ناصرعلی سعادت درخصوص پروانه‌‌های FCP می‌گوید
تمدید انحصار مجوز فیبر نوری صحت ندارد!
کنفرانس خبری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صبح روز یکشنبه 30 خردادماه در سالن کنفرانس دبیرخانه سازمان و با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد. "وضعیت اخذ پروانه FCP توسط بخش خصوصی و تمدید انحصار مجوز فیبر نوری" موضوعاتی بودند که در این نشست خبری مطرح و مورد بررسی قرار گرفتند. در این کنفرانس خبری آقایان کریمی مسئول، توسلی قائم مقام و بیدآبادی از اعضای کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نصر و همچنین عبدی از شرکت افرانت و فتاحی از شرکت آسیاتک نیز حضور داشتند. پس از صحبت‌‌های رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و مسئولین کمیسیون، خبرنگاران پرسش‌ها و نگرانی‌های خود را درخصوص پروانه FCP مطرح کردند.

در ابتدای این کنفرانس خبری، ناصرعلی سعادت رئیس سازمان نصر با تاکید بر لزوم پایان بخشیدن به انحصار مجوز فیبرنوری، از حضور در جمع خبرنگاران ابراز خوشنودی کرد و گفت: "این موضوع که قرار است دوره حفاظت مجدداً تمدید شود، یک سوء تفاهم یا شایعه است که متاسفانه نگرانی‌هایی را نیز ایجاد کرده است. برای روشن شدن این موضوع، خلاصه‌ای از آنچه در این چند سال اتفاق افتاده را مرور می‌کنم. از حدود دوازده سال پیش، بحث خدمات اینترنت و ارتباطات دیتا در کشور در چارچوب پروانه‌‌هایی ارائه می‌شد. در این میان مشکلاتی وجود داشت که در دو سال گذشته با تعاملات جدی میان بخش خصوصی و دولت به ویژه کمیسیون تنظیم مقررات، تصمیم گرفته شد تا همانطور که ارتباطات سیار دارای پروانه است، ارتباطات ثابت نیز فازغ از تکنولوژی و با امکانات بخش خصوصی، از این پروانه‌‌ها بهره‌‌مند شود تا با سرمایه‌‌گذاری، به توسعه ملی کمک کند. نتیجه این تعاملات، شکل‌گیری FCP (دریافت پروانه ارتباطات ثابت) بود که پس از تصویب آن و در خرداد سال گذشته، حدود 27 تقاضا از شرکت‌ها دریافت شد و در نهایت، 18 درخواست مورد پذیرش قرار گرفت. لذا بخش ارائه خدمات دیتا، ارتباطات ثابت، ارتباطات بی‌سیم ثابت و فیبر نوری در غالب پروانه FCP‌ دیده شده است. زمانی که اصول حاکم بر این مجوز در حال تهیه بود، بحث "فیبر" از مباحث اساسی آن بود که طبق آن، دارندگان این پروانه مجاز بودند تا از خدمات فیبر نوری ثابت استفاده کنند. قرار شد پس از اتمام دوره‌های حفاظت، پروانه‌های صادر شده در گذشته نظیر وایمکس‌، در یک فضای برابر و عادلانه در کنار بخش خصوصی فعالیت کنند."

اجرای مفاد پروانه FCP را به شدت دنبال می کنیم

سعادت ادامه داد: "در حقیقت مانند کشورهای دیگر، بخش خصوصی با سرمایه‌‌گذاری، همت و تلاش خود باعث رونق و توسعه کشور شود. این اصول مورد موافقت قرار گرفت و FCP تصویب شد و خوشبختانه تا امروز، 13 شرکت این پروانه را اخذ کرده‌اند." ناصرعلی سعادت با اشاره به موضوع اصل 44 و اقتصاد مقاومتی افزود: "طبق این اصل، اقتصاد ما بر مردم متکی است و مردم نیز همین بخش خصوصی است که باید برای سرمایه‌گذاری تشویق شده تا وابستگی کشورمان به صنعت نفت و منابع ملی کمتر شود تا در قبال آن، منابع انسانی و بخش‌های اشتغال‌زا فعال شوند." 

رئیس سازمان نصر درخصوص خبر تمدید انحصار مجوز فیبر نوری گفت: "ما پروانه FCP را اعطا می‌کنیم تا بخش خصوصی با امنیت فکری کامل، دارایی خود را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده و حتی سرمایه‌گذار خارجی نیز جذب کند. بنابراین اگر کوچک‌ترین خدشه‌ای به آن وارد شود، اعتماد بخش خصوصی و هر نوع سرمایه‌گذاری از بین خواهد رفت. پروانه صادر شده به بخش خصوصی 10 ساله است که از این مدت، بیش از 5 سال آن نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. حال برای آنکه دریافت‌‌کننده پروانه مطمئن باشد که خدمات آن پس از چند سال هزینه کردن به سودآوری خواهد رسید، باید به پروانه صادر شده FCP‌ اعتماد کامل داشته باشد. خوشبختانه دکتر واعظی هم نگاه و تاکید ویژه‌ای به بخش خصوصی دارند که همینجا از ایشان تشکر می‌کنم. با توجه به تعهدات دولت به بخش خصوصی، تمدید انحصار پروانه‌های فیبر نوری را تایید نمی‌‌کنم و اطمینان می‌‌دهم که موضوع پروانه FCP از طرف کمیسیون نیز با جدیت پیگیری خواهد شد."

با اطمینان می‌گویم تمدید انحصار مجوز فیبر نوری صحت ندارد

کریمی، مسئول کمیسیون اینترنت استان تهران درخصوص نگرانی‌های به وجود آمده در کمیسیون گفت: "درخواست بخش خصوصی این است که سرمایه‌‌گذاری در فضای رقابتی صورت گیرد تا هم به نفع مصرف‌‌‌کننده باشد و هم باعث پویایی اقتصاد کشور شود. مجوز FCP، یکپارچه‌سازی برخی از مجوزها بود که در لایه دسترسی، دو قسمت نیز به بخش ارتباطات سیمی اضافه شد. هفته گذشته بخش‌هایی از آن تعیین تکلیف شد و به زودی شاهد حرکت‌‌های خوبی در این بخش خواهیم بود. اما مسئله فیبر نوری و دوره حفاظت، مواردی هستند که تکلیف آنها در ماه‌‌های آینده مشخص می‌شود و با توجه به نزدیکی به پایان دوره حفاظت شرکت ایرانیان نت، امیدواریم  که تا پایان مردادماه این موضوع نیز به نتیجه برسد تا زمینه لازم برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود."

کریمی مسئول کمیسیون اینترنت استان تهران

کریمی درخصوص کاهش قیمت اینترنت گفت: "خوشبختانه در این حوزه، اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و سعی بر این است تا المان‌‌های قیمت تمام شده که بخشی از آن به ناحیه زیر ساخت و مخابرات مربوط است، کاهش یابد. بدون تردید شرکت‌های FCP رضایت مشتری را به عنوان اصل محوری خود مد نظر دارند و حاضرند تا تمام تلاش خود را برای حفظ این رضایت‌مندی، به کار گرفته و بهترین سرویس با بیشترین کیفیت را به مصرف‌کنندگان ارائه کنند. بیدآبادی از اعضای کمیسیون نیز با اشاره به رد موضوع انحصار در همه کشورها، گفت: "هر رقیب داخلی یا خارجی محدودیتی برای اخذ پروانه و ورود به حوزه رقابت ندارد و موضوع مهم این است که نباید انحصار ایجاد شود."

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟