دنیای دوربین شماره 182
عکاسی لذت‌بخش است یا مانع لذت بردن؟!
امروزه، عکس گرفتن در موقعیت‌های مختلف، تبدیل به فعالیت روزمره‌ای شده است. بسیاری از ما در طول سفر، زمانی‌که در خانه‌ایم یا حتی در سرکار، سوژه‌هایی پیدا می‌کنیم و از آن‌ها عکس می‌گیریم. بسیاری معتقدند گرفتن این قبیل عکس‌ها مانع می‌شود که از فعالیتی که در حال انجامش هستیم، لذت کامل ببریم.

اما انجمن روان‌شناسان آمریکا (American Psychological Association) نتایج تحقیقی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد گرفتن عکس در جریان یک فعالیت، حس لذت بیشتری را در فرد ایجاد می‌کند و حتی سبب می‌شود شخص بیشتر با آن فعالیت درگیر شود. این مطالعه، نخستین پژوهش با چنین گستردگی است که به تأثیر عکاسی بر میزان لذت بردن از فعالیت‌ها می‌پردازد. در این تحقیق، 9 آزمایش بر روی بیش از 2000 نفر به طور میدانی و آزمایشگاهی انجام شده است. در هر یک از این آزمایش‌ها، از افراد خواسته شده است که در فعالیتی نظیر سفر با اتوبوس یا صرف غذا شرکت کنند و برخی اجازه داشتند حین این فعالیت‌ها عکس بگیرند و برخی هم نه. تقریباً در همه موارد، افرادی که عکس گرفته بودند از فعالیتشان لذت بیشتری برده بودند. 

مطلب پیشنهادی

با دیدن این تصاویر مرز خیال و واقعیت را گم می‌کنید!
بهترین عکس‌های هفته سایت 500px به انتخاب کاربران

در یکی از آزمایش‌ها از افراد خواسته شد تا از موزه‌ای بازدید کنند. حرکات چشم آن‌ها توسط عینک ویژه‌ای ردیابی می‌شد. این آزمایش نشان داد افرادی که عکس می‌گرفتند در مقایسه با افرادی که تنها به تماشا آمده بودند، زمان بیشتری را صرف بررسی آثار به‌نمایش‌درآمده در موزه کرده‌اند. البته گرفتن عکس همیشه تأثیر مثبتی ندارد. مثلاً در خصوص افرادی که به طور فعال در یک کار هنری شرکت داشته‌اند، افرادی که عکاسی می‌کردند در مقایسه با کسانی که تنها ناظر بودند، کمتر از کارشان لذت برده‌اند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال