نقض آشکار قوانین تجاری توسط پیونگ یانگ
کره شمالی آیپد را دوباره‌سازی می‌کند
به‌زودی تبلت آی‌پد در کره شمالی وارد بازار می‌شود ولی تعجب نکنید؛ این تبلت‌ها توسط اپل ساخته نشده است. در واقع دولت کره شمالی توسط یکی از شرکت‌های خود اقدام به طراحی و ساخت تبلتی کرده که نام آن را آی‌پد گذاشته تا باز هم نشان دهد که به هیچ‌عنوان به حقوق دیگران احترام نمی‌گذارد.

اقتصاد کره شمالی تماما در دست دولت است و در این کشور خبری از بخش خصوصی نیست. تقریبا همه وسایلی که مردم از آن استفاده می‌کنند، در داخل تولید می‌شود؛ حتی دستگاه‌های الکترونیکی مانند تبلت‌ها و کامپیوترها. هرچند همه مردم قدرت خرید این‌گونه وسایل را ندارند. در همین راستا خبری منتشر شده که باعث تعجب علاقه‌مندان دنیای فناوری شده است: Myohyang IT که یکی از شرکت‌های حوزه فناوری در این کشور و متعلق به دولت است، خبر داده که تبلت جدیدی در راه بازار است. اما خبر جالب، نامی است که برای این تبلت درنظر گرفته شده است: آی‌پد.

مطلب پیشنهادی

تماشا کنید: تبلتی که عصای دست نابینایان می‌شود
با هدف ساده‌تر کردن حرکت افراد نابینا در مکان‌های عمومی

بله درست خواندید. کره شمالی هیچ‌گاه به بحث نام برندها و علایم تجاری احترام نگذاشته اما اقدام جدید این کشور، فراتر از چیزی است که پیش از این دیده شده است. مسلما شرکت اپل از شنیدن این خبر خوشحال نیست. نام کامل تبلتی که توسط شرکت Myohyang IT ساخته شده "ریونگونگ آی‌پد" است. طبق خبر منتشر شده توسط NK News این تبلت از یک پردازنده یک گیگاهرتزی و 512 مگابایت رم بهره می‌برد. حافظه داخلی 8 گیگابایت، حافظه خارجی 16 گیگابایت و یک نمایشگر 8 اینچ از دیگر مشخصات فنی این تبلت 250 گرمی است. هم‌چنین باتری آن تا 6 ساعت شارژ نگه می‌دارد.

این اولین بار نیست که کره شمالی از روی دستگاه‌های اپل کپی‌برداری می‌کند. نمایشگاه‌های تجاری پیونگ یانگ مملو از کامپیوترهایی است که در واقع بدل آی‌مک هستند. اگر خاطرتان باشد حدود چند سال پیش هم دولت کره شمالی یک سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس به‌نام "رِداستار" منتشر کرد که شباهت خیلی زیادی با سیستم‌عامل OS X اپل دارد.

هنوز اپل نسبت به استفاده غیرقانونی از نام تجاری آی‌پد واکنش نشان نداده هرچند که حداقل خیال آن‌ها راحت است که بیرون از کره شمالی کسی علاقه‌ای به خرید این تبلت‌ها ندارد. باید دید اپل تا چه حد می‌تواند از دارایی‌های خود در برابر این‌گونه سوء‌استفاده‌ها محافظت کند.

برچسب: