تصمیم جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی
شبکه‌های اجتماعی خارجی باید مجوز بگیرند
در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی، مصوب شد که پیام‌رسان‌های خارجی یا همان شبکه‌های اجتماعی موبایل باید برای فعالیت مجوز دریافت کنند.

امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی در حاشیه مراسم رونمایی از نخستین سیستم عامل کودک درخصوص مصوبه اخیر شورای‌عالی فضای مجازی اظهار داشت: «بخشی از مسئولیت دستگاه‌های اجرایی در حوزه کیفیت اعطای مجوز به پیام‌رسان‌ها که مدل و ترکیب انجام این کار در این جلسه  روشن شد تا دستگاه‌های مرتبط بدانند چگونه آئین‌نامه اعطای مجوز به پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی را تهیه کنند.»

مطلب پیشنهادی

اپراتورها زیر ذره‌بین رگولاتوری
به‌زودی گزارش ارزیابی سالانه اپراتورها در سال 95 اعلام می‌شود

معاون مرکز ملی فضای مجازی افزود: «در تمام دنیا پیام‌رسان‌های مهمی که می‌خواهند فعالیت داشته باشند، باید در چارچوب و پروتکل خاص فعالیت کنند و توافق و قراردادی میان آنها و کشور مد نظر صورت می‌گیرد تا اصول، مقررات و مبانی آن کشور را در قالب این توافق و مجوز فعالیت رعایت کند. البته در کنار این توافق، یکسری حمایت‌ها و تسهیلاتی نیز شامل حال این شبکه‌های خارجی می‌شود. نباید فعالیت غیرقانونی در این حوزه صورت گیرد و هیچ‌کس پاسخگو نباشد.»

خوراکیان با بیان اینکه تاکنون شیوه‌ای برای دریافت مجوز پیام‌رسان‌های خارجی در کشور وجود نداشت، افزود: «چنانچه پیام‌رسانی حتی اگر مراجعه می‌کرد و می‌خواست که مجوز برای فعالیت رسمی بگیرد، هیچ نقشه راهی برای آن آماده نبود، اما هم‌اکنون در این مصوبه یک کارگروه موظف به فعالیت در این حوزه شده است تا مسیر برای فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی مشخص شود. در مرحله بعد، این مسیر را برای پیام‌رسان‌های خارجی اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا شرایط فعالیت در ایران برایشان تبیین شود و از این مسیر بتوانند به صورت قانونمند عبور کنند. در این فاصله همچنین همراهی می‌کنیم تا شرایط موجود هم حفظ شود و در عین حال از برخی آسیب‌ها نیز پیشگیری به عمل آید و ظرفیت‌های مثبت تقویت شود.»

 

ایسوس

نظر شما چیست؟