حذف نقاط کور وای فای با چند گام ساده
چگونه نقاط کور وای فای را حذف کنیم؟
احتمالاً شما هم این اتفاق را تجربه کرده‌اید که با گوشی همراهتان وارد اتاق می‌شوید و ناگهان متوجه می‌شوید که دیگر وای فای کار نمی‌کند و سیگنال آن به صفر می‌رسد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و با ارائه برخی از بهترین روش‌ها به شما کمک کنیم تا از شر این نقاط کور وای فای خلاص شوید.

shabake-mag.jpg

نقاط کور وای فای یا همان dead spotها چه هستند؟ نقطه کور همان چیزی است که کاربران ممکن است هنگام اتصال به شبکه وای فای در ساختمان یا خانه خود با آن مواجه شوند. Wireless Dead Zone یا به اصطلاح منطقه مرده بی‌سیم، چیزی نیست جز منقطه‌ای که سیگنال‌ وای فا در آنجا به صفر می‌رسد. بنابراین، اگر از منطقه شبکه بی‌سیم خارج شوید، کاملاٌ واضح است که که سیگنال کمتری دریافت می‌کنید، اما این منطقه Dead Zone یا منطقه مرده نیست.مناطق مرده بی‌سیم یا وای فای در واقع منطقه‌ای در داخل خانه یا محل کار شماست که قرار است توسط وای فای پوشش داده شود، اما چنین اتفاقی در آن منطقه نمی‌افتد.

بنابراین اگر هنگام استفاده از گوشی هوشمند خود وارد اتاق می‌شوید و به ناگهان وای فای شما قطع می‌شود و سیگنال آن به صفر می‌رسد، آن منطقه منطقه مرده است. البته داشتن منطقه مرده بی‌سیم یک امر عادی است، بخصوص اگر در مناطق بسیار شلوغ زندگی می‌کنید. بنابراین، در این مقاله می‌خواهید روش‌هایی را با شما در میان بگذاریم که کمک می‌کنند تا از شر این نقاط کور وای فای خلاص شوید. با ما همراه باشید تا ببینید چگونه می‌توانید نقاط کور وای فای را از بین ببرید.

چگونه نقاط کور وای فای را از بین ببریم؟

این روش بسیار ساده و آسان است کافیست فقط مراحل زیر را دنبال کنید تا نقاط کور وای فای شما حذف شوند.

1- مناقط مشکل‌دار را بیابید

قبل از آن که سعی کنید تا نقاط کور وای فای را حذف کنید، ابتدا باید بدانید که این نقاط مشکل دار کجا هستند. گوشی هوشمند خود را بردارید، به شبکه بی‌سیم وصل شوید، و در خانه خود قدم بزنید. اگر قدرت سیگنال وای فای به صفر رسید، شما منطقه مرده را یافته‌اید.

همچنین، می‌توانید از اپ WiFi Analyzer مختص گوشی‌های اندرویدی استفاده کنید تا اطلاعات کاملی در مورد قدرت سیگنال وای فای بدست بیاورید. WiFi Analyzer مخصوص اندروید همچنین فرکانس شبکه‌های اطراف را نیز نشان می‌دهد.

2- روتر را به مرکزی‌ترین نقطه ببرید

اگر روتر در گوشه‌ای از خانه یا دفتر کار شما قرار دارد، و منطقه مرده دقیقاً در گوشه مخالف است، پس باید روتر را به مرکز خانه یا محل کار خود ببرید. همیشه سعی کنید روتر را در مرکز خانه یا آپارتمان یا دفتر کار خود قرار دهید. پس از انجام این کار دوباره بررسی کنید که آیا هنوز سیگنال دستگاه شما ضعیف است یا خیر.

3- از کانال بی‌سیم با حداقل ازدحام استفاده کنید

اگر در منطقه پر جمعیتی زندگی می‌کنید، شبکه‌های بی‌سیم می‌توانند سرعت را تحت تاثیر قرار دهند. اکثر روترهای  بی‌سیم جدید به طور خودکار به کانالی که حداقل ازدحام را دارد سوئیچ می‌کند، اما اکثر روترهای ارزان قیمت فقط از کانال از پیش تعریف شده استفاده می‌کنند، حتی اگر کانال درستی نباشد. شما می‌توانید از اپ‌های اندرویدی همچون آنالیزور وای فای برای شناسایی کانال‌های بی‌سیمی که حداقل ازدحام را در شبکه بی‌سیم دارند، استفاده کنید. با این کار می‌توانید نقاط کور وای فای را حذف نمایید.

4- بررسی موقعیت روتر

گاهی اوقات زمانی که روتر بین هر وسیله الکترونیکی قرار می‌گیرد، به گونه‌ای رفتار می‌کند که سیگنال در بخشی از منطقه محدود می‌شود و بنابراین در طول آن مسیر کاربران سیگنال پراکنده یا صفر دریافت می‌کنند. اگر شما با نقاط کور مواجه می‌شوید، سعی کنید موقعیت روتر خود را بررسی نمایید و آن را دورتر از هر وسیله الکترونیکی قرار دهید.

5- بروزرسانی سخت افزار و فریمور

عوض کردن روتر یا هر سخت افزار مربوط به وای فای که بسیار قدیمی شده، می‌تواند راهکار خوبی برای رسیدن به بهترین عملکرد اتصال شبکه باشد.  پس باید روتر و همچنین آداپتورهای بی‌سیم را بروز کنید.

6- از تقویت کننده وای فای استفاده کنید

شما می‌توانید از تقویت کننده‌های  (extender)وای فای استفاده کنید که در واقع دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند سیگنال اتصال وای فای را به مناطق بیشتری منتشر کنند. این دستگاه‌ها سیگنال‌ها را دریافت کرده، قدرت آن‌ها را تقویت و سپس در همان جهت منتقل می‌کنند. حالا اگر نقاط کور اتصال وای فای خود را بیابید می‌توانید با تقویت کننده‌ها، آن‌ها را برطرف نمایید.

7- آداپتور USB

اگر تا کنون از آداپتورهای وای فای توکار داخلی استفاده می‌کردید، وقت آن رسیده که آداپتورهای وای فای خارجی را هم امتحان کنید. آداپتورهای USB می‌توانند برای افزایش عملکرد و قدرت سیگنال فوق‌العاده باشند، چرا که این سخت افزار خارجی قابلیت آن را دارد تا  پایین‌ترین سیگنال پهنای باند را بگیرد.

8- تغییر آنتن روتر

اگر از روتری استفاده می‌کنید که دارای آنتن اضافی است و می‌توانید آن‌ها را به جهات مختلف حرکت دهید، سعی کنید جهت آنتن را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیشترین قدرت سیگنال را داشته باشید. بهترین وضعیت برای آنتن می‌تواند ایستاده در حالت عمودی باشد، گرچه این حالت بازهم مانع ورود امواج الکتریکی به داخل روتر یا دستگاه‌های دیگر نمی‌شود.

این‌ها کارهایی است که می‌توانید برای رفع مشکلات مربوط به سیگنال وای فای خود در نقاط کور انجام دهید و آن‌ها را از خانه یا ساختمان خود حذف نمایید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟