دنیای موبایل شماره 188
شبکه اضطراری لندکروز
شرکت‌های متعددی در دنیا تلاش می‌کنند، پوشش اینترنت و موبایل را در سرتاسر کره‌زمین گسترش دهند. در حال حاضر نواحی زیادی از کره‌زمین همچنان تحت پوشش ارتباطات اینترنتی و موبایلی قرار نگرفته‌اند.

1606683296_1_0.gif

برای رفع این مشکل، راهکارهای متنوع و خلاقانه‌ای نظیر استفاده از بالن ( توسط گوگل) یا پهپاد (فیس بوک) دنبال شده است و چندین شرکت هم در حوزه ماهواره‌های اینترنتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما Paul Gardner-Stephen ایده ساده‌تری دارد. استفاده از خودرو. منطقه Outback استرالیا به‌معنای واقعی کلمه یک منطقه دور افتاده است و اگر کسی در این منطقه نیاز به کمک اضطراری داشته باشد، عملاً هیچ شانسی برای ارسال پیام کمک خود ندارد. ایده Gardner-Stephen ایجاد یک شبکه ارتباطی اضطراری با استفاده از تویوتاهای لندکروز به‌عنوان گره‌های ارتباطی است. او که مدرس دانشگاه Flinders آدلاید استرالیا و یکی از بنیان‌گذاران پروژه اپن سورس Serval است با همکاری تویوتا و مؤسسه Saatchi & Saatchi تصمیم دارد این ایده را عملی کند. اگر کسی در Outback راه خود را گم کند یا به هر دلیلی نیاز به کمک داشته باشد، از طریق ابزار همراه خود و با ارتباط وای‌فای به نزدیک‌ترین هات‌اسپات(خودرو) متصل می‌شود و برای آن پیامی می‌فرستد؛ لندکروز مسافتی را  طی می‌کند و به‌محض قرار گرفتن در برد لندکروز دیگر، پیام را  برای آن ارسال می‌کند و پیام به‌همین ترتیب دست به دست می‌شود تا به مقصد برسد.

مطلب پیشنهادی

خریدهای اسنپ‌چت: زندگی بدون تصویر هرگز

بخش‌های زیادی از استرالیا هنوز تحت پوشش ارتباطات همراه قرار نگرفته‌اند و همین امر برقراری ارتباطات اضطراری در نواحی دور افتاده را پرهزینه و دشوار می‌کند. لندکروزها در Outback حضور گسترده ای دارند و در نتیجه گزینه‌ای مناسب برای پیاده‌سازی چنین ایده‌ای هستند.
به‌عقیده Gardner-Stephen استفاده از راهکارهایی نظیر بالن یا دِرون‌ها در این کاربرد معایبی دارد. حوادث طبیعی نظیر آتش‌سوزی و گردباد استفاده از آن‌ها را با چالش مواجه می‌کند حال آن‌که لندکروزها در شرایط دشوار این ناحیه امتحان خود را پس داده‌اند. از زلزله 2010 هاییتی تا به امروز Gardner-Stephen و گروه Serval بر روی ارائه سامانه‌های پیام‌رسانی کار کرده‌اند که در موقعیت‌های پس از وقوع بلایای طبیعی یا در مناطق دورافتاده بی‌بهره از ارتباطات تلفن‌همراه مورد استفاده قرار گیرد. اما این گروه در پروژه « شبکه اضطراری لندکروز» مجبورند نه تنها فناوری خود را برای استفاده روی خودرو بهینه‌سازی کنند بلکه باید آن‌را روی طیف فرکانس UHF هم استفاده کنند تا برد ارتباطات افزایش یابد. این پروژه در حال حاضر با استفاده از ده لندکروز در حال آزمایش است.

شرح عکس : با مجهز شدن هر لندکروز به چنین ابزاری، هر خودرو نقش یک حامل پیام را ایفا خواهد کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟