در دانشگاه تورنتو
یک دانشجوی ایرانی رباتی نابغه ساخت
پرهام اعرابی، استاد ایرانی دانشگاه تورنتو و ونزی‌ گو موفق به ابداع الگوریتمی شده‌اند که یادگیری از طریق درک دستورات و فرامین انسان را برای ربات‌ها ممکن می‌کند. به این ترتیب، ربات ساخته شده نه تنها می‌تواند آنچه که به وی آموخته می‌شود را یاد بگیرد؛ بلکه می‌تواند از آموخته‌های خود در حدی فراتر از انتظار برای ارتقای دانش و علم استفاده کند.

در آزمایش این دو محقق، ربات طراحی شده توانست با بررسی تعداد عکس، رنگ‌های مختلف موهای انسان را درک کند، طول موها را اندازه بگیرد و اقداماتی از این دست را انجام دهد. توان یادگیری این ربات تا ۱۶۰ درصد بیش از روش‌های متعارف آموزشی بوده و از انتظارات مهندسان طراح خود نیز فراتر رفته است. پرهام اعرابی در این مورد می گوید: «ربات با استفاده از الگوریتم ما آموخت که چگونه باید موارد دشوار و مرزی را طبقه‌بندی کند و توانست بافت موی افراد در عکس را از بافت پس‌زمینه سر آنها متمایز کند. گویا معلمی در حال آموزش یک کودک باشد و در نهایت آموخته‌های کودک از حدی که خود معلوم در ابتدا به وی آموخته، فراتر برود.»

تا به حال روش مورد استفاده برای آموزش ربات‌های هوش‌مصنوعی مبتنی بر ارائه مجموعه‌ای از داده‌ها به آنها و درخواست از آنها برای تصمیم‌گیری بر مبنای پارامترهایی مشخص بوده است. در روش جدید آموزش الگوریتم‌ها با گفتگو با ربات و تعلیم مستقیم وی انجام شده است. این روش توانمندی‌های محصولات مبتنی بر هوش‌مصنوعی را به شدت ارتقا خواهد داد.

 

 

ایسوس

نظر شما چیست؟