منتظر این ویژگی‌ها و محصولات باشید!
5 پیش‌بینی درباره آینده روترهای بی‌سیم در سال 2018
در آستانه ورود به سال 2018 بازار گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره فناوری‌های سال جدید داغ است و هر فردی می‌خواهد بداند در سال 2018 شاهد چه محصولات غافلگیرکننده‌ای خواهد بود. پس اجازه بدهید ما هم در حوزه تجهیزات شبکه بی‌سیم و به‌ طور ویژه روترها و توسعه‌دهنده‌های بی‌سیم، پنج فناوری و اتفاق بزرگ را پیش‌بینی کنیم و انتظار داشته باشیم در نمایشگاه CES 2018 شاهد محصولاتی با این قابلیت‌ها باشیم.

1606683296_1_0.gif

در سال 2018، روترهای بی‌سیم روند تکاملی خود را ادامه خواهند داد. روترهای جدید با پردازنده‌های وای‌فای قدرتمندتر 802.11ac و سرعت بیشتر وارد بازار می‌شوند. روترهای سه‌بانده بیشتری معرفی می‌شود و شاید به رؤیای سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه روی وای‌فای نزدیک شویم. باید منتظر مشاهده تعداد آنتن‌های بیشتری روی هر روتر باشیم و شرکت‌های از معرفی روترهای رده AC1200 و AC1750 به‌سوی معرفی روترهای رده‌های AC3200 و AC5000 بروند. قابلیت‌های ویژه‌ای مانند مودهای گیمینگ یا ابزارهایی برای کنترل شبکه و اولویت‌دهی به ترافیک دستگاه‌ها به پنل مدیریتی روترها اضافه می‌شود و احتمالاً شاهد دستگاه‌های ترکیبی چندکاره بیشتری هستیم. در سال 2017، چندین شرکت مانند سامسونگ و سینولوژی اقدام به ترکیب هاب اینترنت اشیا با روتر بی‌سیم کردند. پیش‌بینی می‌شود این روند ادامه پیدا کند. اما تمام این تغییرات یک اتفاق بزرگ و ویژه محسوب نمی‌شوند. آنچه می‌تواند برای این صنعت تازگی داشته باشد و بازار را دگرگون کند، 5 پیش‌بینی زیر است.

استاندارد 802.11ad

در سال 2017 شاهد معرفی چندین دستگاه بی‌سیم مبتنی بر استاندارد 802.11ad یا WiGig بودیم. برای نمونه، شرکت تی‌پی لینک روتر AD7200 و نت‌گیر روتر Nighthawk 10 را معرفی کردند که هر دو سرعتی 7200 گیگابیت دارند و از ارتباطات 802.11ad با سرعت 4.6 گیگابیت بر ثانیه روی فرکانس 60 گیگاهرتز سود می‌برند. این استاندارد و لینک برای ارتباطات با پهنای‌ باند سریع ولی بسیار نزدیک مناسب است. مثلاً انتقال اطلاعات در یک اتاق نشیمن یا میان دو دستگاه که نزدیک به‌هم قرار داده شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود در سال 2018، شرکت‌های دیگر هم روترهای جدیدی مبتنی بر استاندارد 802.11ad معرفی کنند. هنوز روتری سریع‌تر از دو روتر شرکت‌های بالا معرفی نشده است، ولی شاید شرکت‌هایی مانند دی‌لینک یا ایسوس بتوانند روتری با سرعت بالای 8 گیگابیت معرفی کنند که از WiGig هم سود می‌برد. در آن سو، انتظار می‌رود که روترهای رده متوسط و حتماً دانگل‌ها و کارت‌های شبکه مبتنی بر 802.11ad بیشتری روانه بازار شود. (شکل 1)

شکل 1 - روتر تی‌پی‌لینک AD7200 با استاندارد 802.11ad . انتظار می‌رود در سال 2018 روترهای بیشتری با این شکل و شمایل و استاندارد AD به بازار بیایند.

مطلب پیشنهادی

از استانداردهای وای‌فای IEEE 802.11 چه می‌دانید؟
استاندارد محبوب 802.11 که وای‌فای را در دسترس ما قرار داده است

استاندارد 802.11x

اتفاق ویژه سال 2018 می‌تواند هجوم روترهای با استاندارد 802.11ax به بازار باشد. این استاندارد پس از 802.11ac به تصویب رسیده و نسلی جدیدتر از وای‌فای AC است. در سال 2017، ایسوس اولین شرکتی بود که به‌صورت نمادین از روتر RT-AX88U مبتنی بر استانداردهای 802.11ac و 802.11ax با سرعت 6 گیگابیت رونمایی کرد. در استاندارد جدید، سرعت هر لینک وای‌فای میان دو دستگاه بیشتر از AC است. دانشمندان ژاپنی به لینک با سرعت چهار برابری AX نسبت به AC دست یافتند که سرعت هر لینک بیش از 4 گیگابیت است. البته هنوز این فناوری جدید ژاپنی‌ها تا پیاده‌سازی در روترها فاصله دارد، اما روترهای جدید مبتنی بر 802.11ax می‌توانند باز هم سرعت و پهنای باند بیشتری در دسترس کاربران قرار بدهند. به طور حتم، منتظر معرفی چندین روتر 802.11ax در نمایشگاه CES ابتدای سال 2018 باشید. ابتدا شرکت کوال‌کام بود که در فوریه 2017 اولین تراشه وای‌فای 802.11ax را عرضه کرد. پس از آن، نوبت به شرکت برودکام رسید که پردازنده AX خود را معرفی کند و درنهایت هم شرکت کوانتنا یک پردازنده بسیار قدرتمند برای 802.11ax معرفی کرد. این تراشه‌ها به دست شرکت‌های روترساز رسیده‌اند و باید در سال جدید غوغا کنند. با ورود محصولات مبتنی بر 802.11ax به بازار، با کمال احترام برای 802.11ac و محصولات پرقدرتش، این استاندارد را باید قدیمی بنامیم! (شکل 2)

شکل 2 - اولین روتر دنیا با استاندارد 802.11ax از شرکت ایسوس

مطلب پیشنهادی

نگاهی به روتر دوبانده Tenda AC6
تجربه نسل پنجم وای‌فای با کمترین هزینه

اکستندرهای سه‌بانده

تا همین چند ماه پیش، اگر صحبت از یک دستگاه توسعه‌دهنده یا اکستندر به میان می‌آمد، همه توجه‌ها به یک دستگاه دوبانده با نهایت سرعت زیر 2 گیگابیت معطوف می‌شد، ولی به یک‌باره دو شرکت نت‌گیر و لینک‌سیس دستگاه‌های توسعه‌دهنده‌ای سه‌بانده با سرعت‌ و قدرت بسیار بیشتر از انتظار بازار معرفی کردند و راه را برای دیگر شرکت‌ها باز کردند.
شرکت نت‌گیر دستگاه توسعه‌دهنده دیواری AC2200  به‌نام EX7500 را معرفی کرد و لینک‌سیس هم از RE9000 در رده AC3000 رونمایی کرد. این دستگاه‌ها از یک فرکانس 2.4 گیگاهرتز و دو فرکانس 5 گیگاهرتز برای تقویت و بهبود وای‌فای استفاده می‌کنند و می‌توانند متراژهای بسیار بالایی در حد هزار مترمربعی را زیر پوشش یک وای‌فای قوی ببرند. از میان دو فرکانس 5 گیگاهرتز، یک فرکانس با پهنای ‌باند بالا به ارتباط میان روتر بی‌سیم اصلی و دستگاه توسعه‌دهنده اختصاص پیدا می‌کند. فناوری استفاده شده در این اکستندرها بسیار جدید و مدرن است. انتظار داریم در سال 2018 تعداد اکستندرهای سه‌بانده دیگری از شرکت‌های معروف شبکه‌ساز مشاهده کنیم. احتمالاً سرعت دستگاه‌های جدید نیز بیشتر شده و قابلیت‌های نرم‌افزاری پیشرفته‌تری خواهند داشت. اکستندرهای نسل قبلی از نظر امکانات نرم‌افزاری بسیار محدود بودند. (شکل‌های 3 و 4)


شکل 3 - اکستندر نت‌گیر EX7500 با سه باند مجزا و سرعت 2.2 گیگابیت

مطلب پیشنهادی

مش وای‌فای: حلال مشکلات شبکه بی‌سیم خانگی
نسل جدیدی از روترها در سال ۲۰۱۷ وارد بازار می‌شوند!


شکل 4 - اکستندر لینک‌سیس RE9000 با سه باند مجزا و سرعت 3 گیگابیت

MU-MIMO

در این‌که قابلیت و فناوری MU-MIMO چقدر به کار کاربران می‌آید، جای صحبت و بحث زیادی است، اما آنچه بازار به ما می‌گوید، MU-MIMO به یک رویکرد و ترند تبدیل شده است. همانند یک موج که همه شرکت‌های سازنده محصولات شبکه بی‌سیم خانگی را در خود غرق می‌کند. در سال 2016، تعداد کل روترهای مبتنی بر MU-MIMO از تعداد انگشتان دست بیشتر نبود. در سال 2017، شاید 10 تا 15 روتر و محصول دیگر با MU-MIMO معرفی شد و انتظار داریم در سال 2018 هر روتر یا اکستندر و حتی کارت شبکه‌ای به MU-MIMO مجهز باشد. قابلیت MU-MIMO امکان برقراری یک لینک بی‌سیم مطمئن و پایدار با سرعت بالا و کیفیت تضمین شده، به طور اختصاصی میان روتر و دستگاه ثالث را فراهم می‌کند. گیمرها، مالتی‌مدیاکارها، ویرایشگران عکس و فیلم، گیم‌نت‌ها و نظایر این‌ها می‌توانند از قابلیت‌های MU-MIMO سود ببرند. در حال حاضر، فضای MU-MIMO یک مشکل بزرگ دارد که در دسترس نبودن کارت شبکه یا دانگل MU-MIMO با قیمت و مشخصات فنی مناسب و اقتصادی در بازار است. شاید این مشکل هم در سال جدید میلادی رفع شود و همه کاربران بتوانند با قیمت‌های متعادل‌تری از MU-MIMO لذت ببرند! (شکل 5)

شکل 5 - ایسوس RT-AC5300 یکی از بهترین روترهای معرفی شده با فناوری MU-MIMO برای گیمرها است. 

مطلب پیشنهادی

آیا MU-MIMO ظرفیت وای‌فای را  افزایش می‌دهد؟
پیدا کردن نیازهای محیطی عاری از تداخل

مش وای‌فای 2

بدون شک، سال 2017 را باید به‌نام سیستم‌های مش وای‌فای نام‌گذاری کرد. در اواخر سال 2016، چند شرکت محدود راهکار جدیدی برای ارائه یک وای‌فای پرقدرت و پایدار در سراسر یک ساختمان چندطبقه بزرگ معرفی کردند. سیستم مش وای‌فای شامل 2 تا 3 روتر بی‌سیم است که با هم جفت می‌شوند و می‌توانند سیگنال‌های همدیگر را تقویت کنند. در سال 2017، تمام برندهای سازنده محصولات شبکه، راهکارها و روترهای مش وای‌فای خود را عرضه کردند و حتی شرکت‌هایی مانند گوگل و سامسونگ نیز به این بازار پیوستند و بهترین روترهای وای‌فای دنیا را پیش ‌روی کاربران قرار دادند.
اکنون با گذشته دو سال از معرفی فناوری مش وای‌فای و یک سال از ورود محصولات شرکت‌ها، انتظار می‌رود در نیمه دوم سال 2018 با سیستم‌های مش وای‌فای 2 یا توسعه‌یافته مدل‌های اولیه روبه‌رو شویم. مش وای‌فای یک راهکار بسیار هوشمندانه و مؤثر در حذف نقاط کور وای‌فای است، ولی هم گران‌قیمت است و هم برخی مدل‌های اولین ارائه شده نتوانستند نظر کاربران را جلب کنند. در سال 2018 و 2019 شاهد شکوفایی و فراگیر شدن مش وای‌فای خواهیم بود. حتی برخی کارشناسان اعتقاد دارند مش وای‌فای می‌تواند روترهای بی‌سیم 802.11ac را تحت تأثیر خود قرار دهد یا باعث حذف محصولات توسعه‌دهنده شود. 

شکل 6 - انتظار می‌رود در نیمه دوم سال 2018 نسل جدیدی از روترهای مش وای‌فای با چهره‌هایی جدید روانه بازار شود.

روترهای مش وای‌فای 2 از سرعت‌های بیشتری (مثلاً 2 تا 3 گیگابیت)، آنتن‌ها و باندهای فرکانسی بیشتر (چهار آنتنه با سه‌باند مجزا) و قابلیت‌های مدیریت نرم‌افزاری مبتنی بر موبایل (همانند روتر گوگل وای‌فای) روانه بازار می‌شوند. (شکل 6)

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟