سرآغازی بر یک تحول
مدیرعامل ایرباس: نمونه آزمایشی ماشین پرنده در سال جاری آماده می‌شود
امروزه مبحث ماشین‌های پرنده با جدیت از سوی شرکت‌ها دنبال می‌شود. شرکت‌هایی همچون آبر به دنبال آن هستند تا چنین تجهیزات حمل و نقلی را در آسمان‌ها به پرواز در آورند. اما به نظر می‌رسد ایرباس شناخته‌شده‌ترین نام در صنعت هوایی پیشگام در این زمینه خواهد بود. مدیرعامل این شرکت وعده داده است که در پایان سال جاری میلادی نمونه اولیه و آزمایشی این وسیله نقلیه ساخته خواهد شد.

shabake-mag.jpg

امروزه بسیاری از مردم ایرباس را به واسطه هواپیماهای غول‌پیکری می‌شناسند که آن‌ها را تولید می‌کند. اما این شرکت‌ از مدت‌ها پیش به فکر طراحی ماشین‌های پرنده خودران بوده است. واهانا پروژه‌ای است که در آن یک ماشین پرنده کوچک خودران می‌تواند یک انسان را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهد.

مطلب پیشنهادی

نجات زمین با خودروهای پرنده، ماشین لباسشویی پدالی و پارک‎های زیرزمینی

تام اندرس، مدیرعامل ایرباس در این ارتباط گفته است: «ایرباس به طور جدی به دنبال آن است تا این پروژه را عملیاتی کند. ما تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم تا پروژه ماشین پرنده را در سال جاری میلادی کامل کرده و اولین نمونه از آن‌را تا پایان سال جاری میلادی آماده کنیم. ما تشخیص داده‌ایم که فناوری‌های این چنینی این پتانسیل را دارند تا شهرهای ما را پاک نگه داشته و مانع از آن شوند تا آلاینده‌های بیشتری به فضای شهری وارد شوند. برای این منظور واحد urban Air Mobility در شرکت ایرباس مسئولیت ساخت این ماشین پرنده را بر عهده گرفته است. بدون شک زمانی که این پروژه به طور کامل تکمیل شود، مسئولان شهری هزینه‌های کمتری را بابت نوسازی یا پیاده‌سازی زیرساخت‌های جدید متحمل خواهند شد. زمانی که ماشین‌های پرنده به پرواز در آیند دیگر نیازی ندارید میلیاردها دلار از سرمایه‌های خود را صرف ساخت پل‌های بتنی و جاده‌ها کنید.»

مطلب پیشنهادی

پستچی‌های پرنده Uber در راه هستند
تحولی عظیم در صنعت حمل‌ونقل

واحد فوق از سال گذشته میلادی کار روی این پروژه را آغاز کرده بود. پروژه ایرباس دقیقا همسو با پروژه‌ای است که آبر در نظر دارد آن‌را تکمیل کند. یک ماشین پرنده که بتواند مسافران را جابجا کند. اما ایرباس در نظر دارد یک ماشین خودران را برای جابجایی مسافران طراحی کند. تام اندرس در بخشی از صحبت‌های خود گفته است: «ایرباس به دنبال آن است تا در ارتباط با فناوری‌های آینده سرمایه‌گذاری‌های کلانی را انجام دهد. فناوری‌هایی که در آن‌ها هوش مصنوعی و فناوری خودران حرف اول را می‌زند. اگر ما در ارتباط با چنین فناوری‌هایی غفلت کنیم بدون شک سهم عمده‌ای از بازار کسب و کار آینده را از دست خواهیم داد.» پروژه واهانا در ارتباط با ماشین‌های خودرانی است که به صورت عمودی از زمین برخواسته و فرود می‌آیند. این پروژه قرار است تا سال 2021 به طور رسمی کار خود را آغاز کند و در مسیرهای کوتاه مسافران را جابجا کند. ایرباس در ارتباط با میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه سخنی به زبان نیاورده است. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟