۱۲ نرم‌افزار مدیریت بر شبکه و ترافیک شبکه
نرم‌افزارهایی برای کنترل پهنای باند و نظارت بر شبکه (بخش اول)
امروزه کمتر سازمانی را پیدا می‌کنید که از یک شبکه داخلی برای پیشبرد اهداف درون سازمان استفاده نکرده باشد. این شبکه‌ها نه تنها باعث کاهش هزینه‌های جانبی می‌شوند، بلکه در بیشتر موارد باعث می‌شوند کارها با سرعت بالایی به سرانجام برسند. در سطح کلان‌تر امروزه طیف گسترده‌ای از کاربران از شبکه بزرگ‌تری که همان اینترنت است برای دسترسی به اطلاعات و انجام کارهای روزمره خود استفاده می‌کنند.

1606683296_1_0.gif

 نرم‌افزارهایی که امروزه از سوی بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند، این قابلیت را دارند تا به‌طور خودکار به اینترنت متصل شوند. این نرم‌افزارها در بیشتر موارد بدون اطلاع کاربر به سرور شرکت سازنده متصل می‌شوند و خود را به‌روز می‌کنند. اما مشکلی که در این بین وجود دارد این است که تعدادی از نرم‌افزارها و بعضاً تعدادی از کاربران سازمانی در یک چشم برهم زدن پهنای باند موجود را مصرف می‌کنند. همچنین، این احتمال وجود دارد که تعدادی از نرم‌افزارها بدون اطلاع شما پورت‌هایی را باز کنند. برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی کاربران حرفه‌ای از نرم‌افزارهای مدیریت بر شبکه و پهنای باند استفاده می‌کنند. این نرم‌افزارها به شما اجازه می‌دهند نظارت دقیقی بر شبکه داشته باشید. بر همین اساس، در این مقاله تصمیم گرفتیم تعدادی از این نرم‌افزارهای کاربردی را به شما معرفی کنیم.

Data Usage Monitor؛ ویژه کاربران اندروید

اگر جزء آن گروه از کاربرانی هستید که همواره آنلاین هستند و تلفن هوشمند آن‌ها همانند پلی آن‌ها را به فضای مجازی متصل می‌کند، باید به فکر هزینه‌ها نیز باشید و بر حجم داده‌هایی که دریافت می‌کنید نظارت دقیقی داشته باشید. ابزار Data Usage Monitor به کاربران اندرویدی کمک می‌کند در زمینه داده‌های دریافتی مدیریت دقیقی بر دستگاه خود داشته باشند. زمانی که این ابزار روی دستگاهی نصب می‌شود، فعالیت‌ همه برنامه‌های متصل به اینترنت را زیر نظر می‌گیرد تا بررسی کند کدام‌یک از آن‌ها از وای‌فای و کدام‌یک از اینترنت نسل چهارم استفاده می‌کنند. همچنین، میزان داده‌های دریافتی برنامه‌ها را به کاربر نشان می‌دهد. این برنامه به‌طور مستمر در پس‌زمینه دستگاه فعال خواهد بود و زمانی که دستگاه ارتباطی را برقرار کند شروع به ثبت فعالیت‌ها می‌کند. زمانی که این نرم‌افزار را نصب کنید، از میزان داده‌هایی که برنامه‌های محبوبی همچون اینستاگرام، یوتیوب و گوگل کروم دریافت می‌کنند شگفت‌زده خواهید شد. این برنامه به‌خوبی قادر است به شما در مدیریت مصرف بسته‌های خریداری شده کمک کند، در نتیجه با خیال آسوده‌تری قادر خواهید بود در فضای آنلاین حضور داشته باشید. 

لینک دانلود

Kiwi CatTools 3.7.0؛ ویژه مدیران شبکه

افرادی که مسئولیت مدیریت بر شبکه‌ای به آن‌ها محول شده است، به‌خوبی از این موضوع اطلاع دارند که باید در بازه‌های زمانی مختلف تغییراتی در تنظیمات شبکه اعمال کنند و سطح دسترسی کارمندان را در بازه‌های زمانی مختلف تغییر دهند. در حالی که این وظیفه در روزهای اولیه کاری خوشایند و جذاب است، اما به‌مرور زمان به یک کار یکنواخت و زمان‌بر تبدیل می‌شود. اما نرم‌افزارهای ویژه‌ای وجود دارند که قادر هستند چنین فرآیندهایی را به‌طور خودکار سازمان‌دهی کنند. CatTools از جمله نرم‌افزارهای قدرتمند اما در عین حال ساده‌ای است که می‌تواند بسیاری از تنظیمات رایج شبکه‌ها را به‌صورت خودکار تغییر دهد. همچنین، به مدیر شبکه اجازه می‌دهد بر تغییرات اعمال شده نظارت داشته باشد. این نرم‌افزار می‌تواند تنظیمات مربوط به هریک از دستگاه‌هایی که درون شبکه قرار دارند را تغییر دهد یا از تنظیمات یک نسخه پشتیبان‌ تهیه کند. از جمله ویژگی‌های شاخص این نرم‌افزار به زمان‌بندی تهیه نسخه پشتیبان از تنظیمات شبکه، مدیریت بر اجزای شبکه همچون مسیر‌یاب‌ها، سوییچ‌ها، دیوارهای آتش، ارائه گزارشی از پیکربندی دستگاه‌های تحت شبکه، ارسال خودکار ایمیل در زمان اعمال تغییری در پیکربندی شبکه، مقایسه تنظیمات تغییر یافته هر دستگاه با تنظیمات کارخانه، امکان تغییر هم‌زمان تنظیمات چند دستگاه در آن واحد، اسکن مداوم تجهیزات شبکه به‌منظور بررسی تغییرات ناخواسته و... می‌توان اشاره کرد.

لینک دانلود

CafeSuite v3.70.1؛ ویژه مدیران کافی‌نت‌ها

اگر مدیر یک شبکه هستید یا مسئولیت اداره یک کافی‌نت بر عهده شما قرار دارد، بدون شک به‌دنبال آن هستید بر فعالیت‌های سامانه‌های مختلفی که درون یک شبکه قرار دارند نظارت دقیقی داشته باشید؛ نرم‌افزاری که به‌راحتی به شما اجازه دهد فرآیند مدیریت و حسابداری این سامانه‌ها را انجام دهید. CafeSuite یک بسته نظارتی عالی و کارآمد است که از سوی شرکت SOFCIK طراحی شده است. این نرم‌افزار به مدیران کافی‌نت‌ها کمک می‌کند به‌طور دقیق بر حسابرسی و همچنین میزان کارکرد مشتریان کافی‌نت خود نظارت داشته باشند. این بسته از دو بخش سرور CafeStation و کلاینت Client Software تشکیل شده است. گزینه اول روی سامانه مدیر که همان سرور است نصب می‌شود و به مدیر اجازه می‌دهد هرگونه عملیات نظارتی را از طریق سامانه خود انجام دهد. بخش کلاینت روی تمام ایستگاه‌های کاری یا سامانه‌هایی که به سرور متصل شده‌اند نصب می‌شود و کنترل این سامانه‌ها را در اختیار مدیر قرار می‌دهد. از شاخص‌ترین ویژگی‌های این بسته به تعیین سطوح مختلفی از امنیت برای هریک از سامانه‌ها، تعیین سطح نظارتی و ساخت پروفایل‌های مختلف برای هریک از کارکنانی که به سامانه مرکزی دسترسی دارند، رمزنگاری اطلاعات و گزارش‌هایی که از سوی سامانه تهیه می‌شود، پشتیبان‌گیری قدرتمند و خودکار از فایل‌هایی که ساخته شده‌اند، رابط کاربری ساده و به دور از پیچیدگی، ارائه گزارش‌های آماری، منعطف بودن در زمان شارژ حساب‌ها، مصرف حداقلی منابع سیستمی و... اشاره کرد.

لینک دانلود

Classroom Spy Professional 4.2.3؛ ویژه مدارس

مدارس امروزی هیچ‌گونه وجه تشابهی با نمونه‌های قدیمی خود ندارند. سامانه‌های کامپیوتری که در اغلب موارد به‌صورت شبکه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند، به یکی از اجزای لاینفک مدارس امروزی تبدیل شده‌اند. این رویکرد نوین نه‌تنها به معلمان اجازه می‌دهد فرآیند آموزش را به‌شکل دقیق‌تری انجام دهند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهد سطح یادگیری دانش‌آموزان را به‌خوبی ارزیابی کنند. اما برای آنکه بر شبکه‌هایی که در کلاس‌های درس مورد استفاده قرار می‌گیرند مدیریت دقیقی داشته باشید، به نرم‌افزارهای ویژه‌ای نیاز دارید. classroom spy professional از جمله نرم‌افزارهای حرفه‌ای است که به معلمان اجازه می‌دهد دسکتاپ مربوط به کامپیوتر دانش‌آموزان در کلاس درس را مشاهده کنند. از جمله ویژگی‌های شاخص این نرم‌افزار می‌توان به قابلیت‌های به اشتراک‌گذاری دسکتاپ سامانه آموزشی با کاربران دیگر شبکه، به دست آوردن کنترل ماوس و صفحه‌ کلید، قفل کردن تمام سامانه‌ها به‌منظور دسترسی نداشتن دانش‌آموزان به سامانه‌‌ها، فیلم‌برداری از سامانه‌های کلاینت‌ها، سازگاری با انواع مختلفی از شبکه‌ها، رابط کاربری ساده و... اشاره کرد. 

لینک دانلود

Comm Operator v4.9.1.2؛ ویژه کاربران و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار

اگر به‌دنبال آن هستید تا نظارت دقیقی بر پروتکل‌ها و همچنین پورت‌ها داشته باشید، Comm Operator از جمله نرم‌افزارهای ارتباطی حرفه‌ای در ارتباط با TCP/IP، UDP، I2C، HTTP و FTDI است. این نرم‌افزار به‌خوبی قادر به ارزیابی و عیب‌یابی پورت‌های ارتباطی است. همچنین، به توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای کاربردی اجازه می‌دهد به شبیه‌سازی سخت‌افزارها و نرم‌افزار بپردازند. به‌شکل مؤثری به فرآیند توسعه نرم‌افزارهای مبتنی بر سخت‌افزارها، نرم‌افزارهای کلاینت/ سرور و دستگاه‌های سخت‌افزاری شتاب می‌بخشد. مهندسانی که به‌دنبال آزمایش و استقرار سامانه‌ها هستند بدون شک به قابلیت‌های ارائه شده از Comm Operator نیاز دارند. از جمله قابلیت‌های کلیدی این نرم‌افزار را می‌توان به برقراری ارتباط با FTDI، HTTP، I2C، UDP، TCP/IP، پورت‌های سریال، قابلیت کار با اترنت، USB، بلوتوث، وای‌فای، پشتیبانی از پنجره ترمینال، ارسال و دریافت داده‌ها در مبنای دسیمال و هگزا، پشتیبانی از دستورات نوشته شده در پایتون، پرل و رابی به‌منظور ارسال خودکار داده‌ها، شناسایی تمام پورت‌ها به‌شکل خودکار، ساخت فایل COP با داده‌ها و فهرست‌های موجود و... اشاره کرد. 

لینک دانلود

DameWare N Utilities؛ ویژه افرادی با حداقل دانش شبکه و متخصصان حرفه‌ای

اگر شماره اسفندماه مجله شبکه را مطالعه کرده باشید، در پرونده ویژه آن شماره به شما گفتیم افرادی که مسئولیت مدیریت بر شبکه‌های کامپیوتری را عهده‌دار هستند، در سال جاری میلادی دستمزدهای خوبی دریافت خواهند کرد. این موضوع نشان می‌دهد مدیریت بر این شبکه‌ها بعضاً فرآیند پیچیده‌ای به شمار می‌رود. تنظیم درست و نظارت بر عملکرد شبکه‌ها فرآیندی است که هر کاربری قادر به انجام آن نیست و مسئول شبکه حتماً باید دوره‌های مربوط را گذرانده و تجربه لازم در این خصوص را داشته باشد. اما شرکت‌های نرم‌افزاری برای حل این مشکل دست به کار شدند تا انجام چنین فرآیند پیچیده‌ای را برای کاربران عادی و افرادی که دانش کمی در ارتباط با شبکه‌ها دارند ساده کنند. 
DameWare NT Utilities از جمله نرم‌افزارهای شاخصی است که در زمینه مدیریت بر سامانه‌‌ها و شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. DameWare ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا با استفاده از آن‌ها بخش‌های مختلف شبکه و حتی سیستم‌عامل ویندوز را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند. دسترسی به پنجره مدیریت ویندوز، کنترل کاربران و تعیین سطح مجوزها برای دسترسی به بخش‌های مختلف یک سیستم، نظارت بر فرآیندهای در حال اجرا در حافظه، بهینه‌سازی سامانه‌ها از راه دور، مشاهده دسکتاپ کاربران از طریق ابزار Mini Remote Control، قابلیت کنترل سامانه‌های مختلف شبکه، تنظیم چاپگر و به اشتراک‌گذاری آن در شبکه، قابلیت روشن و خاموش کردن سامانه‌های متصل به شبکه، اجرای دستورات خط فرمان تنها گوشه‌ای از توانمندی‌های این نرم‌افزار به شمار می‌روند. 

لینک دانلود

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟