آموزش با یادگیری ماشینی
27 خرداد 1396
یک محقق ایرانی می‌خواهد به روبات‌ها ادب بیاموزد
دکتر رضا قنادان و تیم تحت سرپرستی او می‌خواهند در یک پروژه بی‌سابقه‌ای به روبات‌ها ادب و هنجارهای انسانی آموزش بدهند.

آموزش به روبات‌ها برای آنکه رفتاری مؤدبانه مشابه انسانها داشته باشند، موضوع یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌هایی است که توسط گروهی از محققان مورد حمایت آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دارپا به سرپرستی دکتر رضا قنادان دنبال می‌شود. محققان بر این باوراند که با آموزش مفاهیم اجتماعی به روبات‌ها می‌توانند این ماشین آلات مکانیکی را در مسیر تعامل هر چه بهتر با انسان‌ها قرار دهند.

مطلب پیشنهادی

خداحافظ دکترها، سلام روبات‌ها
آینده حوزه سلامت و بهداشت

این پروژه از چندی پیش کلید خورده و حتی مراحل اولیه آن نیز توسط گروهی از محققان که مورد حمایت «دارپا» هستند، تکمیل شده است. دارپا شاخه ای از وزارت دفاع آمریکا است که در زمینه توسعه فناوری‌های نوین نظامی فعالیت دارد. به گفته این محققان، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در نهایت به این سطح از توانمندی می‌رسند که بتوانند درک درستی از چگونگی انجام یک رفتار خاص در موقعیتی ویژه داشته باشند، دقیقا مانند انسان‌ها.

رضا قنادان، از مدیران برنامه «دارپا» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر به دنبال نزدیکی هر چه بیشتر با روبات‌های آینده، خودروهای خودران و دستیارهای دیجیتالی مجازی در تلفن‌های همراه و خانه‌هایمان هستیم، باید آنها را طوری آموزش دهیم که از قواعدی پیروی کنند که ما انسان‌ها نیز دنبال می‌کنیم.»

مثال بارزی در این زمینه به استفاده از این ماشین آلات در محیطی همچون کتابخانه باز می‌گردد. محققان می‌گویند سیستم هوش مصنوعی پاسخگویی به تلفن در کتابخانه که باید محیطی آرام داشته باشد، قابلیت پاسخگویی با صدای کم به تلفن یا ساکت کردن صدای آن را ندارد.

«دارپا» تاکنون توانسته چهارچوب کلی را برای یادگیری ماشینی ارایه کند اما هنوز همه‌چیز در ابتدای راه قرار دارد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟