GPUهای ساکن در زیرساخت‌های کلاود
پردازنده‌های گرافیکی به یاری مراکز ابرمحور گوگل آمدند
نزدیک به سه ماه پیش گوگل اعلام کرد در اوایل سال 2017 میلادی فرآیند به کارگیری پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند را در ارتباط با یادگیری ماشینی و دیگر وظایف سنگین و تخصصی به کار خواهد گرفت. اکنون که در اواسط سال 2017 میلادی قرار داریم گوگل به این گفته‌های خود جامعه عمل پوشانده و اعلام کرده است به طور رسمی فرآیند به کارگیری GPU‌ها در زیرساخت ابری این شرکت را به مرحله اجرا در آورده است. زیرساختی که به طور ویژه برای توسعه‌دهندگان در نظر گرفته شده است.

1606683296_1_0.gif

از این پس طراحان می‌توانند پردازنده‌های گرافیکی Nvidia Tesla K80 ‌را در ارتباط با هر نوع ماشین Compute Engine مورد استفاده قرار دهند. این ماشین‌های مجازی مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی در سه مرکز داده گوگل به نام‌های us-east1، Europe-west1 و asia-east1 در امریکا، اروپا و آسیا مورد استفاده قرار خواهند گرفت. هر K80 مشتمل بر 2496 هسته جریانی انویدیا بوده و 12 گیگابایت حافظه GDDR5 این پردازنده‌های گرافیکی را پشتیبانی می‌کنند. ( البته در حالت پیشرفته این میزان دو برابر شده و میزان حافظه اصلی به 24 گیگابایت می‌رسد.)

مطلب پیشنهادی

مین‌فریم‌های آی‌بی‌ام به یادگیری ماشینی مجهز می‌شوند

 نکته جالب توجهی که در این ارتباط وجود دارد این است که طراحان هیچ‌گاه به قدرت محاسباتی فراتر از آن چیزی که گوگل ارائه کرده دست پیدا نخواهند کرد و حتا اگر از شبیه‌سازی‌های پیچیده استفاده کنند یا چارچوب‌های یادگیری عمیقی همچون Tensorflow، Torch، MXNet of Cafee را مورد استفاده قرار دهند بازهم در ارتباط با توان پردازشی دچار مشکل نخواهند شد. گوگل به طور خاص این سازوکار را برای توسعه‌‌دهندگان طراحی کرده است. افرادی که به طور مستمر با کلاسترهایی از ماشین‌های سطح بالا که در تعامل با چهارچوب‌های یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرند سروکار دارند.

مطلب پیشنهادی

گوگل الگوریتم یادگیری ماشینی خود را در اختیار عموم مردم قرار داد
الگوریتم‌های یادگیری ماشین پیشروی کسب‌وکارها

این زیرساخت ابری مبتنی بر پردازنده‌های گرافیکی به طور کامل با زیرساخت یادگیری ماشین گوگل عجین شده و از زیرساخت‌های ذخیره‌ساز و بانک‌های اطلاعاتی مختلف استفاده می‌کند. هزینه به کارگیری این پردازنده‌های گرافیکی به ازای هر ساعت برای کاربران ساکن در ایالات متحده 0.77 دلار در نظر گرفته شده است. در حالی که این هزینه تقریبا گران است اما شتاب‌دهنده Tesla K80 با دو هسته پردازشی و 24 گیگابایت حافظه اصلی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد در زمان کوتاهی هزینه فوق را از طریق فروش محصول خود جبران کنند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟