گامی دیگر در شناسایی سریع مواد
چاپگرهای سه‌بعدی آزمایشگاه روی تراشه را طراحی و ایجاد کردند
کافی است به واژگان آزمایشگاه روی تراشه و چاپ سه بعدی که در تیتر به آن‌ها اشاره شد دقت کنید. هر یک از این واژگان سرشار از ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود هستند. اما به تازگی یک تیم از پژوهشگران موفق شده‌اند این دو فناوری را با یکدیگر ترکیب کرده و در نهایت دستگاهی را طراحی کند که قادر است میزان نیترات موجود در آب را تشخیص دهد.

چاپگرهای سه بعدی قادر هستند اشیا بزرگی همچون ماشین‌ها یا حتا ساختمان‌های اداری را ایجاد کنند. اما چاپگرهای سه بعدی می‌توانند اشیا بسیار کوچکی همچون آزمایشگاه روی تراشه را نیز ایجاد کنند. در همین رابطه گروهی از پژوهشگران استرالیایی با همکاری یک شرکت تایوانی و با پشتوانه مالی 630 هزار دلاری ARC پس از سه سال موفق شدند از طریق فرآیند چاپ سه بعدی آزمایشگاه روی تراشه را به منظور بررسی میزان نیترات موجود در آب یا دیگر مواد شیمیایی (کودها) در آب طراحی کنند. این تیم همچنین به دنبال طراحی کیت‌های خانگی است. کیت‌هایی که می‌توانند بارداری را تشخیص دهند.

مایکل بردمور متخصص شیمی تحلیلی و عضو شورای تحقیقات استرالیا با همکاری دانشکده UTAS دانشگاه تاسمانیا موفق شدند آزمایشگاه روی تراشه را به شکلی طراحی کنند که قابل نصب روی دستگاه‌های همراه بوده و قادر است مواد شیمیایی در آب را مورد تحلیل قرار دهد.

مطلب پیشنهادی

تهدیدهای یک آزمایشگاه جیبی

بردمور در ارتباط با دستگاه فوق گفته است: «دستگاه فوق نمونه خوبی از یک دستگاه تحلیل‌گر قابل حمل مواد شیمیایی است که اطلاعات مهمی در رابطه با محیط پیرامون در اختیارمان قرار می‌دهد. دستگاهی که به ما اجازه می‌دهد با دانش کافی در مورد زندگی خود تصمیمات حیاتی را اتخاذ کنیم. کار من این است که به مردم اجازه دهم این آزمایش‌ها را خودشان انجام دهند.»

نکته جالب توجهی که در ارتباط با این دستگاه وجود دارد این است که کاربران به سادگی قادر هستند آن‌را به گوشی هوشمند خود متصل کنند. در حالی که دستگاه فوق به منظور تعیین میزان نیترات در آب (حتا به میزان ناچیز) طراحی شده است، اما توسعه‌دهندگان این دستگاه ابراز امیدواری کرده‌اند با توسعه آن امکان اندازه‌گیری مواد مختلفی همچون تعیین میزان قند خون در بیماران دیابتی یا بررسی نشانگرهای زیستی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

این پنج فناوری در پنج سال آینده زندگی‌مان را متحول می‌کنند

بردمورد در این ارتباط گفته است: «ما به دنبال آن هستیم تا امکان انجام یکسری آزمایش‌های ساده پزشکی و حتا مدیریت پروسه‌های درمان دارویی را در اختیار بیماران قرار دهیم تا این‌کار را در خانه انجام دهند. دستگاهی که بتواند یکسری معیارها را در خانه اندازه‌گیری کرده و بر مبنای آن‌ها دوز مناسب دارویی را ارائه کند. چنین دستگاهی در بازه زمانی 20 تا 30 سال آینده به طور کامل ساخته خواهد شد. این فرآیند همانند طراحی کامپیوترهای اولیه است که روزگاری بسیار بزرگ بودند اما با گذشت زمان اندازه آن‌ها به قدری کوچک شد که امروزه در جیب قرار می‌گیرند. پیشرفت‌های اخیر در ارتباط با آزمایشگاه روی تراشه و قرار گرفتن آن‌ها روی گوشی‌های هوشمند به شما کمک می‌کند تا بدانید چه غذایی را باید بخورید یا چه کاری را باید انجام دهیم.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟