دنیای موبایل
پردازنده 168 هسته‌ای برای یادگیری عمیق در گوشی‌های تلفن همراه
به استفاده از شبکه‌های‌عصبی‌مصنوعی برای انجام پردازش‌های پیچیده، بیش‌از‌پیش توجه شده است؛ چیزی که این روزها با عنوان «یادگیری عمیق» از آن یاد می‌شود. معمولاً برای استفاده از پردازش‌های عصبی، باید به سرورهای مجهز به پردازنده‌های گرافیکی متصل شویم.

 این راهکار علاوه بر مصرف توان بسیار بالای سرورها، مشکلاتی نظیر تأخیرهای شبکه‌ای را نیز به‌همراه دارد . محققان دانشگاه ام‌آی‌تی، تراشه‌ای طراحی کرده‌اند که این امکان را فراهم می‌کند تا یک شبکه عصبی آموزش‌دیده را به‌صورت مستقل و بدون نیاز به اینترنت، در ابزاری نظیر یک تلفن‌همراه پیاده‌سازی کرده و استفاده شود. میزان کارایی این تراشه موسوم به «Eyeriss» از نظر مصرف ‌توان، ده برابر پردازنده‌های گرافیکی موبایل است.
در این پردازنده و بر خلاف پردازنده‌های گرافیکی، هر هسته حافظه مختص به خود را دارد. علاوه بر این، تراشه‌ام‌آی‌تی مجهز به مداری است که داده‌های ارسالی به هسته‌ها را فشرده می‌کند. هر هسته قادر است به‌طور مستقیم، با هسته‌های مجاور خود ارتباط برقرار کند و لازم نیست تا داده‌ها از طریق حافظه اصلی با دیگر هسته‌ها به اشتراک گذاشته شوند. 
با در اختیار داشتن تراشه‌ای نظیر آنچه ام‌آی‌تی طراحی کرده است، می‌توان به‌راحتی یک شبکه‌عصبی‌مصنوعی آموزش دیده را روی یک دستگاه موبایل پیاده‌سازی کرد. این تراشه 168 هسته دارد که این تعداد تقریباً مشابه تعداد هسته‌های یک پردازنده گرافیکی موبایل است. با استفاده از نتایج چنین پروژه‌ای، می‌توان انتظار داشت که روزی محاسبات پیچیده‌ای که تا پیش از این روی کلاود انجام می‌گرفت، به‌طور مستقل بر روی ابزارهای همراه انجام شود. 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال