آیا مایکروسافت شگفت‌زده خواهد کرد؟
به‌روزرسانی بزرگ هفته آینده ویندوز ۱۰ چه ویژگی‌های مهمی دارد؟
به تقویم خود نگاه کنید. زمان به سرعت سپری گشت و در آستانه یک سالگی ویندوز 10 قرار داریم. مایکروسافت از مدت‌ها قبل وعده داده بود همزمان با عرضه به‌روزرسانی بزرگ ویندوز 10 قابلیت‌های قدرتمندی را به ویندوز 10 اضافه خواهد کرد که موجبات شگفتی همگان را پدید خواهند آورند. از قابلیت‌های منحصر به‌ فرد قرار گرفته در مرورگر مایکروسافت اچ تا بهبود مولفه‌های مرکزی و جانبی ویندوز 10 همگی در یک قدمی کاربران قرار دارند.

1606683296_1_0.gif

در تاریخ دوم آگوست سال جاری میلادی، ویندوز 10 اولین به‌روزرسانی بزرگ خود را دریافت خواهد کرد. این به‌روزرسانی بزرگ که Anniversary Update نام دارد، تغییرات ریز و درشتی بسیاری را در خود جای داده است. این به‌روزرسانی برای همه کاربران ویندوز 10 و همچنین کاربران پلتفرم‌های ویندوز 7 و ویندوز 8.1 که تا تاریخ 29 جولای سیستم‌عامل خود را به ویندوز 10 ارتقا دهند، رایگان خواهد بود. در این به‌روزرسانی هر آن چیزی که در ویندوز 10 مشاهده می‌کنید از جنبه‌های بصری گرفته تا ویژگی‌های امنیتی، پیشرفت‌های قابل توجهی خواهند داشت. ما در این مقاله به تعدادی از ویژگی‌های کوچک و درشتی که ممکن است بیش از سایر ویژگی‌ها برای شما آشنا باشند، نگاهی خواهیم داشت.

منوی شروع گیج کننده‌تر

اولین نکته‌ای که در سال‌گرد به‌روزرسانی ویندوز 10 نگاه شما را معطوف به خودش خواهد ساخت، منوی شروع است. این منو متفاوت از قبل ظاهر خواهد شد. در به‌روزرسانی جدید، دیگر خبری از منوی All apps نخواهد بود. به جای این ویژگی همه برنامه‌های نصب شده در فهرستی در سمت چپ منوی شروع قرار خواهند گرفت. در سمت چپ این فهرست، آیکن‌هایی را در ارتباط با حساب‌های کاربری، دانلودها، File Explorer، Settings و Power مشاهده خواهید کرد، در سمت راست این فهرست کاشی‌ها و کاشی‌های زنده را مشاهده خواهید کرد.

نوار وظیفهای کارآمدتر

نوار وظیفه ویندوز 10 همراه با یکسری تغییرات به میدان خواهد آمد. از جمله این‌که منوی کلیک راست و یک بخش اختصاصی در منوی تنظیمات (Settings) اضافه خواهند شد. این تنظیمات در بخش Taskbar و در گروه Personalization قرار خواهند گرفت. همچنین، ساعت قرار گرفته در نوار وظیفه و تقویم با یکدیگر ادغام خواهند شد. در این حالت زمانی که روی ساعت کلیک می‌کنید، تاریخ و زمان را همراه با فهرستی از اتفاقات روز جاری مشاهده خواهید کرد و اگر چند صفحه‌نمایش داشته باشید ساعت را روی همه آن‌ها مشاهده خواهید کرد.

افزونه‌های مرورگر اچ

مرورگر جدید ویندوز 10، مایکروسافت اچ سرانجام از افزونه‌ها پشتیبانی خواهد کرد. نزدیک به یک سال پیش بود که مایکروسافت اعلام کرد در نظر دارد پشتیبانی از افزونه‌ها را به مرورگر مایکروسافت اچ اضافه کند. با وجود این واقعیت که مرورگرهای مدرنی همچون کروم، سافاری و فایرفاکس پشتیبانی از افزونه‌های ثالث را به دلیل آن‌چه مخاطرات امنیتی اعلام کرده‌اند محدود کرده یا در نظر دارند پشتیبانی از کلاس خاصی از افزونه‌ها را برای همیشه متوقف سازند، مایکروسافت تصمیم گرفته است این ویژگی را به مایکروسافت اج اضافه کند. در حال حاضر، تعداد انگشت‌شماری از افزونه‌های ثالث اچ همچون AdBlock، Pinterest Pin It Button و EverNote در دسترس کاربران قرار دارند. اما بدون شک در آینده بر تعداد این افزونه‌ها افزوده خواهد شد. همگی افزونه‌های موجود برای مایکروسافت اچ از طریق فروشگاه ویندوز استور در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت.

ویژگی‌های بهبود یافته اچ

کاربران در به‌روزرسانی بزرگ تنها به دنبال اضافه شدن پشتیبانی از افزونه‌ها در مایکروسافت اچ نیستند. اچ همراه با یکسری تغییرات دیگر در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. تغییراتی که سعی دارند اچ را کاربرپسند‌تر کنند. از جمله این تغییرات می‌توان به قابلیت سنجاق کردن زبانه‌ها در مرورگر، گزینه paste-and-go در نوار ابزار، منوی تاریخچه‌ که از طریق کلیک راست در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت، دکمه forward، توانایی کشیدن و رها کردن پوشه‌ها به سرویس‌های ذخیره‌ساز ابری، بهبود سازمان‌دهی بوک‌مارک‌ها، یادآوری دانلود زمانی که مرورگر بسته می‌شود، دریافت اعلان‌های ارسال شده از سوی سایت‌ها از طریق Action Center و قابلیت عدم نمایش خودکار ویدیوها Click-to-Play Flash اشاره کرد.

Windows Ink

ویندوز 10 در نظر دارد از طریق Windows Ink پشتیبانی بهتری از قلم و استایلوس انجام دهد. برای این منظور یک تجربه قلم‌محور جدیدی که به کاربر اجازه می‌دهد از طریق سیستم‌عامل به استایلوس‌های فعال دسترسی داشته باشد، ارائه می‌کند. Windows Ink همراه با فضای کاری خودش ظاهر می‌شود، این قابلیت از طریق آیکنی که در system tray قرار دارد در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. همچنین تعداد انگشت‌شماری برنامه جدید در این ارتباط در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت که به آن‌ها اجازه می‌دهد به همان شکلی که در مایکروسافت اچ روی صفحات وب یادداشت‌نویسی می‌کنند، همین‌کار را روی اسکرین‌شات‌ها انجام دهند. Ink همچنین این توانایی را دارد تا با برنامه‌های موجود و برنامه‌های کلیدی در آینده ادغام شود. این‌کار به کاربران اجازه خواهد داد تصاویری را روی نقشه‌ها ترسیم کنند. کاربران استایلوس می‌توانند قلم‌هایشان را سفارشی‌سازی کرده یا به تنظیمات قلم از طریق زبانه Device که در منوی تنظیمات قرار دارد، دسترسی داشته باشند.

کورتانا روی صفحه قفل

کورتانا یک تغییر کوچک اما مهم را روی صفحه قفل تجربه خواهد کرد. زمانی که این ویژگی فعال می‌شود، این توانایی را خواهید داشت تا با گفتن جمله Hello Cortana یا فشار دکمه کورتانا روی صفحه قفل به آن دسترسی داشته  باشید. دستیار دیجیتالی مایکروسافت این توانایی را دارد تا در صفحه قفل وظایف مختلفی همچون برنامه‌ریزی قرار ملاقات‌ها، ساخت یادآوری‌ها را مدیریت کند. صفحه قفل ویندوز 10 نیز همچنین یکسری قابلیت‌های اضافی‌ را تجربه خواهد کرد. از جمله این موارد می‌توان به پنهان‌سازی آدرس ایمیل متعلق به حساب کاربری مایکروسافت اشاره کرد. شما این توانایی را دارید تا این ویژگی را از درون آدرس Settings> Accounts > Sign in > Privacy فعال یا غیر فعال کنید.

Windows Hello ویژه برنامه‌ها و سایت‌ها

ویندوز هلو در گذشته به کاربران اجازه می‌داد تا از طریق تشخیص چهره، اثرانگشت یا عنبیه چشم به کامپیوتر خود وارد شوند. در به‌روزرسانی بزرگ، ویندوز هلو از سایت‌هایی که از طریق مرورگر اچ مورد بازدید قرار می‌گیرند، پشتیبانی خواهد کرد. مایکروسافت اچ اولین مرورگری خواهد بود که از مکانیزم احراز هویت بیومتریک به صورت بومی در ارتباط با سایت‌ها پشتیبانی می‌کند. ویندوز هلو همچنین با برنامه‌های ویندوز نیز در تعامل خواهد کرد. در یک کلام، تا چند وقت دیگر این توانایی را خواهید داشت تا از طریق اسکن چهره خود به سایت‌ها وارد شوید. ویندوز هلو همچنین به شما اجازه خواهد داد زمانی که از یک دستگاه همراه جانبی استفاده می‌کنید به دستگاه خود وارد شوید. این دستگاه می‌تواند یک مچ‌بند ردیاب حرکتی، یک اسمارت‌فون یا یک توکن امنیتی فلش باشد.

بهبود ویژگی ویندوز دینفدر

اگر برنامه‌های آنتی‌ویروس ثالثی را در ویندوز 10 نصب کرده‌اید، ویندوز دینفدر به‌طور خودکار آن‌ها را غیرفعال می‌کند. اما ویژگی جدیدی که Limited Periodic Scanning نام دارد، به ویندوز دینفدر اجازه می‌دهد تا همانند یک لایه اضافی دفاعی در کنار برنامه‌های آنتی‌ویروس شما عمل کند. زمانی که این ویژگی فعال باشد، ویندوز دینفدر به‌طور دوره‌ای خود را روی کامپیوتر شما فعال می‌سازد، ( در این حالت گزارشی از موارد پیدا شده و اسکن کامل را به شما نشان خواهد داد.) بدون آن‌که تداخلی با برنامه‌های آنتی‌ویروس شما داشته باشد. برای کاربران سازمانی، به‌روزرسانی اخیر همراه با Windows Defender Advanced Thread Protection خواهد بود، این قابلیت به منظور متوقف کردن حملات بدافزاری پیشرفته روی شبکه‌ها و حفاظت از اطلاعات ویندوز در نظر گرفته شده است. این گزینه برای محافظت از داده‌های سازمانی طراحی شده است.

اعلان‌های آندروید در Action Center

برنامه کورتانا ویژه آندروید، این توانایی را دارد تا دستگاه آندرویدی شما را به کامپیوتر شخصی مجهز به ویندوز 10 متصل کند. این‌کار با هدف ارائه یک راه‌کار فوق‌العاده و یونیورسال طراحی شده است. زمانی که این اتصال انجام می‌شود، کورتانا این توانایی را دارد تا کارهایی همچون نمایش اعلان‌های آندروید در Action Center ویندوز 10 را همراه با به صدا در آوردن تلفن شما از طریق کامپیوتر شخصی انجام دهد. شما این توانایی را خواهید داشت تا پیام‌های متنی را از طریق تلفن خود روی کامپیوتر شخصی خود دریافت کنید.

یک Action Center قدرتمندتر

اگر در گذشته از Action Center برای مشاهده اعلان‌ها استفاده می‌کردید، باید بدانید این مولفه قدرتمندتر از گذشته به کار خود ادامه خواهد داد. در به‌روزرسانی بزرگ؛ این مولفه به جای آن‌که اعلان‌ها را بر اساس باز زمانی مرتب کند، آن‌ها را بر اساس برنامه‌ها گروه‌بندی می‌کند. به‌طوری که دنبال کردن آن‌ها ساده‌تر از قبل خواهد بود. شما همچنین این توانایی را دارید تا سطحی از اولویت‌بندی را برای هر برنامه در منوی تنظیمات (Settings > System > Notifications & actions) مشخص کنید. برای این منظور می‌توانید یکی از سه گزینه موجود را انتخاب کنید. پیام‌هایی که از ارزش بالاتری برخوردار هستند در بالای این بخش به نمایش در می‌آیند و پیام‌هایی که ارزش پایین‌تری دارند در انتهای این بخش نشان داده می‌شوند. توانایی سفارشی‌سازی تعدادی از اعلان‌های متعلق به برنامه‌های کاربردی از دیگر قابلیت‌های این بخش است. به‌طور مثال شما این توانایی را دارید تا نحوه نمایش اعلان‌ها را به صورت بنرهای تبلیغاتی یا صوتی تنظیم کنید.

یک تم تاریک

ویندوز 10 همیشه سفید است. اما به زودی این توانایی را خواهید داشت تا تم‌های تاریک‌تر چشم‌نوازی را به‌طور پیش‌فرض برای برنامه‌های ویندوز از قبیل منوی تنظیمات، برنامه نقشه و برنامه تقویم تنظیم کنید. در زبانه سفارشی‌سازی (Personalization) که در منوی تنظیمات قرار دارد این توانایی را دارید تا یکی از دو وضعیت روشن یا تاریک را انتخاب کنید. حالت تاریک یک پس‌زمینه سیاه رنگ، نوار پیمایش‌های خاکستری و متن سفید را ارائه می‌کند. این تم روی اکثر برنامه‌های ویندوز 10 به غیر از File Explorer تاثیرگذار خواهد بود.

سنجاق کردن یک پنجره یا برنامه روی همه دسکتاپ‌ها

صفحه دسکتاپ‌های مجازی ویندوز 10 هنوز هم جای پیشرفت دارند. مایکروسافت هم فراموش نکرده است قابلیت‌های قدرتمندتر را به این مولفه ویندوز 10 بیافزاید. در به‌روزرسانی جدید این توانایی را خواهید داشت تا یک پنجره باز یا همه پنجره‌های باز متعلق به یک برنامه را به همه دسکتا‌پ‌ها سنجاق کنید. در نتیجه یک برنامه یا یک پنجره همواره در دسترس شما قرار خواهد داشت. برای انجام این عمل، باید دسکتاپ‌های مجازی را با کلیک روی دکمه Task View باز کرده روی پنجره/برنامه مربوطه کلیک راست کرده و آن‌ها را سنجاق کنید. در ادامه یکی از دو گزینه، نمایش یک پنجره روی همه دسکتاپ‌ها یا نمایش پنجره‌های یک برنامه کاربردی روی همه دسکتاپ‌ها را انتخاب کنید.

اموجی‌های جدید

مایکروسافت یک‌بار دیگر تصمیم گرفته است اموجی‌های موجود در ویندوز 10 را مورد بازبینی قرار داده و جزییات بیشتری را به آن‌ها بیافزاید. اموجی‌های جدید بزرگ، توپر بوده و رنگ روشنی دارند. این اموجی‌ها دو پیکسل ضخیم‌تر بوده و از غالب‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند.

Active Hours

Windows Update اکنون به ویژگی قدرتمندی به نام Active Hours تجهیز شده است. زمانی که این گزینه را فعال کنید، ویندوز 10 هر زمان به‌روزرسانی را روی دستگاه شما نصب کرد در زمان‌های مشخص شده سیستم شما را راه‌اندازی نخواهد کرد. این گزینه در منوی تنظیمات و در بخش Update & security > Windows Update > Change Active hours قرار دارد. شما تنها 12 ساعت را می‌توانید در این گزینه تنظیم کنید.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟