لیزر خونی ساخته شد
خون انسان در تعامل با فناوری معجزه می‌کند
دانشمندان برای اولین بار موفق شدند با استفاده از خون انسان لیزری طراحی کنند که نه تنها در زمینه شناسایی سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه قادر است به دانشمندان کمک ‌کند تا به شکل دقیق‌تری فعالیت‌هایی که پیرامون سلول‌ها در جریان است را مورد بررسی قرار دهد. این دستاورد در آینده نزدیک باعث بهبود اثربخشی عمل جراحی سرطان خواهد شد.

اشتباه نکنید، مطلبی که در حال خواندن آن هستید، یک داستان علمی ‌تخیلی نیست؛ واقعیتی است که به تازگی به دنیای پزشکی راه پیدا کرده است. برای اولین بار پژوهش‌گران دانشگاه میشیگان موفق به طراحی لیزر ویژه‌ای شده‌اند که ماده اصلی و کلیدی آن‌را خون انسان شکل می‌دهد.

مطلب پیشنهادی

کامپیوترها از روی میز به جلوی چشم می‌آیند!
بررسی حرکت آهسته کامپیوترهای پوشیدنی در صنعت و تجارت

زمانی که این تیم تحقیقاتی اشعه لیزر را به درون حفره کوچک مملو از خون هدایت کردند، کشف کردند که می‌توان از قابلیت‌های نور لیزر به شکل بهینه‌تری برای انجام فعالیت‌ها استفاده کرد. آن‌ها در آزمایش خود به دو دستاورد مهم دست یافتند. اول آن‌که موفق شدند نور لیزر را به منظور بررسی تغییرات جزیی که به واسطه فعالیت‌ سلول‌ها به وجود می‌آید، تقویت کنند و دوم آن‌که به منظور کاهش پارازیت‌هایی که در پس‌زمینه وجود دارد، با فیلتر کردن نور از شدت آن کم کنند. فناوری‌های موجود این توانایی را دارند تا رنگ را با نور مادون قرمز یا نور نمایان ترکیب کنند. اما خروجی به دست آمده این توانایی را ندارد تا به شکل دقیقی تفاوت‌ها ریز را نشان دهد. ترکیب به کار رفته در این دستاورد، خون انسان به عنوان ماده تقویت کننده و ایندوساینین است. در این مکانیزم ایندوسیانین سبز به بدن فرد بیمار تزریق می‌شود و پس از آن نور به سطح پوست تابانده می‌شود. در ادامه پزشکان با استفاده از دوربین مادون قرمز در جستجوی انعکاس نور خواهند بود تا بررسی کنند آیا سلول سرطانی در بدن بیمار وجود دارد یا خیر.

این اولین باری نیست که یک لیزر زیست فناوری به شکل کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هاروارد در سال 2011 از پروتین‌ها و بافت کلیه برای ساخت لیزر ویژه‌ای استفاده کرد. با این حال، این جدیدترین موفقیتی است که صنعت پزشکی آن‌را تجربه کرده است. پژوهش‌گران اعلام داشته‌اند که لیزر خونی بهتر از الگوهایی همچون دنبال کردن تغییرات در سلول‌ها یا بافت‌های بدن می‌تواند به پزشکان کمک کند. جراحان با استفاده از لیزر خونی قادر خواهند بود به نازک‌ترین لبه‌های تومور دست پیدا کنند، به‌طوری که حتا کوچک‌ترین ذره‌های سرطانی برای همیشه از میان بروند. پژوهش‌گران گفته‌اند: «لیزر بدون آن‌که هیچ‌گونه وحشتی به وجود آورد، این پتانسیل را دارد تا به شکل مفیدی مورد استفاده قرار گیرد. به این شکل یک ماده غیر معمول این توانایی را خواهد داشت تا زندگی ما را نجات دهد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟