16/02/1398 - 21:50
چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم
بر اساس بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور بالا رفتن امنیت شبکه بانکداری الکترونیکی از اول خرداد ماه 98 تمامی بانک‌های سراسر کشورموظف به حذف رمز دوم ثابت و جایگزین نمودن رمز دوم یکبار مصرف هستند. در ادامه مطلب نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات توضیح داده شده است.

رمز دوم یکبار مصرف چیست؟

این روزها کلاهبرداری اینترنتی با روش‌های مختلف برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی در کشور بسیار گسترده شده و بسیاری از کسانی که اطلاعات کمی از روش‌های سارقان امروزی دارند دچار ضررهای هنگفتی شده‌اند. پلیس فتا اعلام کرده که در سال ۹۷، ۲۰ تا ۲۵ هزار پرونده برداشت غیرمجاز که بخش مهمی از آنها به‌خاطر ناآگاهی مردمی بوده تشکیل شده است. در این میان، براساس آنچه پلیس فتا اعلام کرده فیشینگ عامل شکل‌گیری یک‌سوم جرایم سایبری در کشور است. به همین‌خاطر استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف به جای رمز ثابت در دستور کار قرار گرفته است؛ به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود با جایگزین شده رمز دوم یک‌بار مصرف از سوی تمامی بانک‌ها می‌توان میزان قربانیان فیشینگ را به‌طور جدی کاهش داد. به‌خاطر همین مقرر شده است که از خرداد‌ماه98 رمز دوم ثابت حذف شود و رمز دوم یک‌بار مصرف فعال شود.

مطلب پیشنهادی

آخرین اخبار واریز سود سهام عدالت در سال 98
مبلغ واریز سود سهام عدالت در اردیبهشت 98

دانلود اپلیکیشن رمز یکبار مصرف بانک صادرات (ریما)

چگونه برنامه رمز یکبار مصرف ریما را راه‌اندازی  کنیم؟

1. ثبت نام

پس از نصب برنامه اندروید برروی گوشی، کاربر می تواند برنامه (رمز یک بار مصرف) را اجرا کند. بعد از اجرای برنامه ، کاربر تصویر زیر را مشاهده خواهد کرد. در مرحله اول، ثبت نام صورت می پذیرد. دقت شود گوشی به اینترنت متصل باشد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

در این مرحله کاربر رمز خود را تعریف می کند. رمز باید حداقل 6 کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد، و همچنین یکی از کاراکتر های خاص باشد. در صورتی که در رمز همه این موارد رعایت شده باشد، کاربر وارد مرحله بعد می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

در این مرحله الزم است کاربر شماره موبایل خود را وارد نماید و دکمه ارسال پیامک را لمس کند. یک کد تایید از طریق پیامک برای کاربر ارسال می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

الزم است کاربر کد تایید دریافتی را در محل مربوطه وارد کند و دکمه تأیید را لمس نماید. کاربر مدت زمان مشخصی فرصت دارد تا کد دریافت شده را وارد نماید، در غیر اینصورت کد تایید منقضی میگردد. پس از این مرحله، فرآیند ثبت نام تکمیل می گردد. از این مرحله به بعد کاربر می تواند به صورت آفلاین و بدون اتصال گوشی به اینترنت بقیه مراحل را انجام دهد.

2. ورود

پس از اتمام مراحل ثبت نام ،کاربر در هربار باز کردن برنامه صفحه ورود را مشاهده خواهد نمود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

در این بخش کاربر میتواند نحوه ورود خود به برنامه را انتخاب کند. کاربر میتواند یکی از روشهای  ورود با اثر انگشت و یا رمز را برای ورود به برنامه  رمز یک بار مصرف  انتخاب نماید.

ورود با استفاده از اثر انگشت:
کاربر در ابتدا با لمس دکمه ورود با اثر انگشت و ورود رمز خود اقدام به تعریف اثر انگشت می نماید.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

پس از تعریف اثر انگشت می تواند از این به بعد عالوه بر رمز عبور عادی، برای ورود آسان با اثر انگشت نیز اقدام نماید. در این حالت کافی است انگشت خود را برروی سنسور گوشی قرار دهد.

ورود با استفاده از رمز:
کاربر از طریق رمز تعریف شده در مرحله ثبت نام می تواند اقدام به ورود به برنامه نماید. رمز باید حداقل 6 کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد، و همچنین یکی از کاراکتر های خاص باشد. توجه: در صورت ورود اشتباه رمز و یا اثر انگشت بیش از سه بار کاربر مجددا وارد صفحه ثبت نام می شود و مراحل ثبت نام از اول باید صورت پذیرد. این تعداد قابل تغییر می باشد.

ثبت توکن های رمز یک بار مصرف

پس از ورود، کاربر وارد صفحه تعریف رمز یک بار مصرف می شود. همانطور که مشاهده می شود در این صفحه رمز دریافتی از طریق درگاه خودپرداز و رمز دریافتی از طریق پیامک از کاربر دریافت می شود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

کاربر می تواند با مراجعه به خود پرداز های بانک مربوطه، و انتخاب گزینه فعال سازی رمز اول یا دوم یک بار مصرف، رمز مورد نظر خود را فعال نماید. در این مرحله، یک توکن دو بخشی شامل ۸ کاراکتر که از طریق رسید بانکی و مابقی آن از طریق پیامک به کاربر تحویل داده شده است، می بایست در محل مربوطه وارد شود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

پس از ورود رمزهای دریافتی با لمس کلید ثبت ، هر 60 ثانیه یک رمز جدید تولید خواهد شد که در برنامه قابل مشاهده است. افزودن توکن جدید با عالمت (+) و مشاهده رمز های یک بار مصرف تولید شده با علامت قفل امکانپذیر می باشد. رمز های یک بار مصرف پس از ثبت توکن ها برای رمز اول یا دوم یک بار مصرف ، رمز های یک بار مصرف 60 ثانیه ای تولید خواهد شد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

برای رمز دوم نیز به همین صورت، رمز های دریافتی از درگاه و پیامک وارد و ثبت می شود و رمز دوم یک بار مصرف تولید می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

نکات:

1 .برای استفاده از نرمافزار رمز یک بار مصرف، کاربر باید ساعت و تاریخ تلفن همراه خود را روی حالت خودکار (time and date Automatic ) تنظیم کند. برای این کار می تواند در بخش مربوط به تنظیمات (Settings ) گوشی خود، تنظیمات روز و تاریخ (time and Date ) گوشی را بر روی حالت خودکار قرار دهد. حتماً تنظیمات گوشییی روی حالت خودکار تنظیم شود. اگر تنظیمات زمان و تاریخ دستگاه کاربر روی حالت خودکار نباشد، این برنامه به درستی کار نخواهد کرد و رمزهای تولید شده برای کارتهای بانکی نامعتبر خواهد بود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

2 .نسخه اندروید تلفن همراه باید باالتر از API19 ، 2.4 باشد.

3 .تلفن همراه شما نباید ROOT شده باشد.

4 .شماره تماس وارد شده در درگاه برای دریافت توکن باید با شماره تماس وارد شده برروی نرم افزار هنگام ثبت نام یکسان باشد.

چگونه بدون نصب اپلیکیشن رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات بگیریم؟

بانك صادرات ايران به منظور افزايش رفاه حال مشتریان امكان دريافت رمز دوم يكبار مصرف از طریق سامانه همبانک (#٧١٩*) را فراهم ساخت.

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات کافیست کد دستوری (#٧١٩*) را در قسمت تماس گوشی شماره‌گیری کرده و مراحل را طی کنید تا براحتی بتوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را تهیه کنید.

 

مشکلات رایج در هنگام فعال‌سازی رمز دوم پویا (یکبار مصرف) کارت

 

در هنگام ثبت‌نام در اپلیکیشن «ریما»، کد فعال‌سازی پیامکی را در تلفن همراه خود دریافت نمی‌کنم؟

 • علت ١: شماره موبایل در هنگام ثبت‌نام اشتباه وارد شده است.
 • علت ٢ : شبکه تلفن همراه (آنتن دهی) در محل وجود ندارد.
 • علت ٣ : سرشماره ارسال پیامک ( ٩٨٣٠٠٠٩٤٠ ) در لیست سیاه تلفن همراه است.

در هنگام نصب نرم‌افزار «ریما»، خطای (مشکلی در تجزیه این بسته وجود دارد) دریافت می‌کنم و عملیات نصب انجام نمی‌شود. 

 • نسخه اندروید کمتر از ٤.٣ است.

 نمی‌توانم نرم افزار «ریما» را دانلود کنم. 

 • علت ١ : در تنظیمات گوشی، قسمت امنیت، سپر ایمنی google play فعال است. برای رفع محدودیت به بخش تنظیمات تلفن همراه، قسمت امنیت، سپر ایمنی play اسکن برنامه‌ها با سپر ایمنی  رفته و گزینه play را غیر فعال کنید. 
 • علت ٢: ممکن است محدودیت ایجاد شده توسط مرورگر صورت گرفته باشد. از مرورگر بروز شده دیگری استفاده کنید. در برخی موارد با نگه داشتن انگشت بر روی «بارگیری پیوند» یا لینک دانلود در سایت بانک و انتخاب گزینه Download link دانلود انجام می گیرد. 

هنگام فعال‌سازی رمز پویا (یکبار مصرف) در خودپرداز، پس از وارد کردن شماره همراه پیغام  «با عرض پوزش امکان ادامه عملیات وجود ندارد» دریافت می‌کنم.

 • شماره موبایل وارد شده در خود پرداز متعلق به شما نیست. شماره همراه اعلام شده به بانک متفاوت است. برای حل این مشکل با به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر به شعبه مراجعه کرده و درخواست کنید شماره تلفن همراه ثبت شده برای شما اصلاح شود.

 هنگام وارد کردن کدهای دریافت شده از طریق خودپرداز و پیامک در «ریما» پیغام «کد دریافتی از مرکز صحیح نیست» مشاهده می‌شود.

 • علت ١: هنگام وارد کردن رمز چاپ شده بر روی رسید خودپرداز در قسمت «رمز دریافتی از طریق درگاه» کاراکترها اشتباه وارد می‌شود. معمولا کاراکتر O و عدد صفر یا حروف l و I با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.
 • علت ٢ : رمزهای دریافتی از خودپرداز و پیامک جابجا وارد می‌شوند. رمز خودپرداز باید در فیلد بالا و رمز پیامکی در فیلد پایین وارد شود.
 • علت ٣ : کد پیامکی بصورت ناقص دریافت شده یا به صورت ناقص در «ریما» کپی می‌شود. رمز پیامکی باید ١٠٨ کاراکتر بوده و شروع آن با ٦رقم اول شماره کارت – ٤ رقم آخر شماره کارت- عدد ٢ باشد. به عنوان نمونه: 
 • ٢ - ١٢٣٤ - ٦٠٣٧٦٩
 • علت ٤ : چند رمز فعال‌سازی دریافت شده بصورت جابجا وارد می‌شود. برای اینکه بخش اول رمز که بر روی رسید خودپرداز چاپ می‌شود و بخش دوم رمز که از طریق پیامک دریافت می‌شود، برای کارت‌های مختلف بصورت جابجا وارد نرم افزار ریما نشود، یکی یکی درخواست فعال‌سازی رمزیکبار مصرف اول و دوم را برای کارت یا کارت‌های خود بر روی خودپرداز ثبت کنید.
 • علت ٥ : در هنگام ثبت نام «ریما»، شماره همراهی غیر از شماره موبایل اعلام شده به بانک وارد شده است.

نرم افزار ریما تولید رمز اشتباه می‌کند. 

 • علت ١: در تنظیمات تلفن همراه، تاریخ و زمان تنظیم نیست. تاریخ و زمان (date and time) تلفن همراه خود را روی حالت خودکار (Automatic date and time) قرار دهید.
 • علت ٢ : کارت برای انجام عملیات با رمز دوم مسدود است. (ورود بیش از حد رمز دوم اشتباه). به خودپرداز بانک صادرات مراجعه کرده و ابتدا رمز دوم ثابت جدید معین کنید (در صورتی که هنوز رمز دوم ثابت به دستور بانک مرکزی حذف نشده باشد) و سپس مجددا فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف را انجام دهید.

سامانه همبانک چیست؟

به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران، اين بانك به منظور تسهيل بيشتر در خدمات بانكداري نوين امكان دریافت رمز دوم یکبار مصرف جهت ورود به سامانه اینترنت بانک سپهر وتولید امضاء دیجیتال (OTP) را فراهم كرد كه با استفاده از این خدمت هموطنان می توانند با شماره گیری #٧١٩*و انتخاب گزینه OTP(كليد٩)، رمز دوم یکبار مصرف یا امضای دیجیتال رمز جهت ورود به سامانه اینترنت بانک سپهر و همچنین امضای دیجیتال جهت انتقال وجه درسامانه مذکور را دریافت نمايند.
براساس این گزارش مشتریان این بانک که دارای سیم کارت هاي اپراتورهاي مختلف می باشند در همه نقاط کشور می توانند با شماره گیری #٧١٩* از خدمات ussd این بانک شامل: مانده کارت، سه گردش آخر کارت، خرید شارژ سیم کارت اعتباری، پرداخت قبوض و مدیریت کارت‌ها آسان تر و سریع تر از سایر درگاهها بهره مند گردند.  بنحوی که استفاده از این سامانه علاوه بر سرعت و دقت بالاتر از رفت و آمدهای غیر ضروری در وقت صرفه جویی می کند.
شايان ذكر است سامانه همبانك صادرات ايران به دليل قابليت و تنوع در خدمات با استقبال ويژه متقاضيان مواجه شده به گونه اي كه مشتركان اين سامانه هر ماه حدود ٦ ميليون تراكنش بانكي را از طريق آن به انجام مي رسانند.


برای آموزش نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف سایر بانک‌ها اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟