ادراک‌پذیری کامپیوترها
ماشین‌های هوشمند، تحقق یک رویا
جدیدترین دستاورد گوگل در زمینه هوش‌مصنوعی کمک می‌کند کامپیوتر شما، شما را درک کند. با وجود سر و صدای زیادی که از طرف افرادی همچون استیفون هاوکینگ و ایلان ماسک درباره هوش مصنوعی به راه افتاده است و خبرهای متفاوتی درباره آن می‌شنوید، هنوز راه بسیار طولانی برای آن‌که این مفهوم در نیمه دوم زندگی ما وارد شود زمان باقی است.

هوش مصنوعی آن‌گونه که ما امروزه با آن آشنا هستیم در تلاش است راهی پیدا کند تا به تواند یک گفتگوی درست با ما انجام دهد، چه برسد به آن‌که این توانایی را داشته باشد تا نصف یک شهر را خراب و ویران کند! اما پروفسور جف هینتون محقق شرکت گوگل می‌گوید: « همه این موارد خیلی زود می‌تواند شروع به تغییر کند.» پروژه هوش مصنوعی گوگل به طور موفقیت‌آمیز با مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها که به کامپیوترها چیزی به نام "حس مشترک" را در چند سال آینده هدیه می‌دهد طراحی و ساخته شده است.

در یک سطح مقدماتی، این سیستم با حجم سنگینی از داده‌های حجیمی که گوگل آن‌ها را به طور روزانه و منظم جمع آوری می‌کند سروکار دارد و سپس آن‌ها را از طریق یادگیری این‌که مردم چگونه با یکدیگر در محاوره‌های روزمره صحبت می‌کنند مورد استفاده قرار می‌دهد. مشکلی که امروزه جواب آن به دست آمده است، نزدیک به یک دهه چالش اصلی دانشمندان این حوزه بوده و آن‌ها در حال کار برای پیدا کردن راه حلی برای آن بودند. واتسون IBM تنها ماشینی است که به طور بسته و ویژه توانایی درک آن‌چه ما صحبت می‌کنیم را دارد و قادر است بر پایه یک تکرار منسجم آن‌را مورد استفاده قرار دهد.

هینتون می‌گوید: « برنامه‌نویسی آن‌طور که من آن‌را خطاب می‌کنم یک عامل فکری است که مردم می‌توانند آن‌را به یک کامپیوتر با اختصاص احتمالات عددی به لغات آموزش دهند و سپس به طور مقطع هزار بار در ثانیه آن‌ها را با یکدیگر بررسی کرده و در نهایت تصمیم بگیرد ترکیب کدامیک از این کلمات با یکدیگر به آن‌ها احساس می‌دهد. » اساس کار، به همان شیوه‌ای انجام می‌گیرد که مغز ما زبان طبیعی را با میلیون‌ها سلول عصبی به جای ترانزیستور مورد پردازش قرار می‌دهد. در حالی که ممکن است این موضوع در نگاه اول مهم به نظر نرسد، این نشانه یک تغییر بزرگ در نرم‌افزارهای تشخیص زبان به شمار خواهد رفت، که صدای ورودی را در مقیاس وسیعی متوجه شده، اما معنی هر کلمه را نمی‌دانند. هینتون در ادامه با اشاره به پیشرفت‌هایی که در این زمینه در دنیای رایانه‌ها به وجود آمده است و روش‌هایی که کامپیوترها با استفاده از آن‌ها توانایی درک صحبت‌های ما را دارند صحبت‌های خود را ادامه داد و درباره یکسری از مشکلاتی که به عنوان نسل بعدی چالش‌های ماشین‌ها در زمینه شوخی کردن و صحبت‌های سیاسی است به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت. هنیتون می‌گوید ایده‌های در این زمینه در دست اقدام هستند اما هنوز در مراحل اولیه خود به سر می‌بردند. هینتون می‌گوید: « پیاده‌سازی حالت طنز یک موضوع بسیار سخت است. شما باید در این موضوع استاد باشید. اما بعضی از مردم اصلا به مقوله طنز نمی‌پردازند. کامپیوترها پیش از بسیاری از مردم در حال رسیدن به چنین سطحی هستند.»

هینتون در پایان صحبت‌های خود ضمن کم اهمیت جلوه دادن صحبت‌های ایلان ماسک مدیرعامل تسلا موتور که گفته بود:« خطر هوش‌مصنوعی به مراتب بیشتر از سلاح‌های هسته‌ای است و بشریت باید درباره طراحی ماشین‌هایی که می‌توانند برای خودشان فکر کنند هوشیار باشند.» افزود: «آن‌چه ما از عملکرد NSA مشاهده کرده‌ایم، نگرانی‌هایی به مراتب بیشتر از چیزی که من یا همکارانم در آزمایشگاه در حال کار روی آن‌ها هستیم را در بر دارد. من بیشتر درباره اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است نگران هستم. من از این موضوع نگران هستم که شما فناوری تولید کنید که بهتر کار کند و به NSA کمک کنید از آن سوء استفاده بیشتری ببرد. من در این مورد بیشتر از ربات‌های قاتل نگران هستم.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟