جزئیات شبکه‎های پیرامون خود را مشاهده کنید
8 ابزار رایگان نمایش اطلاعات شبکه‌های وای‎فای
اگر به دنبال پیدا کردن ابزاری برای ارائه جزئیات مهم در مورد جنبه‎های شناخته شده و ناشناخته شبکه وای‎فای خود هستید، ما به شما ابزارهایی را معرفی خواهیم کرد که اطلاعات پایه در مورد شبکه بی‎سیم شما از جمله SSID، قدرت سیگنال، کانال‎ها، آدرس‎های مک و وضعیت امنیتی را ارائه می‎کنند. بعضی از آنها حتی می‎توانند SSIDهای مخفی را شناسایی و نمایش دهند و سطح نویز و آماری در مورد پکت‎های سالم و خراب در اتصال بی‎سیم شما را نمایش دهند. دو ابزار دیگر نیز معرفی خواهد شد که امکان نفوذ به کلمه عبور وای‎فای را فراهم می‎کند و برای مقاصد آموزشی و آزمايش سطح نفوذپذیری شبکه مفید هستند.

Acrylic WiFi (ویندوز)

Acrylic Wi-Fi Home یک تحلیلگر وای‎فای است که رابط کاربری آن فهرستی از SSIDها و جزئیات مربوط به هر کدام را در بخش بالای این اپلیکیشن نمایش می‎دهد. مقادیر dBm منفی برای RSSI برای استاندارد 802.11  و 802.11ac نیز نمایش داده می‎شود، پهنای باندهای قابل دسترس به همراه کانال‎های قابل استفاده روی هر یک نیز نمایش داده می‎شود. SSIDهای مخفی توسط این ابزار آشکار نمی‎شود، اما جزئیات دیگری در این شبکه‎های مخفی نمایش داده می‎شود.

Cain & Abel

Cain & Abel  یک اپلیکیشن کرک و احیا کننده کلمه عبور چند منظوره است که اطلاعات مربوط به شبکه‎های وای‎فای را نیز در اختیار شما قرار می‎دهد. یک بخش برای تحت نظر قرار دادن ترافیک نیز در این ابزار گنجانده شده است. بخش اصلی این اپلیکیشن از تب‎هایی تشکیل شده است که  وظایف مختلفی را ارائه می‎کند. به دلیل فقدان نمودارها و عدم قابلیت تمیزدادن APهای 802.11ac، این اپلیکیشن برای دریافت اطلاعات کلی در مورد وای‎فای مناسب نیست، اما می‎توان از آن برای آزمایش سطح نفوذپذیری شبکه استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی

بهترین برنامه‌های شناسایی و رفع مشکلات وای‌فای در اندروید

Ekahau HeatMapper

HeatMapper نسخه رايگان ابزار طراحی شبکه Ekahau و Survey Planner است که یک نمای گرافیکی از امواج پیرامون شما و حتی اطلاعاتی در مورد تنظیمات امنیتی مربوط به شبکه‎های وای‎فای شناسایی شده را ارائه می‎کند. در تبلیغات این اپلیکیشن آماده است که قادر به شناسایی شبکه‎های بی‎سیم a/b/g/n است، اما مشخص نیست که آیا می‎تواند از 802.11ac نیز پشتیبانی می‎کند یا نه.

مطلب پیشنهادی

راهنمای حل مشکلات وای‌فای در اندروید
راهکارهای ساده اما راهگشا

Homedale (ویندوز)

Homedale یک ابزار ساده و پرتابل نمایش اطلاعات وای‎فای تحت ویندوز به همراه یک رابط خط فرمان است. علاوه بر نمایش اطلاعات اولیه شبکه و جزئیات مربوط به سیگنال، این نرم افزار از GPS و سایر شناسه‎های جغرافيایی نیز پشتیبانی می‎کند. اولین تب که Adapter Overview نام دارد، فهرستی از تمام آداپتورهای شبکه و ای‎پی و آدرس‎های مک مربوط به آنها را نمایش می‎دهد.

مطلب پیشنهادی

شبکه‌های LTE و 4G چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
کاراکترهایی همچون H، H+، 4G و.... که در بالای گوشی مشاهده می‌کنید چه معنایی می‌دهند؟ اساسا چه تفاوتی میان 4G و LTE وجود دارد؟

LizardSystems Wi-Fi Scanner (ویندوز)

LizardSystems یک نسخه رايگان از اپلیکیشن  Wi-Fi Scanner خود را برای مصارف غیر تجاری ارائه کرده است که همانند نسخه تجاری خود از امکانات و قابلیت‎های زیادی برخوردار است. علاوه بر نمایش اطلاعات مربوط به شبکه وای‎فای چند قابلیت بزرگ تحلیلی نیز در این اپلیکیشن گنجانده شده است. در تب Scanner فهرستی از SSIDهای شناسایی شده قرار دارد که قدرت سیگنال را به صورت مقادیر dBm منفی و بر حسب درصد نمایش می‎دهد. علاوه بر مشخص کردن استانداردهای  802.11 کانال‎های استفاده شده توسط SSIDهای مختلف نیز نشان داده می‎شود.

مطلب پیشنهادی

یک‌بار برای همیشه مشکل کندی یا قطعی اینترنت را حل کنید

WirelessNetView (ویندوز)

WirelessNetView یک ابزار رایگان است که از طرف NirSoft توسعه پیدا کرده است و در دو نسخه شخصی و تجاری عرضه می‎شود. این اپلیکیشن یک نمایش دهنده ساده اطلاعات وای‎فای تحت ویندوز است که می‎توان به صورت پرتابل نیز از آن استفاده کرد. رابط کاربری گرافیکی آن بسیار ساده است. برای قدرت سیگنال مقادیر به صورت dBm منفی و درصد نمایش داده می‎شود. این مقادیر بر اساس آخرین سیگنال دریافتی و میانگین دوره‎ای ارائه می‎شود.

Wireless Diagnostics (Mac OS X Lion و بالاتر)

در نسخه Mac OS X Mountain Lion v10.8.4 و بعد از آن، اپل یک ابزار Wireless Diagnostics را ارائه کرده است که کارهایی بیشتر از نمایش اطلاعات وای‎فای انجام می‎دهد. با این ابزار شما امکان شناسایی و برطرف کردن مشکلات وای‎فای را خواهید داشت. ابزار Scan نیز یک نمایش دهنده ساده اطلاعات است که جزئیاتی در مورد شبکه‎های شناسایی شده به همراه بهترین کانال‎های موجود را ارائه می‎کند. ابزار Info نیز اطلاعات شبکه جاری به همراه جزئیات سیگنال آن را نمایش می‎دهد.

مطلب پیشنهادی

چگونه از اتصال خودکار ویندوز به یک شبکه وای‌فای جلوگیری کنیم؟
روش غیرفعال کردن اتصال خودکار ویندوز 10 به وای‌فای

NetSpot (ویندوز و مک)

NetSpot یک نمایش دهنده اطلاعات وای‎فای و نقشه امواج پیرامونی است، اما در نسخه رايگان آن بخش نقشه غیرفعال شده است. در رابط گرافیکی ساده آن اطلاعات مربوط به SSIDها به وضوح ارائه شده است. با این ابزار امکان مشاهده شبکه‎های مخفی وجود ندارد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟