استاندارد 802.11ax برای استریم روی کانال‌های بیشتر
کوال‌کام استاندارد جدیدی برای افزایش چهار برابری پهنای‌باند وای‌فای خانگی معرفی کرد
به لطف فناوری‎های نوین حالا دیگر ما نگران سرعت شبکه‎های وای‎فای و تعداد دستگاه‎های متصل به آن نیستیم. تا بحال بیشتر تمرکز صنعت وای‎فای روی افزایش سرعت تبادل اطلاعات بوده است، اما حالا به لطف شرکت کوالکام و معرفی نسل بعدی پروتکل وای‎فای 802.11ax ما بیش از پیش به رسیدن به یک شبکه ایده‎ال نزدیک شده‎ایم.

چند روز پیش شرکت کوالکام یک پروتکل وای‎فای 802.11ax را معرفی کرد که از دو تراشه جدید SoCs (یکی برای زیرساخت شبکه (IPQ8074) و دیگری برای دستگاه‌های کلاینت (QCA6290))  تشکیل شده بود که با افزایش ۴ برابری ظرفیت یک شبکه وای‎فای کارآمدتر را تشکیل می‎داد. اولین دستگاه‎هایی که از این تراشه‎های وای‎فای جدید بهره‌مند می‎شوند در نیمه اول سال ۲۰۱۷ روانه بازار خواهند شد.

مطلب پیشنهادی

با این روتر جلوی سکته‌های وای‌فای را بگیرید!
مزیت‌های سیستم مش وای‌فای لینک‌سیس

ممکن است این سوال در ذهن شما پیش آمده باشد که چرا به جای افزایش سرعت این فناوری به سراغ ظرفیت بیشتر رفته است؟ جواب ساده است، ما در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری از دستگاه‎های موبایل متصل به شبکه استفاده می‎کنیم و به شبکه‎ها و دستگاه‎هایی نیاز داریم که بتواند از عهده این حجم از ترافیک برآید.

طبق اعلام انجمن GSM، تعداد دستگاه‎های استفاده شده در یک خانواده چهار نفره از ۸ دستگاه در سال ۲۰۱۲ به ۲۴ دستگاه در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است و این رقم تا سال ۲۰۲۲ به 50 دستگاه خواهد رسید. وای‎فای سریع‎تر چه فایده‎ای خواهد داشت اگر شما نتوانید تمام دستگاه‎های خود را به شبکه متصل کنید؟

در مقایسه با استاندارد 802.11ac موجود، راهکار 802.11ax  شرکت کوال‎کام از ۱۲ کانال استریم (۸ کانال ۵ گیگاهرتز و ۴ کانال ۲.۴ گیگاهرتز )،  MU-MIMO 8x8 و کانال‎های ۸۰ مگاهرتز پشتیبانی می‎کند و قابلیت‌هایی نظیر OFDMA و زمان‎بندی ترافیک برای افزایش ظرفیت و بهبود منطقه تحت پوشش در این استاندارد گنجانده شده است.

علاوه بر سازگاری با استاندارد قدیمی‎‎تر 802.11ac، راهکار 802.11ax شرکت کوال‎کام آنها را بهینه نیز کرده است. برای کاربران عادی، 802.11ax به این معنا است که آنها قادر خواهند بود پهنای باند بیشتری را روی دستگاه‎های بیشتری در اختیار داشته باشند. برای نمونه، به جای استریم یک ویدیوی 4K  روی تلویزیون شما که سایر دستگاه‎های موجود در شبکه را با کندی مواجه می‎کنند، شما قادر خواهید بود چندین ویدیوی 4K  را روی چندین دستگاه استریم کنید.

معاون ارشد  و مدیرکل بخش  اتصالات شرکت کوال‎کام، راهول پاتل می‎گوید: «ظرفیت (نه نهایت سرعت) به مهمترین عامل اندازه‌گیری توان یک شبکه تبدیل شده است تا بتواند به درخواست‎های روزافزون حاصل از اپلیکیشن‎ها و خدمات پاسخ گوید.»

پاتل می‎گوید: «ما برای اولین بار اقدام به تجاری سازی راهکارهای استفاده متمرکز از قبیل MU-MIMO ،Wi-Fi SON و 802.11ad کرده‎ایم و در حال حاضر در آغاز مسیر نوآوری 11ax هستیم که صنعت وای‎فای را به سمت فاز بعدی شبکه‎های پر ظرفیت و کارآمد سوق خواهد داد. ویژگی‎های تحول آفرین راهکار 802.11ax  ما به گونه‎ای طراحی شده است که مشتریان ما را قادر سازند به نیازهای خود پاسخ دهند.»

به عبارت دیگر با این فناوری می‎‌توان به داشتن یک وای‎فای بهتر در خانه، کلاس‎های درس، فرودگاه‎ها، پارک‎ها، داخل اتومبیل‎ها و سایر مکان‎هایی که به اتصال انبوهی از دستگاه‎ها به یک دیگر نیاز دارد امیدوار بود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟