راهنمای دریافت نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی خودرو
15 فروردين 1400
 نرخ معاینه فنی خودرو در سال 1400
هدف از انجام معاینه فنی خودر، آزمون آلاینده ها در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه گیری میزان آلاینده های حاصل از احتراق موتور بیان می کند. یکی از مهم ترین بخش های معاینه فنی و تضمین کننده ایمنی خودرو، کارایی سیستم ترمز خودرو است که در صورت رد شدن در هر یک از آزمون های تست ترمز شامل ترمز جلو، عقب، ترمز دستی، به تفکیک چپ وراست لازم است اشکالات برطرف شود. مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران نرخ معاینه فنی خودرو 1400 را اعلام کرد. در ادامه به نرخ معاینه فنی خودرو 1400/ معرفی مراکز معاینه فنی در سراسر ایران و دریافت نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی- سال 1400 اشاره شده است.

shabake-mag.jpg

مطلب پیشنهادی

راهنمای نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی خودرو سال 1400

رایگان شدن هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی ها-بهار 1400

** مدیر عامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از رایگان شدن هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی ها در پنج مرکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد.

**  از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌های شهرتهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است.

** خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده نمایند. 

 

 معاینه فنی خودرو- سال 1400 

 • همه خودروهایی که در سطح شهر تهران تردد می‌کنند ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند.
 • خودروهای غیر پلاک تهران هم از این موضوع مستثنی نیستند و در صورت تردد در پایتخت روزانه 50 هزار تومان جریمه‌ می‌شوند، بنابراین همه خودروها به لحاظ معاینه فنی زیر ذره‌بین شهرداری و پلیس هستند.
 • البته طی سال‌های اخیر استقبال تهرانی‌ها از معاینه فنی خودرو بیشتر شده که دریافت تخفیف برای ورود به طرح ترافیک از عمده دلایل آن است اما راکبان موتورسیکلت‌ها همچنان قانون گریزند و برای دریافت معاینه فنی موتورسیکلت مراجعه نمی‌کنند.
 • خودروهای فاقد معاینه فنی فقط درصورت تردد جریمه می‌شوند.
 • فراموش نکنید که در صورت اخذ معاینه فنی برتر، در سال 1400 می‌توانید از تخفیف 30 درصدی برای ورود به محدوده طرح ترافیک بهره ببرید.
 •  ضمنا تاکید می‌گردد پذیرش خودروهای تاکسی در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می‌گردد و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه نمایند.

نرخ جدید معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین- بهار 1400 

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیئت دولت در خصوص تعرفه معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین را به وزارت خانه های راه و کشور ابلاغ کرد که بر این اساس:

 •  تعرفه معاینه فنی خودروهای سبک بنزین سوز و دوگانه سوز 47 هزار تومان
 •   تعرفه معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه سنگین دوگانه سوز 71 هزار و 600 تومان
 •  تعرفه معاینه فنی موتورسیکلت های بنزین سوز 12 هزار تومان

نرخ معاینه فنی خودرو 1400 

نرخ خدمات معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین برای سال 1400 ، ازسوی هیئت وزیران، به وزارتخانه های کشور و سازمان راه و شهرسازی، مطابق جدول زیر، می‌باشد:

نرخ معاینه فنی خودروهای سبک بنزینی

شرح خدمات

هزینه معاینه فنی

آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

47 هزارتومان

*قیمت درج شده در جدول فوق، نرخ مصوب سال 1400 است.

نرخ معاینه فنی خودرو گازسوز

 • برای خودروهای «سبک دوگانه سوز»، هزینه معاینه فنی دقیقا معادل هزینه خودروهای «سبک بنزینی» است با این تفاوت که مالکان خودرو باید هزینه دیگری را هم برای بازرسی چشمی (تجهیزات و مخزن گاز) پرداخت کنند. 
 • توجه داشته باشید که مخازن خودروها تا 6 سال پس از تاریخ درج تولید، نیازی به تست فنی ندارند. در صورت انجام تست نیز، تست مخزن تا 2 سال اعتبار دارد.

نرخ معاینه فنی خودروهای سبک گازسوز

شرح خدمات

هزینه معاینه فنی

آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

47 هزارتومان

بازرسی چشمی تجهیزات 1

10 هزارتومان

بازرسی چشمی مخزن 2

12 هزارتومان

مجموع هزینه

69 هزارتومان

(1):به جز دو مخزن / (2):بدون بازکردن
*قیمت درج شده در جدول فوق، نرخ مصوب سال 1400 است.

نرخ معاینه فنی خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز

شرح خدمات

هزینه معاینه فنی

آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

71.600 هزارتومان

بازرسی چشمی تجهیزات 1

10 هزارتومان

بازرسی چشمی مخزن 2

12هزارتومان

مجموع هزینه

93.600 هزارتومان

(1):به جز دو مخزن / (2):بدون بازکردن
*قیمت درج شده در جدول فوق، نرخ مصوب سال 1400 است.

نرخ معاینه فنی موتورسیکلت

شرح خدمات

هزینه معاینه فنی

آزمون آلایندگی، ایمنی و صوتی

12 هزارتومان

مراکز معاینه فنی در سراسر ایران

مراکز معاینه فنی تهران

اعتبار و مهلت معاینه فنی

1- برای موتورسیکلت، سواری شخصی و دولتی سبک: یک سال
2- برای عمومی سبک و سنگین با عمر کمتر از 10 سال: شش ماه
3- عمومی سبک و سنگین با عمر بیشتر از 10 سال: سه ماه


هشدار به مالکان خودروها با پلاک غیر تهران 

علاوه بر خودروهای پلاک تهران هر خودروی غیر از پلاک تهران نیز که در سطح شهر بدون داشتن معاینه فنی خودرو تردد کند روزانه 50 هزار تومان جریمه می‌شود ولی خودروهایی که ترددی نداشته و یا در پارکینگ هستند به دلیل نداشتن معاینه فنی خودرو جریمه نمی‌شوند.

افزایش نرخ معاینه فنی در سال 1400 

سازمان حمایت از مصرف‌کننده و شورای رقابت در این زمینه موضوعاتی را در نظر گرفته‌اند و پیشنهادات به وزارت کشور ارسال شده است این موضوع در حال نهایی شدن است و در روزهای آتی به نتیجه خواهد رسید.

در مورد میزان افزایش نرخ انجام معاینه فنی خودرو با توجه به شرایط جامعه تصمیم‌گیری می‌شود ولی این افزایش نرخ حداقل 30 تا 40 درصد خواهد بود.


 دریافت نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی- سال 1400 

خودروهایی که باید در سال 1400 معاینه فنی بگیرند

براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی خودرو سال 1400 و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودرو، امسال 3 گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی خودرو اقدام کنند.

1. طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از 4 سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی خودرو هستند.

 • بر اساس این گزارش مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت 1394 و ماقبل آن
 •  خودروهای وارداتی سال 2015 (با آغاز سال جدید میلادی 2020 تمامی خودروهای وارداتی 2015  و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.)
 • همچنین خودروهای عمومی سال 1397 و ما قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را اخذ کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که فاقد گواهینامه معاینه فنی خودرو هستند اعمال قانون کنند.

 • همچنین در خصوص خودروهای سنگینی که زیر یک سال از عمر آن ها می گذرد از معاینه فنی معاف هستند و خودروهای سنگین تا ده سال مدت معاینه فنی آن ها 6 ماه است و خودروهای بالای 10 سال 3 ماهه هستند. لیست مراکز معاینه فنی سنگین

سوالات مهم درباره معاینه فنی خودرو

 • در صورت داشتن هرگونه سوال درباره معاینه فنی خودرو و موتورسیکلت و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر، کافی است با مرکز تماس ستاد معاینه فنی تهران به شماره تلفن 41787 تماس بگیرید.

معاینه فنی تهران با شهرستان متفاوت است؟

 • از سال 1395 به بعد، تمامی مراکز معاینه فنی سبک و از سال 1397 نیز تمامی مراکز معاینه فنی سنگین به سامانه یکپارچه سیمفا متصل شده‌اند. بنابراین معاینه فنی صادر شده در هیچ مرکزی و در هر شهری، متفاوت با بقیه مراکز سراسر کشور نیست.

خودروهای پلاک قدیم، معاینه فنی می‌گیرند؟

 • خیر! چنین خودروهایی ابتدا باید برای گرفتن پلاک ملی اقدام کنند.

معاینه فنی خودروهای فرسوده چگونه است؟

 • خیر! طبق قانون هوای پاک، صدور معاینه فنی برای انواع وسایل نقلیه فرسوده، ممنوع است. سن فرسودگی نیز براساس مصوبه هیات وزیران، مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

معاینه فنی خودروهای فرسوده چگونه است؟

ایسوس

نظر شما چیست؟