دنیای موبایل شماره 189
کشف راز وای‌فای
وای‌فای یکی از امکانات فوق‌العاده عصر حاضر است. قابلیت اتصال بی‌سیم به اینترنت، آزادی عمل زیادی را در اختیار ما قرار داده است. اما در استفاده از وای‌فای مشکلی وجود دارد که اغلب کاربرانی که به طور مداوم از وای‌‌فای استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد با آن آشنا هستند.

1606683296_1_0.gif

گاهی اتصال به وای‌فای طول می‌کشد و حتی در بعضی موارد به هیچ عنوان امکان اتصال وجود ندارد. محققان دانشگاه Tsinghua چین دلیل بروز این مشکل را یافته‌اند. آن‌ها با استفاده از یک نرم‌افزار اندرویدی به نام Wi-Fi Manager اطلاعاتی نظیر مدت زمان برقراری اتصال را جمع‌آوری کردند. 
اتصال به وای‌فای مراحلی دارد. در گام نخست دستگاه همراه، امواج موجود را بررسی می‌کند تا نقاط دسترسی به وای‌فای در آن حوالی را بیابد. وقتی یکی از این نقاط دسترسی انتخاب شد، دو طرف به تبادل بسته‌های اطلاعاتی می‌پردازند. پس از این، به مرحله احراز هویت می‌رسیم. مرحله‌ای که برای دسترسی به آن نقطه اتصال، معمولاً باید رمز عبور را وارد کنیم. در گام نهایی که به DHCP معروف است، به دستگاه یک آی‌پی تخصیص داده می‌شود. آنچه محققان به دنبالش بودند تعیین مدت زمان معمول برای برقراری یک اتصال موفق است. آن‌ها دریافتند، در 45 درصد موارد تلاش برای برقراری اتصال ناموفق است. مدت زمان صرف شده هم متفاوت بود و 15 درصد اتصالات بیش از 5 ثانیه زمان برد.

مطلب پیشنهادی

کوال‌کام استاندارد جدیدی برای افزایش چهار برابری پهنای‌باند وای‌فای خانگی معرفی کرد

این گروه برای یافتن اینکه چه عواملی در عدم موفقیت یک اتصال و یا زمان طولانی اتصال دخالت دارد، از الگوریتم داده‌کاوی استفاده کردند. یکی از مهم‌ترین عواملی که مشخص شد، عمومی بودن یا خصوصی بودن شبکه وای‌فای است. شبکه‌های خصوصی به طور قابل ملاحظه‌ سریع‌تر هستند و میزان موفقیت اتصالات هم در آن‌ها بیشتر است. 
عامل تعیین‌کننده دیگر، سیستم‌عامل نصب شده روی ابزار همراه است. به طوری که مدت اتصال ابزارهای همراهی که از نظر سخت‌افزاری مشابه هستند و سیستم عامل‌های متفاوتی دارند، فرق چشمگیری با یکدیگر داشتند. از سوی دیگر، چیپ‌ست‌های مورد استفاده در ابزار همراه و نقطه دسترسی بر مدت اتصال تأثیر می‌گذارند. با فهمیدن دلایل کاهش سرعت اتصالات، گروه سعی کردند با طراحی الگوریتمی تأثیر این عوامل را کاهش دهند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟