کارایی و امنیت ارمغان Exynos i T200
سامسونگ از اولین تراشه بهینه شده خود در ارتباط با اینترنت اشیا رونمایی کرد
سامسونگ چند سالی است به‌طور ویژه روی مبحث اینترنت اشیا متمرکز شده است و بر همین اساس سرمایه‌گذاری‌های کلانی را در حوزه‌های مختلف این صنعت همچون ارائه برد‌های تجاری اینترنت اشیا انجام داده است. اما این شرکت اکنون به دنبال آن است تا در زمینه ساخت تراشه‌های ویژه اینترنت اشیا رهبری بازار را به دست آورد. تراشه‌ای که این شرکت به تازگی از آن رونمایی کرده و در خانواده اگزینوس قرار دارد از جمله این تلاش‌ها است.

سامسونگ به دنبال آن است تا راهکار جدید و ایمنی را در ارتباط با ارائه وای‌فای ویژه اینترنت اشیا عرضه کند. بر همین اساس این شرکت تراشه اگزینوس موسوم به Exynos i T200 را به صورت انبوه تولید کرده است. تراشه‌ای که با فناوری 28 نانومتری High-K Metal Gate ساخته شده است از دو هسته MCU با کارایی بالا و یک راه‌حل امنیتی قرار گرفته روی تراشه و همچنین بلوک‌های فرعی استفاده می‌کند. عاملی که باعث شده است این تراشه از نمونه‌های مشابه متمایز شود به این نکته اشاره دارد که تراشه فوق به یک گیرنده-فرستنده آر‌-اف تجهیز شده که از اتصال وای‌فای 802.11/b/g/n 2.4 GHz، گواهی Wi-Fi Alliance  و همچنین گواهی Microsoft's Azure IoT پشتیبانی می‌کند. این تراشه همچنین از استاندارد پروتکل متن‌باز اینترنت اشیا IoTivity که از سوی بنیاد Open Connectivity Foundation پیشنهاد شده است نیز پشتیبانی می‌کند. این ترکیب به تراشه فوق اجازه می‌دهد یک ارتباط بی‌سیم سریع و قابل اعتماد را بدون آن‌که به هیچ‌گونه مولفه اضافی نیاز باشد ارائه کند. این تراشه به دو هسته MCU از نوع Cortex R4 و Cortex-M0+ تجهیز شده است. Cortex-R4 به منظور انجام پردازش‌های سنگین و Cortex-M0+  به منظور انجام پردازش‌های مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته هسته دوم را می‌توان به صورت چند منظوره مورد استفاده قرار داد. به‌طور مثال در یک یخچال فریز از هسته Cotext-R4 می‌توان به منظور اجرای سیستم‌عامل و از هسته دوم به منظور مدیریت LEDهایی استفاده کرد که روی درب یخچال قرار دارند.

زمانی که در نظر دارید یک شبکه اینترنت اشیا را پیکربندی کنید به دنبال تجهیزاتی هستید که از این شبکه محافظت به عمل آورند. i T200 قادر است به این نیاز شما پاسخ دهد. تراشه فوق به ویژگی خاصی موسوم به امنیت زیرسامانه‌ای (Security Sub-System) تجهیز شده است. این ویژگی ضمن آن‌که یک کلید منحصر به فرد ویژه رمزنگاری داده‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد، به شما اجازه می‌دهد از داده‌ها پشتیبان‌گیری کرده و یک تابع Physically Unclonable را در اختیارتان قرار می‌دهد. بن هور، نایب رییس بخش System SLI سامسونگ در این ارتباط گفته است: «Exynos i T200  یک راه‌حل بهینه اینترنت اشیا را به منظور دستیابی به دو فاکتور کارایی و امنیت در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. با توجه به این‌که تراشه اگزینوس راه‌کارهای متنوعی را عرضه می‌کند، سامسونگ در نظر دارد نه تنها این تراشه‌ها را در ارتباط با دستگاه‌های همراه، بلکه در ارتباط با دستگاه‌های غیر مرتبط با تجهیزات همراه همچون ماشین‌ها و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار دهد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟