پایان یک نسل ناموفق
آخرین نسل پردازنده‌های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد
23 ارديبهشت 1396
اینتل آخرین نسل از پردازنده سرور ۶۴ بیتی ایتانیوم خود را معرفی کرد و رسما دیگر این پردازنده‌ها توسعه داده نخواهند شد. اینتل در آخرین نسل چهار پردازنده از سری ۹۷۰۰ براساس معماری «کیتسون» معرفی کرد.

چیپ‌ست‌های کیتسون از چهار یا هشت هسته پردازشی برخورداراند که بر اساس فرایند 32 نانومتری اینتل موسوم به circa-2010 ساخته می‌شوند، یعنی همان فناوری که در نخستین پردازنده‌های سری Core i3/i5/i7 اینتل به کار رفته بود. تمامی چیپ‌ست‌‌های کیتسون از فناوری «فراریسمانی» (Hyperthreading) و حافظه‌های رم ECC DDR3 پشتیبانی نموده و چیپ‌ست‌های چهار و هشت هسته‌ای این خانواده به ترتیب با توان 130 و 170 وات عمل می‌کنند.

اینتل در ابتدا قصد داشت معماری کیتسون را به صورت سازگار با سوکت‌های زئون طراحی کند تا کاربران خانواده ایتانیوم بتوانند از چیپ‌ست‌های جدیدتر و حافظه‌های سریع‌تر بهره‌مند شوند، اما در سال 2013 این برنامه متوقف شد و کیتسون جایگزین سری قدیمی ایتانیوم 9500 و 9300 شد که از سوکت LGA 1248 استفاده می‌کردند.

لازم به ذکر است در حال حاضر تنها شرکت اچ‌پی از این پردازنده‌ها در سرورهای خود استفاده می‌کند. این شرکت طی قراردادی با اینتل، آنها را به ادامه ساخت چیپ‌ست‌های ایتانیوم تا پایان سال 2017 ترغیب کرده است.

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال