.2 پشتیبانی کند. بنابر اعلام کارگروه مربوطه جزییات بیشتر مربوطه به این فناوری در ارتباط با شارژ سریع‌تر و بهبود تامین انرژی و... قرار است در جریان کنفرانس USB امسال اعلام شود. کابل‌های USB-C این توانایی را دارند تا در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند. عملیات چند خطی که برای اولین بار به USB اضافه خواهد شد یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های فناوری USB 3.2 به شمار می‌رود. به واسطه این‌که تا به امروز تمامی USBها از تکنیک تک خطی استفاده می‌کردند. البته گفته شده است که مصرف‌کنندگان در صورت داشتن کابل‌‌های قدیمی USB 3.0 نیز قادر خواهند بود از این فناوری استفاده کنند.

 اما در این حالت کاربران به حداکثر سرعت 2 گیگابیت بر ثانیه برای انتقال داده‌ها محدود خواهند شد. تولیدکنندگان از این پس قادر خواهند بود دستگاه‌های مبتنی بر USB 3.2 را بر مبنای تکنیک چند خطی طراحی کنند. دستگاه‌هایی که در آن‌ها از دو خط 5 گیگابیتی یا دو خط 10 گیگابیتی می‌توان استفاده کرد. لازم به توضیح است که درگاه تاندربولت اینتل که امروزه روی لپ‌تاپ‌های گران قیمت وجود دارد نیز به درگاه‌های USB-C تجهیز شده است که قادر هستند از سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی کنند. اما مشکل لپ‌تاپ‌های فوق این است که مصرف‌کننده برای آن‌که بتواند به چنین سرعتی دست پیدا کند نه تنها به کابل‌های تاندربولت بلکه به دستگاه‌های سازگار هم نیاز خواهد داشت.

 از مهم‌ترین ویژگی‌های USB 3.2 می‌توان به عملیات دو خطی از طریق کابل‌های USB-C، به‌روزرسانی جزیی در ویژگی‌های هاب به منظور حصوص اطمینان از عملکرد و همچنین پشتیبانی از حالت دو خطی و تک خطی اشاره کرد. لازم به توضیح است برای آن‌که بتوانید از فناوری USB 3.2 استفاده کنید باید هم دستگاه میزبان و هم وسایل جانبی که از آن استفاده می‌کنید از استاندارد USB 3.2 پشتیبانی کرده و از طریق کابل USB-C به یکدیگر متصل شوند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟