توسط پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر
نسخه ایرانی ربات پیشخدمت رستوران ساخته شد
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند دو نوع روبات خوش‌آمدگو و سرویس‌رسان را برای بکارگیری در رستوران‌ها طراحی و بسازند.

اسماعیل مهرابی، فارغ‌التحصیل رباتیک از دانشگاه امیرکبیر درخصوص پروژه طراحی و ساخت ربات خوش‌آمدگو و سرویس‌رسان که قرار است در یک مجتمع رباتیکی حضور یابند، اظهار داشت: «نزدیک یک سال است این پروژه ملی و تکنولوژیک در زمینه رباتیک را آغاز کردیم. قرار است در آینده‌ای نزدیک، اولین مجتمع رباتیکی ایران و یکی از بهترین مجتمع‌های هوشمند دنیا را راه‌اندازی کنیم که در آن تعدادی ربات شامل ربات‌ خوش‌آمدگو و سرویس‌رسان با تعامل با انسان به آنها سرویس‌رسانی می‌کنند. این ربات‌ها دارای حس شنوایی بوده و از قابلیت تعامل با انسان بهره می‌برند و می‌توانند به چند زبان زنده دنیا صحبت کنند. حدود یک سال است که فاز تحقیقاتی این پروژه توسط شرکت آینده رباتیک سبز آرسام در دانشگاه امیرکبیر آغاز شده است و به‌زودی شاهد ارائه آن در سطح عمومی خواهیم بود.»

این محقق با تاکید بر اینکه طراحی این ربات بومی بوده است، خاطر نشان کرد: «قرار است طی چند ماه آینده و در سال جدید، اولین مجتمع رباتیکی ایران را راه‌اندازی کنیم. همچنین روند سفارش در این مجتمع به‌صورت مدرن و تکنولوژیک بوده و ثبت سفارش‌ از طریق تبلت‌های روی میزها انجام می‌شود و پرداخت هزینه نیز می‌تواند به‌صورت الکترونیکی و آنلاین باشد.»

وی با بیان اینکه این مجتمع با بیش از چند ربات می‌تواند سرویس ارائه کند، گفت: «برای حرکت این ربات‌ها هیچ مسیری مشخص نمی‌شود و یکی از چالش‌های مهم رباتیک در سطح جهانی همکاری و تعامل ربات‌ها با یکدیگر است، به‌گونه‌ای که با هم برخوردی نداشته باشند و ما موفق به پیاده‌سازی این مهم شده‌ایم. اکنون ربات‌ها بدون داشتن مسیر قبلی به‌درستی راه خود را برای رسیدن به مقصد طی می‌کنند. یکی از خصوصیات این ربات ها هوشمند بودن است و با انسان‌ها به‌خوبی تعامل دارند. این ربات‌ها با انسان‌ها حرف می‌زنند، می‌توانند حس خوشحالی و یا ناراحتی را توسط چهره خود به انسان منتقل کنند و درنهایت حس یک همزیستی جدید و دوست داشتنی را القا کنند. اکثر ربات‌های خارجی روی خطوط مشخصی مسیریابی و حرکت می‌کنند و هیچ تعاملی با انسان ندارند؛ در صورتی‌که ربات‌های ما مسیر بهینه برای حرکت را توسط الگوریتم‌های هوشمند انتخاب می‌کنند.»

 

برچسب: 

مطالب پربازدید روز